Carii, la 2,5ani!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiha

Problema cu cariile la dintii de lapte este ca ele se pot transmite si la cei definitivi. La stomatolog, urgent!



Raluca
www.drepturile-gravidelor.ro


E prima oara cand aud chestia asta- ne poti da o sursa?! Toti stomatologii cu care am vorbit pana acum au zis ca nu e mare legatura intre dintii de lapte si cei definitivi, adica in majoritatea cazurilor primii pot fi demineralizati/ patati/strambi etc dar cei definitivi nu si viceversa, sa aiba copilul dinti de la lapte drepti si ceilalti sa iasa ingramaditi. Dar sa "se transmita" cariile nu am mai auzit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Citat:
citat din mesajul lui _Ralu_

Si eu spun ca-i chestie genetica.
Fiica-mea a baut muuult timp cu biberonul, si de multe ori dupa ce o spalam pe dinti, mai scapa ceva de rontait, si practic degeaba o mai spalam...deci factori favorizanti pt carii au fost, dar nu, nici urma, si are 6 ani si jumatate.
E adevarat ca de ceva timp suntem fff stricti cu spalatul in special seara, pt ca are tendinta de depunere a bacteriilor pe dinti, care da acea coloratie inestetica. Am facut detartraj, si acum avem mare grija.

Se pare ca ma mosteneste pe mine. Prima carie am avut-o acum 2 ani (acum am 30 de ani), si am toti dintii...chiar si molarii de minte. La clinica unde mi-am tratat caria mi-au spus ca nu le-a mai intrat niciodata in cabinet un pacient cu atatia dinti.

Eu recomand Dent Estet 4 Kids. Noi numai acolo am mers si suntem fff multumiti.

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)


Ralu, si fetita mea a avut aceeasi problema, si cu cat o spalam mai mult cu atat mai mare era depunerea. Trebuia sa mergem la dentist la 6 luni ca sa o curete. I-am cumparat apoi o periuta electrica de la philips si de atunci (au trecut 4 ani) nu am mai avut probleme cu depunerea. Dar ea se spala dupa fiecare masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinabobe

eu am fost cu sotul la dentist zilele trecute si aveau si un etaj pentru copii. cat am asteptat dupa sot, stomatoloaga l-a vazut pe cel mic si ne-a zis ca e foarte bine sa mergem cu el cat inca nu are carii ca sa se obisnuiasca. daca stie sa scuipe sa folosim pasta cu fluor daca nu , fara fluor, pasta pt copii. este bine sa il spalam cu periuta cu baterie sa se obisnuiasca cu sunetul asemanator instrumentelor lor. clinica este pe undeva pe langa udristei. daca vrei iti spun pe pm numele lor. mi s-au parut foarte amabili.

mamica de Rares 21.02.2010


Daca e pe Olari e aceeasi la care mergem si noi de vreo 3-4 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Citat:
citat din mesajul lui greieras

Citat:
citat din mesajul lui _Ralu_

Si eu spun ca-i chestie genetica.
Fiica-mea a baut muuult timp cu biberonul, si de multe ori dupa ce o spalam pe dinti, mai scapa ceva de rontait, si practic degeaba o mai spalam...deci factori favorizanti pt carii au fost, dar nu, nici urma, si are 6 ani si jumatate.
E adevarat ca de ceva timp suntem fff stricti cu spalatul in special seara, pt ca are tendinta de depunere a bacteriilor pe dinti, care da acea coloratie inestetica. Am facut detartraj, si acum avem mare grija.

Se pare ca ma mosteneste pe mine. Prima carie am avut-o acum 2 ani (acum am 30 de ani), si am toti dintii...chiar si molarii de minte. La clinica unde mi-am tratat caria mi-au spus ca nu le-a mai intrat niciodata in cabinet un pacient cu atatia dinti.

Eu recomand Dent Estet 4 Kids. Noi numai acolo am mers si suntem fff multumiti.




Ralu, si fetita mea a avut aceeasi problema, si cu cat o spalam mai mult cu atat mai mare era depunerea. Trebuia sa mergem la dentist la 6 luni ca sa o curete. I-am cumparat apoi o periuta electrica de la philips si de atunci (au trecut 4 ani) nu am mai avut probleme cu depunerea. Dar ea se spala dupa fiecare masa.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)


www.flickr.com/photos/10463499@N06/sets/72157629124424141/detail//" target="_blank">Vara 2011


Evil thrives when good men do nothing







Merci de pont! Ne gandeam de ceva timp sa-i luam periuta electrica...acum am un impuls in plus.

Noi prima data am facut detartrajul in primele zile din ianuarie, pana acum e f ok, are dintii albi stralucitori. Zici ca-s din reclame.
Noi spalam dimineata, si seara. Dar o periez eu bine, sa fiu sigura, desi e destul de mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Te incurajez sa treceti la spalatul dupa fiecare masa. Si noi o periem pe a noastra dimineata si seara cu periuta electrica, iar la pranz o las sa se perieze singura (ca sa guste si putina independenta, dar pentru copiii cu tendinte de carii, spalatul dupa fiecare masa este recomandat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Mai depinde si cum si cat se spala pe dinti. Aici ii invata deja de la gradi regulile de spalat pe dinti (are si un afis cu poze la baie, cu miscarile pe care tb sa le faca exact), de 2 ori pe an vine asistentul stomatolog si le preda. Merg la control in fiecare an (e platit de catre scoala). Fiica-mea se spala de 3 ori pe dinti zilnic (timpul e de min.3 min, dimineata si la pranz pot fi si 2, dar seara e important sa fie min.3 min..are o clepsidra in baie, care arata 3 min) si foloseste si apa de gura (ea are aparat dentar pt marirea maxilarului, e fixat pe cerul gurii si apa de gura e recomandata in acest caz). A avut si ea 2 carii pe la 8 ani, la maselele definitive (asa au crescut, cu carii). Dupa ce s-a rezolvat problema, i-au sigilat toti dintii definitivi. Mergem de 2 ori pe an la curatat dintii (profilaxie).

Aici dentistul e ft scump (iti poti face asigurare separata, dar nu se merita, pe an ai plati cam 1000 euro si iti acopera pana la 2000 euro/an...deci mai bine platesti tu consultatia...asta daca nu ai probleme mari...insa inainte de a fi acceptat de catre o casa de asigurari, tb sa mergi la control, asa ca ti se poate refuza asigurarea...pt ca e asigurare suplimentara si nu sunt obligati sa te accepte) , o plomba poate costa si 500 euro, un curatat de dinti e 100-200 euro. Astea sunt preturile pt adulti, la copii sunt mult mai mici.

Mergi la inceput