Singur in bucatarie

Singur in bucatarie | Autor: Mickyyy

Link direct la acest mesaj

De la ce varsta i-ati lasat pe copii vostri sa bucatareasca nesupravegheati? Adica sa foloseasca cutitul, aragazul, etc.
Cea mare (9 ani) da semne ca i-ar place sa gateasca singura, si vad ca acum dupa ce i-am aratat cum se aprinde aragzul (din fericire nu trebuie chibrit), din ce in ce mai des il foloseste (fie sa incalezeasca, fie sa "gateasca"). La fel si cutitul, a trebut de la cele "boante" (alea zimtate, care nu taie) la cele cu lama ascutita.
Si parca mi-e un pic teama, mai ales ca se-nchide in bucatarie, si refuza supravegherea, pentru ca vrea sa ne faca surprize culinare (intr-o zi cu bona a facut singura paste, le-a fiert si le-a amestecat cu un sos facut de ea la microunde).

Vreau sa o incurajez, dar nu vreau sa o las nesupravegheata, si nu stiu cum e mai bine sa procedez. La 9 ani oare e suficient de mare si responsabila incat sa nu se taie sau sa dea foc la casa?!

Voi cand i-ati lasat singuri in bucatarie?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Micky, la 9 ani e destul de mare sa foloseasca cutitul :). Fetita mea are 4,5 ani si foloseste cutitul f bine. Si nu, nu sunt inconstienta, au invatat anul asta la gradi. PRin urmare, acum o luna, m-am trezit cu ea ca imi face un suc de lamaie, ca eram bolnava. A taiat f bine lamaia, a facut sucul si l-a adus. Eu decat sa-i interzic prefer sa o invat. La aragaz nu are voie (este electric, deci f usor de manipulat), i-am explicat ca acolo isi poate face un maare bobo daca este un pic neatenta. De Craciun cand am facut impreuna biscuiti s-a atins de tava abia scoasa din cuptor, si s-a ars un pic. Ei,atunci a vazut ca nu e de joaca cu lucrurile fierbinti, cu cuptorul etc. De fiecare data cand pun ceva la cuptor imi zice : ai grija sa nu te arzi.
Deci, eu as lua-o pe langa mine si i-as explica, explica.


Vicky, Printzesone and BB (28+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

dar daca stai cu ea , pe langa ea?
adica de ce trebuie sa plecati din bucatarie, ca nu inteleg.
las-o sa isi gateasca chestii acolo si tu spala un vas sau pur si simplu asist-o cu un sfat daca doreste. daca se enerveaza, explica-i sincer : daca in timp nu ramai fara degete sau nu zbori pe geam calare pe butelie, voi capata incredere si nu te voi mai urmari asa, dar acum ma gandesc ca esti la inceput, te iubesc, deci te pazesc.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Mickyyy, la 9 ani e destul de mare, eu zic sa o lasi.
poti sa-i pui totusi citeva conditii :
- usa de la bucatarie sa ramina deschisa (in nici un caz inchisa cu cheia pe dinautru)
- ii cauti si un scaunel mic sa poata urca sa caute in dulapuri
- nu comentezi negativ cind lucreaza si nimeni n-are voie
- ii interzici chestiile periculoase, cutite enorme si ascutite, mandolina de ras legumele (si ce mai ai tu pe acolo)
- ii cumperi sortz numai al ei.
- ii dai totusi un cutit care taie corect cartofii




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Era sa uit : ii impui sa curete bucataria, sa o lase la fel cum a gasit-o.

(la mine nu prea am noroc, bucataria e loc de fantezii, pus brinza in microunde, idem cu feliile de salam; ai mei au obligatia sa puna masa si sa stringa vasele din masina de vase).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Si eu imi las copii, pe cel mare si pe mijlociul la aragaz sa faca cate o omleta, sau sa foloseasca cutitul, dar la aragaz ii las doar in compania mea. Ma gandesc ce se intampla daca din greseala se aprinde prosopul de bucatarie de la aragaz, sau o maneca de la haina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik


Era sa uit : ii impui sa curete bucataria, sa o lase la fel cum a gasit-o.




Eheeee...se duce naiba toata poezia...

Micky, conteaza si varsta, dar mai putin. Important este sa ai incredere in ea. Daca nu ai inca, o supraveghezi fara jena (sigur, cum ziceau si fetele, cu poezie...) dar n- s-o expui pentru ca alt parinte isi lasa copilul sa gateasca de la 7 ani...si-ar fi rusine...
Mie mi-e frica pentru copiii mei in principal de foc si derivatele lui: arsuri si opareli.De cutite mai putin.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Mie , la 9 ani nu mi se pare o varsta potrivita pentru gatit cu usa inchisa ! Al meu copil , baiat , a implinit 9 ani,insa nu -l consider atat de "mare" pentru anumite munci, cum ar fi manevratul cutitului, umblat cu foc, lucruri incinse,dar poate o fi al meu mai neindemanatic, nici nu l-am pus, adevarul asta e. Insa nici nu consider o varsta la care sa l pun sa gateasca. Iar daca doreste cu adevarat, numai supravegheat ,pana sunt sigura ca e stapan pe situatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Nici mie nu mi se pare ok nesupravegheata.
Problema e ca ea asta isi doreste, se trezeste dimineata in week-end (uneori, nu mereu) si fuge in bucatarie sa faca micul dejun. Pana acum se folosea de cuptorul cu microunde, dar de cand a descoperit aragazul, mi-e teama.
Ea insista sa ramana singura, nu se incuie in bucatarie, dar se supara si lasa totul balta daca merge cineva langa ea (indiferent ca e un adult sau una din surori).

N-as vrea sa ii tai elanul, dar nici sa am parte de accidente. Daca insist sa o supraveghez, de obicei renunta, daca o rog sa ma ajute, face un pic si apoi fuge, in schimb daca e lasata in pace singura inventeaza ea in legea ei, si e tare mandra de ce a realizat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcrmiki

Si eu imi las copii, pe cel mare si pe mijlociul la aragaz sa faca cate o omleta, sau sa foloseasca cutitul, dar la aragaz ii las doar in compania mea. Ma gandesc ce se intampla daca din greseala se aprinde prosopul de bucatarie de la aragaz, sau o maneca de la haina?

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
Familia mea
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)




daca ai curte, eu te-as sfatui sa le arati cum se stinge un foc.
Sfaturi : nu se panicheaza ! daca e prosop de bucatarie il arunci repede pe jos (daca ai gresie) si-l calci cu picioarul.
O mineca aprinsa (asta e nasol), impaturit repede cu o cirpa broasa si umeda.
Uleiul care s-a aprins cu flacara in tigaie, tot cu o cirpa groasa si uda pusa deasupra.

Noi avem o plita vitroceramica si nu am copii care sunt foarte pasionati.

Alt sfat valabil pentru toata lumea : plita cit mai stabila, idem pentru cratite, oale, ibrice; cratitele puse pe foc neaparat cu minerul pus inautru si nu in afara, sa nu traga de el sa se proiecteze continutul sau se se oprerasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Eu inca nu-l las singur in bucatarie desi e maaare fan gatit. Insa ma ajuta de multe ori la ce gatesc eu sau are preparate pe care le face singurel, mai putin manevratul aragazului. Eu cel mai tare am oroare sa nu se friga, asa ca de cand am copil m-am invatat sa tin manerele de la cratiti si tigai spre interiorul aragazului, daca se poate sa gatesc pe ochiurile din spate ca sa nu ajunga la cratiti si sa nu-l las singur in bucatarie cand am mancare pe foc. Ocazional ii dau voie sa amestece cand trag ceva la tigaie, dar cu mine langa el, urcat pe o treapta care-l inalta sa ii fie comoda manevrarea, sa n-aiba tendinta sa traga de tigaie spre el ca sa vada ce e in ea.

Mai are voie sa curete legume cu cutitul ala de peel-off, sa le toace (da-i dau un cutit mai neascutit, sa nu ma spuneti) si sa dea pe razatoare.

Cand isi face prajiturile ii aprind eu cuptorul, el are voie sa bage tava in cuptor, insa dupa aia doar eu manevrez tava, sub directa-i indrumare (ca e prajitura lui, nu?).

Pe scurt: am stabilit un set de reguli in functie, pe de o parte, de abilitatile lui si, pe de alta parte, de fobiile mele si le respectam ca altfel nu mai colaboram in bucatarie .

Oricum fara sa inchida usa si sa-si faca de cap cu atatea pericole la indemana. Accidente se pot intampla si celor mari, dar unui copil....Si surpriza ramane surpriza si daca sta si mami in bucatarie, atata vreme cat nu se uita prea atent la ce se intampla (texte, evident).




Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput