Recomandare papusa

Recomandare papusa | Autor: megbeng

Link direct la acest mesaj

As vrea sa imi recomandati o papusa/un bebe mai deosebita pentru o fetita mica (1 an). Ma intereseaza sa fie interactiva (de ex sa zica "mama", sa reactioneze cumva cand ii dai biberon/suzeta, faca pipi, lucruri de felul asta).

Poate fetitele voastre au indragit in mod depsebit vreun model?..

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

http://papusi-naturale.blogspot.ro/
http://handmadepentrucopilasi.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Nu cred ca e potrivita pentru 1 an o papusa asa sofisticata... La varsta asta, copiii nu prea pricep ce-i cu ei cand e vorba de spus mama, facut pp etc.
Eu as merge pe ceva ultra-moale si pufos, bun de strans in brate. Sau alta jucarie cu cantecele si luminite. Una antemergator e ideal.

Totusi, la tema: bebelusii de la nenucco sau cicciobello sunt foarte apreciati de fetitele peste 3-4 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

ideea este ca ai mei vor sa ii ia fetitei mele la prima aniversare un cadou pe care sa ea sa il aiba si mai incolo..si s-au gandit la o papusa mai deosebita, deci nu e musai sa o foloseasca la un an, e super daca o va aprecia mai incolo. asa, de ciccibelo auzisem , nu-mi mai vena in minte numele. stii, genul ala de papusa pe care o pastrezi toata viata..cred ca multe dintre voi aveti "papusa preferata" in cufarul de amintiri, nu?

multumesc mult!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

poate ai noroc de o fetita mai...grijulie
a mea are 1 an si 8 luni,iar papusile de la prima aniversare,parca ar avea 100
nu am primit jucarii extrem de scumpe,dar si daca primeam,nu i le-as fi dat cu portia,sa nu le strice.devin frustrati,mai ales daca le vad,stiu ca sunt cadoul lor,dar nu au voie sa se joace cu ele...ca sa le aiba si la 3-4 ani
ii atrag si eu atentia,sa fie mai grijulie ca se sparg/rup/strica jucariile,iar cand se intampla sa sara bateriile de la vre-un joc sau gatu' la vre-o papusa,de exemplu,e momentul perfect pentru explicatii,cum ca trebuie tratate frumos,ingrijite,pastrate,ca le doare si pe ele etc
cand eram copil,imi doream si eu un bb care sa vocifereze si sa faca pipi la olita,asa ca,daca ramaneti la ideea de a-i lua o papusa "de valoare",sugestiile fetelor sunt bune.
noi am primit o papusa(baby alice,parca) ce vocifera cand ii trageai suzeta din gura,pana o puneai la loc.
alt buton nu avea,acces la baterii-numai daca taiai panza,iar cand se pierdea suzeta,printre o multime de jucarii insirate peste tot si,papusa "vorbea" in disperare,ma rugam sa i se termine bateriile,ceea ce s-a si intamplat,dupa 6 luni de utilizare intensiva
deci,fii atenta sa ai acces usor la baterii
off topic:
poate si o carte mare,cu muuulte povesti ilustrate,din acelea cu foile lucioase(o carte ca din povesti,cu povesti) o sa fie un cadou inspirat,bun de pastrat ani de-a randul.
poti sa-i citesti cate o poveste din ea la culcare si sa vizionati impreuna imaginile si acum,dar si cand va mai creste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

A mea are si din cele care vb si din panza si bebelusi cu par sau fara...si printese cu mii de haine... Si cel mai mult iubeste un bebe cat palma ei. Pana pe la 2 ani a iubit mult o papusa care avea o jucarie din care trageai si canta, ca la caruselul muzical (sper ca am explicat bine). Eu una nu as miza pe faptul ca o primeste acum si se va juca pana la adolescenta. Copii de azi nu prea mai tin la jucarii.

Mergi la inceput