Jurnalele Pinguinilor

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Bine, iti spun parerea mea. Eu merg (aproape) an de an in Eforie Nord.
N-am fost in hotelul ala. Dar stiu unde este. Nu-i chiar asa aproape de plaja, pentru ca nu poti merge in linie dreapta. Plaja vor face probabil la Belona. Se poate si spre sud, insa la Belona e "bataia pestelui". E o plaja mare, mare. Spre mare sunt cateva randuri de sezlonguri, apoi prosopistii. Este un parc de distractii acolo (unul micut...), e loc de joaca cat vrei. De mancare...cat cuprinde. Este plaja "de fitze" a statiunii. Acolo se tin concursuri de tot felul, mie imi place acolo dupaamiaza, acolo apune soarele cel mai tarziu. De la Belona incepe celebra faleza pe care se vor plimba cu siguranta si ai tai. Langa hotel Belona, pe faleza, un alt parc de distractii (asta de anul trecut l-am vazut).
Este statiunea unde orice adult are de mana cel putin un copil. E verdeata, viata tihnita...sigur, cata tihna poate fi la mare.
Exista teatru de vara, poate copiii tai or vrea sa-i (re)vada pe Arsinel, Stela Popescu...
Spre Nord, in dreptul hotelului Astoria, este celebra plaja "La pipi mult" unde apa e mica-mica si multi copii/mp. Si digul central, in apropiere.
Da, gara e destul de aproape


Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Rufus,ia sa te iau eu la intrebari...unde ai fost tu anul trecut la Eforie?Te referi la parcul ala cu trenul cu reni, ski liftul ala sau ce-o fi?

Io fusei prin zona dar nu mi s-a parut cine stie ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mada, n-am vazut nici un ren
Dar nici n-am calcat prin parcurile de distractii, eu am copii mari
Noi stam de ani de zile la o gazda si ne mai miscam prin statiuni cand avem chef. Mancam pe unde apucam (avem totusi niste preferinte), ne place viata mai libera In general, mergem pana in 1 iulie, anul trecut am fost in Iulie ( a avut Teodora examen cu liceul) si a fost aglomeratie, vreo doua zile am fost prin Mamaia, spre Navodari, in Constanta (avem acolo niste prieteni). Adica era cam aglomeratie in Eforie, mai ales in we si ne cam calcam pe picioare (dupa gustul nostru, ca altora le place). Mergem in Eforie de cand avea Ana 2 ani, pentru ca ea nu mergea in Turcia cu noi si voiam mare si pentru ea. Apoi a mers si ea cu noi in Turcia, dar la Eforie n-am renuntat.
Cand nu-i aglomeratie, e bine.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

sa va iau si eu la rost, cat am avut vila la eforie nu ati dat nici un semn....am avut cateva fete de pe DC cazate la mine....dar de voi nu-mi amintesc.

Buflea, Rufus are dreptate ca nu e asa aproape de plaja. cred ca faci cam 10-15 min si cand e soare si esti obosit de la plaje ...poti face chiar mai mult si pare o vesnicie.

plaja Belona e cea mai frumoasa din zona, sezlongurile costa sa le inchiriezi.

mie personal nu mi-a placut eforie nord...dar asta poate si pt ca am stat acolo mai mult decat e recomandat....

mancarea e proasta(mici, hamsii...cat cuprinde), aglomeratzie, mizerie...dar in iunie e bine ca e inca curat si nu e nici asa aglomerat. sa speram ca o sa fie vreme buna.

hotelul pare frumos iti pun un link
http://www.booking.com/hotel/ro/ibiza.en.html?aid=311088;label=ibiza-WLFrQ7V5758Xe0kiDhmgTwS12602701563:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg;ws=&gclid=CPHU1fPIxbUCFcdxQgod5QEA6w



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ah ! Am scris iunie ? Am gresit ... se duc in iulie, vai, vai.

Asta este ... cica au platit deja, deci probabil ca nu se mai pot intoarce.

Ok, sa mai ventilez pe aici - imi vine sa tzip la ei pentru ca nu spun inainte, eu sunt de acord cu orice plan de vacanta isi doresc dar pot face ceva research, pun intrebari pe aici, ma uit unde e mai bine ... din tot ce mi-ati spus imi place ca sunt copii. Scopul trimiterii copiilor mei in Romania este de a interactiona cu cat mai multi copii romani, de a vorbi romaneste, cum sa spun romanestele copiilor.

Auziti, dar pe plaja aia e asa cum imi aduc eu aminte ...ca intrai in apa si cand ieseai cautai prosopul 15 min ? Adica risca sa ii piarda pe plaja ?

Later edit: M-am uitat pe linkul lui Michelle - nu arata rau, pare renovat ... dar zice ca e la 300 m de plaja. Sa inteleg ca nu exista un drum drept si de fapt cei 300 m se strabat in 15 min ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

iulie, deci...hmmm...nu o sa duca lipsa de copii si aglomeratzie. dar daca asta le place se pare ca va fi un concediu reusit.

normal ca treb sa aiba grija ca se pot pierde prin multime, pe plaja...pe drum.

eu puneam prosopul cat mai aproape de apa ca sa-l supraveghez pe william (...hi,hi....un cuvint care nu-l stiam..."prosopari")...

acum ca vorbiti, parca mi-e dor de mare, de valuri...de vacantza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

nu sunt 300 de m.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

buflea, daca pui pe satelite harta vezi ca sutn parcari, copaci...sunt cam 150 m. pana la bulevardul Republicii si apoi treb sa o ia pe Vladimirescu sau pe str Panselutzelor...si de acolo cred ca sutn cel putin 300...
e obositor cand faci drumul asta de 2x pe zi in soare si obositi... sau poate se duc dimineatza si stau pe acolo prin oras toata ziua sa nu se mai intoarca la hotel.

daca as fi fost eu, as fi luat cat mai aproape de plaja...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Ce Rina, ce Dukan, Diaree.
Nu-sh ce mama ma-sii de infectie am facut. De sambata sunt terminata. E pentru prima oara cand nu pot stapani chestia asta.
E posibil sa ma indop cu Imodium, furazolidon, saprosan, ceai de menta si sa nu am nicio ameliorare? Uite ca e posibil.

Dar, cine a slabit 3 kg in 4 zile? Moi.

E drept ca-s somnolenta, ametita si abia stau pe picioare dar nici nu pot vorbi ca-mi vine sa vomit.

Va dau eu retete de slabit: zeama de morcovi fierti si orez fiert in apa. Intra pe gura si ies pe dos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

viviana, pai de la ce ai facut infectia? de la alimente,nu?
nu ai ce face...doar sa te hidratezi pana se duce virusul...desi, 4 zile nu e mult?
wow 3kg...macar te alegi cu ceva...dupa atita chin.

apropo, buflea, atentie la copii, la ce maninca, bea sa nu faca infectie alimentara

Mergi la inceput