Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #6#

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Apropo de faptul ca bebelusii hraniti cu lp sunt mai linistiti:

"The Cambridge researchers however, say that the irritability linked to breastfeeding is only natural, and not a sign of stress or even necessarily hunger.
Instead, it is the baby’s way of bonding and seeking attention and security.
While bottle fed babies may seem more content, they may simply have eaten too much.
Like adults who comfort eat, they may have been calmed by eating, or drinking, more than they should"

http://www.dailymail.co.uk/health/article-2084874/Study-finds-babies-fed-formula-milk-easier-to-sleep.html

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Fetelor, mai stiti cdva de Geani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Multumim de cap nou. Rezonez cu Mami ref la alaptat. Mie mi s-a reglat lactatia daaar cand suge de la un san celalalt curge.

Sunt franta de oboseala. Iar m-a pus sa patrulez aseara. Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Azi am avut o zi obositoare...Victor a fost ft activ si a stat, normal, mai mult pe burtica...nu stiu cum de nu oboseste. Acum doarme...Ne-am jucat si cu esarfele, i-a placut. Multumesc, Cellena, pt. idee! Ti-am vazut creatiile pe FB, esti ft. talentata!
Si noi dormim in camera cu el, are patutul lipit de partea mea de pat, sa-l pot observa la orice miscare. Il mai luam in pat mai spre dimineata, uneori...
Si mie imi curge sanul din care nu suge puiul, nu stiu cand se va regla. Nu avem program de masa...manaca la cerere, uneori la 1.5 ore, alteori la 2 ore (cel mai des), iar cand suntem plecati si mai rar, la 3-4 ore...cum vrea el.
Referitor la LM, vroiam de mult sa va intreb- voi cum procedati cu congelatul? As vrea sa-mi fac si eu ceva "rezerve" pt. cand voi fi nevoita sa lipsesc de-acasa vreo 3-4 ore, si vreau sa stiu cum sa fac...Adica, eu nu strang 120 ml dintr-odata, cat mi-a recomandat pediatra sa-i las pt. o masa...In cazul asta cum fac? Pot sa strang laptele pe parcursul unei zile, de ex, si sa-l tin la frigider pana obtin cantitatea, apoi sa-l congelez? O fi bine asa? Voi puteti strange o cantitate mare dintr-o data? Eu cel mai mult am extras 50 ml, asta intr-o dimineata, cand erau sanii plini.
Mie lapte mi se pare ca am, ca altfel nu ar curge asa, dar uite ca de extras e mai greu, poate e si pompa de vina...Am Avent manuala.

Si inca ceva...lui Victor azi i-au aparut pe obrazul stang niste vinisoare sparte! A avut inca de la nastere capilare mai movalii, care parca s-au mai estompat, dar azi dimineata am observat ca, dintr-odata, i-au mai aparut unele...Oare ce sa fie?

Onutz, m-ai mai linistit cu dormitul pe burtica. Si Victor se odihneste mult mai bine asa!

Angiuta, deci merge si cu alaptatul pt. durerea de urechi din timpul decolarii/aterizarii. Multumesc ca mi-ai zis. De alaptat oricum o sa fiu nevoita sa alaptez pe drum, asta e clar...Am o capa speciala pt. alaptat care nu lasa sa se vada nimic :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Cellena, ideea cu esarfele a fost foarte buna, i -am umplut 30 de minute cu acest noc, chiar intervalul dintre masa de sesra si somnul de seara incare de regula urla amarnic!
Multumesc de idee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Pyaoling eu inainte sa stiu ca plec de obicei ma mulg si ii las prosaspat ori dintr-o tura ori adunate cate 20-50 de ml pana ajung la 150!~..eu sunt nevoita sa fac asta si pana acum mi-a iesit ca mie laptele de la congelator nu mi-e bun din pacate..asadar daca stiu azi ca maine la ora 14 voi pleca..de azi incep sa ma mulg de surplusul ramas in sani de dupa fiecare supt al bebelului si fara nici o problema strang un biberon intreg..dar de obicei ma mulg noaptea cand el nu papa 5-6 ore si atunci am sanii super plini si pot scoate fara problema si 150-200 de ml special pt a 2a zi pe care il pastrez la frigider. fara sa fiu nevoita sa mai adun dupa fiecare supt al lui.Pana cum asa am facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Pya, sa nu torni niciodata lapte proaspat muls (deci cald) peste laptele rece sau congelat. Laptele muls il lasi intai la frigider la racit si apoi il torni peste.

Multumesc de like

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Citat:
citat din mesajul lui mena1906

Multumim de cap nou. Rezonez cu Mami ref la alaptat. Mie mi s-a reglat lactatia daaar cand suge de la un san celalalt curge.

Sunt franta de oboseala. Iar m-a pus sa patrulez aseara. Va pup

de perfect - Gabriel

15-12-2012-cea mai importanta zi din viata mea


Da... si mie la fel imi curge. Insa inca mi se intampla sa-mi curga brusc si sa ma ud toata chiar intre mese.

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Dana, am zis ca mai bine iau schinduf pastile in loc sa dau o caruta de bani pe more milk plus, care tot asta contin. Nu mai stiu exact daca mai au si altceva, m-am interesat mai demult de ele.
Popi, pai cam asa i-am facut si eu programul, doar ca nitel mai brusc. Pe urma m-am gandit ca totusi mai bine nu si vreau sa vad cum imi iese acum cu alaptatul la cerere. Pana acum e mai bine decat ma asteptam si nu ma mai gandesc la cantitati (n-am de gand sa-i fac proba sptului). Amandoi suntem mult mai linistiti acum
Sanii tai nu mai sunt atat de tari acum pentru ca dupa 3 luni productia se regleaza si se stabilizeaza, tu ai lapte chiar daca ei nu mai sunt tari ca pana acum. Cel putin asa am citit
Mami, asa te vreau! Odihnita (cat te invidiez!) si gandind pozitiv
Mena, s-ar putea sa treceti printr-un super puseu de crestere, am mai citit la mai-iunie cum multe mamici isi pazeau bebelusii noaptea la varsta asta...
Cellena, f frumoasa pagina ta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cellena

Da... si mie la fel imi curge. Insa inca mi se intampla sa-mi curga brusc si sa ma ud toata chiar intre mese.

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele



Pfff... eu visez la asta

Mergi la inceput