30-33 grade celsius in camera copil???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andradell spune:

Inca o data va asigur ca subiectul este cat se poate de serios si real.Si eu am zis ca sunt de acord ca fiind la tara la casa incalzita cu soba sunt de acord cu pana la 25-26 grade dar cum v-am zis nevasta-mea e superfriguroasa, cred ca daca vara sunt 28 grade ar fi in stare sa faca focul.I-am tot spus ca nu vreau sa ,,stricam'' fata cum e ea ,,stricata'' de catre soacra-mea care are in casa cred ca undeva la 40 de grade(daca ea la 30 grade la noi sta imbracata in pufoaica-va dati seama).Dar degeaba ii tot spun pentru ca ajungem si ne certam si nu ajungem in final la niciun compromis si dupa cateva zile de temp mai bune o luam de la capat cu cuptorul.Nu stiu ce sa ma mai fac credeti-ma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

deschide geamul ...

Fara gluma, o astfel de temperature este ne-sanatoasa pentru copil. Nu e nevoie sa stai in maieu si furou in casa iarna. iar la 33 de grade - cred ca sta si copilul gol pusca... ce e cu voi?
Sau poate e termometrul langa soba ...ai grija!!!!

Pune termometrul pe perete langa fereastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Temperaturi asa de mari nu sunt recomandate si din cauza sindromului mortii subite ale bebelusului.

In plus va obisnuiti copilul cu asa temperaturi nenaturale si va tremura oriunde va merge, cresa, scoala, gradinita, pt ca nicaieri (in afara perioadei de vara) nu sunt asa temperaturi. E clar ca sotiei tale ii e frig cu temperaturi mai joase daca mama ei face si mai cald in casa si asa a obisnuit-o. Dar poate sa fie si semn de proasta circulatie a singelui, ar fi bine sa faca o consulatie la doctor sa excluda nevoia de caldura din alte motive decit obisnuinta...

Noi avem maxim 21 de grade in dormitor, dar de obicei mai scazute. In afar de iarna dormim cu fereastra intredeschisa ca sa avem aer. In camera de zi avem spre 25, dar eu alaptez si nu suport sa imi fie frig cind alaptez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

noi tinem 22-23 ca asa-i place sotului,cica e mai friguros,dar doarme doar in chiloti si tricou,iar eu dorm in pijama si ne acoperim cu o pilota usoara.
mie mi se pare mai potrivit 20-21 grade(de multe ori e ca mine). fetita doarme in patutul ei,in partea de camera opusa caloriferului,doar intr-un body cu maneca lunga,pantaloni si sosetute+scutec,fara sa o acoper(oricum nu suporta)
la baita,cand era mica,incercam sa avem un minim 24 grade in camera,38grade apa,acum ii fac in baie si nu mai folosim termometrul.
temperaturile cu care o obisnuiti voi pe fetita o vor sensibiliza in fata variatiilor de temperatura,la care va fi supusa pana la urma,asta daca nu cumva va ganditi sa o scoateti din casa doar vara si va raci foarte usor/des.
plus ca ati economisi o caruta de lemne daca ati reveni la temperaturi ceva mai...suportabile
edit: cred ca m-as sufoca la 30 de grade,s-a intamplat de cateva ori sa facem prea cald(25 grade) si noaptea numai parte de somn n-am avut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Recitind mesajul am vazut ca are 3 ani. Deci este deja obisnuita cu caldura excesiva. Cum sta cu imunitatea? Eu una am dus multa munca de lamurire cu mama si o matusa privind caciulita cat era bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Probabil ca termometrul vostru nu este bun ,din cite imi amintesc eu in zilele f.calduroase de vara ,la noi in casa sint zile in care avem 28-29°si e insuportabil de cald .Nu inteleg cum suportati voi aceste temperaturi "africane".
Vara la voi in casa ce temp.aveti ,aprindeti soba si vara pt.a mentine temp.ridicata la 33°.Mi se pare cam greu de crezut?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

anca,am dus aceeleasi lupte seculare cu soacra,in primul rand dar si cu majoritatea rudelor/cunostintelor.la inceput am tinut-o si eu cu caciulita ziua,iar noaptea infasata,cred ca 1-2 saptamani de la venirea acasa
mi-era rusine sa-i zic soacrei(se autoinvitase sa ne ajute) ca nu sunt de acord cu infofolitul(era iunie),pana mi-a picat fisa ca e vorba de copilul nostru(al meu si al sotului) si il crestem cum vrem noi,abia atunci m-am impus .
niciodata caciulita in interior,iar afara doar daca erau sub 15 grade(chiar mai putin)
si acum suntem apostrofati pe strada: "da' nu e prea dezbracata???" sau "da-i o geaca/caciula ca raceste,e frig!",insa "spartanul" nostru e calit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui andradell
soacra-mea care are in casa cred ca undeva la 40 de grade

Totul are o logica:
soacra => iad => foc => 40 grade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Scuze sotia nu da un search macar pe net? Nu o intereseaza minime cunostinte despre cresterea unui copil ca nah......altceva chiar nu aveam acum pe limba,oi doamne....si la munca cum fc sotia ta ?
Lucreaza? Are colege? Comunica?Sau doar cu mama ei,si pufoaica aferenta....scz sunt un pic ironica dar nu am mai auzit asa ceva.
Copilul e bine ,sanatos.....?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiha spune:

Temperatura din camera copilului nu trebuie sa fie mai mare de 25 de grade.

Mergi la inceput