nas foarte infundat

nas foarte infundat | Autor: myky791

Link direct la acest mesaj

buna. asta este a treia sapt de gradi si na trebuia sa o luam si noi cu ceva raceala. nu stiu daca e raceala propriu zisa, are nasul foarte infundat. nu tuseste, nu este morocanos, nu are nimic in rest. nasul nu ii curge, are mucii undeva intre nas si gat. eu ii dai biorinil puff de 3 pe zi si tantum verde. altceva pot sai mai dau? am zis sa ii desfund nasul cu ser, sau sai fac aerosoli cu ser fiziologic? ms

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Parerea mea e ca trebuie sa bagi ser la greu, chiar si un mucolitic(acc, ambroxol, bromhexin) si un antiinflamator(nurofen).

La noi cel putin, dupa nas putin infundat, au venit mucii rauri rauri, tuse noaptea, ba o nepotica a facut si otita pentru ca nu i-au scos mucii(aspirat, spalaturi nazale, suflat nas).

Eu ii fac spalaturi nazale de multe ori pe zi, aerosoli cu ser si pinosol(e un fel de ulei aromatic cu pin, eucalipt, menta)de 3 ori pe zi, poti pune si acc fiole la aerosoli, daca nu ii dai pliculete.

Pentru tuse, la noi da in tuse de la muci, folosim Coughend.

Sanatate celui mic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Sinupret am folosit noi cu succes in vremea gradinitei

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Noi am facut aerosoli cu acc (sau fluimucil, flixotide), am folosit biorinil sau nasonex sau vibrocil.Mai poti folosi si spray cu apa de mare (sterimar) dat in jeturi. Doctora ne-a mai recomandat la raceli si flonidan sau ketof sau aerius (dat seara).

Sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

In primul rand ar trebui sa il vada medicul lui,si sa ii dea tratament exact pt ce are el,nu pt ce au avut asemanator alti copilasi.
Eu din experienta cu 3 copilasi,iti spun ca desi aveau simptome asemanatoare,pediatrul le-a dat tratamente individuale,le faceam aerosoli fiecaruia cu ce i-a dat ,si apoi tratamentul cu picaturi(si acestea pt fete un fel,si pt fecior alt fel )
Daca nu se trateaza mucisorii,se poate ajunge la otite seroase,care numai placute nu sunt
Sanatate si numai de bine sa auzim

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Desaga Mosului,plina de surprize,va asteapta cu mare drag ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Cel mai bine e sa-l vada medicul daca nici 3 pufuri de biorinil pe zi nu-l ajuta. Atentie ca biorinilul are cortizon. Pana ajungi la medic poti sa dai cu ser fiziologic sau apa de mare poate ii mai inmoaie mucii.

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Sinupret (e din plante).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

cortizonul s eda doar in cazuri de mare nevoie. e pacatos rau:slabeste imunitatea,da pilozitate.nu e ok.
incearca sinupret. d efapt incearca o vizita la dr. ce mie imif ace bine,tie iti poate face rau.
fiecare copil cu tratamentul lui.

ex: strumf a luat peritol.99% dintre copii ar dormi dusi.ei,strumf a reactionat la alcoolul hidrolizat taman pe dos si dupa spus povesti 3 nopti pana la 3 dimineata si alergat cu schimbul prin casa,am renuntat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

va multumesc de raspunsuri. acum vreo 2 sapt tot asa era infundat dar nu avea mucisori, am fost la medic si nea dat biorinilul si tantum verde si nurofen in caz de febra. ia trecut dupa vreo 2 zile. prin dec la fel era infundat, dar nu avea mucisori, peste zi isi revenea nu mai avea nimic, dimineata se trezea infundat. ma gandesc sa nu fie un fond alergic. am sa merg la medic sa vedem ce si cum.

Mergi la inceput