De la ce varsta singuri la baie?

De la ce varsta singuri la baie? | Autor: dia_filipas

Link direct la acest mesaj

Buna!
Am o mica dilema referitoare la varsta de la care se pot lasa copii singuri in cada sa se joace. Eu am inceput de curand sa o las pe fetita mai mare, de 4,7 ani in cada sa se mai joace. Nu o las mult nesupravegheata, cam 5 minute, intru la ea sa vad ce face, i-am facut instructajul, ca nu are voie sa iasa, sa sara si sa se scufunde. Ea e ascultatoare, si daca se intampla sa-si scape o jucarie ma cheama sa i-o dau, nu iese din cada. Eu stau cu ea de obicei, si ne jucam, dar se mai intampla sa planga cea mica, sau sa mai ies dupa una alta, sau, ca sa scutesc timp cand suntem in intarziere, sa o las la baie pe cea mare cat eu ii dau laptele celei mici si o pun in pat. Maica-mea e mai sperioasa si ma mai cert cu ea pe tema asta, asa ca va intreb si pe voi, de la ce varsta i-ati lasat singuri in cada?

__________________________
Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

eu nu as lasa-o singura in cada, decat daca apa este la nivel f. f. mic, dar nici asa, Doamne fereste se loveste la cap si cade cu fatza in apa, ce faci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Si eu am mai lasat-o singura, tot de pe la 4 ani, cu nivel mic de apa in cada si usa de la baie deschisa complet. Asta in conditiile in care fiica-mea are limbarita, si vorbeste non stop si cand e in cada, deci o aud ce face. Nici ea nu are voie sa se ridice, nici sa incerce sa iasa, si m-a ascultat fara probleme pana acum.
Nu am cronometrat cate minute am lasat-o, dar ma uitam pe furis sa vad ce face. In principiu se joaca cu un pahar mare de plastic si diferite jucarii de baie, eventual in spuma. Pe timp de vara chiar era cea mai buna metoda de racorire.
Cu usa inchisa, nu as avea curaj sa o las.

mamik fericita de Denisa Maria (racusor din 20.07.2007) si 37 saptamani cu Sarah Antonia


A child is not a vase to be filled, but a fire to be lit


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Le-am lasat singure de la 4 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Si eu o las singura, de pe la 5 ani...cred. Exact ca si fetita lui brazuca25, si a mea povesteste incontinuu, se joaca cu fel de fel de jucarele, paharele, sticlute goale...o aud mereu. Doar cu usa deschisa o las...la fel, nu are voie sa iasa singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Dia, Maya sta "singura" de pe la 3 ani. Cu usa deschisa si eu prin zona. Acum vrea din ce in ce mai mult sa-si faca dus singura, si inchide si usa. La baie, iarasi vrea singura. Dar o aud ca vorbeste, se joaca.
Ea si iese din cada. Iese pe un covoras antiderapant.


Vicky, Printzesone and BB (29+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

eu l-am lasat tot asa de pe la varsta de 4 ani - insa aveam o intelegere: trebuia sa il aud permanent, asa ca vorbea, canta, recita intr-o veselie. daca se oprea si nu il auzeam in secunda doi eram acolo. cu usa de la baie deschisa, apa la nivel foarte mic, tot asa interzis sarituri, scufundari sau sa iasa afara.


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

daca ai pune covorase antiderapante in cada,sa nu duci grija ca aluneca si se loveste la cap,las-o si singura. in legatura cu scufundarile,erau partea mea preferata ia-i ochelari de apa si,daca vrea,las-o sa "studieze" fundul...cazii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Multumesc de raspunsuri!

Da, si Miruna se joaca cu tot felul de pahare si papusi, le spala etc., si vorbeste intr-una, deci o aud. Daca aud ceva ciudat in 2 secunde is la ea.

Izabela, si Miruna se scufunda, si ii place, o las fara probleme, dar prefer sa fiu de fata cand face asta, ca e mai sigur...


Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

cam de la 4 ani jumate am inceput si noi sa il lasam pe matei singur in cada..exact cum spun si fetele..cu usa deschisa si oricum el vorbeste non-stop..daca era liniste mai mult de jumatate de minut ma duceam sa vad ce face



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Miss%20Odiseea%20Sarcinii%20editia%202&page=7" target="_blank">sunt in concurs!! me1!!!
Ce mai povesteste Ana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

2 ani, usa deschisa, perioade scurte, verificari frecvente. mai precis, cat ii incalzesc niste lapte, pregatesc prosop, pijama, etc.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput