Clorura de sodiu Braun 5,85%

Clorura de sodiu Braun 5,85% | Autor: ioana-carina

Link direct la acest mesaj

Buna, ma poate si pe mine ajuta cineva si sa imi spuna cum se foloseste acest ser fiziologic. A fost cumparat de sotul acuma seara la recomandarea farmacistului care i-a spus sa il adaugam "NEAPARAT" si pe acesta la aerosoli(fetita face aerosoli cu fluimucil 1ml+2 ml ser fiziologic 0,9%m pt bronsita de 2 ori pe zi )
....bine bine NEAPARAT dar cum? inlocuitor la serul obisnuit ? diluat ,nediluat ,cati mililitri din serul minune la cati de fluimucil?
Binenteles ca sotul l-a luat si atat ,nu a mai intrebat ce si cum ....
Va rog sa ma ajutati daca stiti ceva ca sa il pot introduce cat mai repede in tratament daca ar fi de ajutor. multumesc mult

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Solutia 5,85 % este o solutie hipertona de NaCl,parerea mea este sa vorbesti intai cu medicul sau farmacistul si abia pe urma sa o folosesti.Eventual suna la o farmacie non stop si intreaba.

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Nu e nevoie de ser fiziologic. Se pun 2 ml de solutie cu sare, adica NaCl asta de l-ai cumparat si picaturile medicamentoase si inhaleaza asa. Am meu asta mic are bronsita spastica si inhaleaza asa, cu 2 ml NaCl plus 5 picaturi Salbutamol si 10 picaturi Atrovent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana-carina spune:

Buna din nou, am sunat intr-un final la farmacie sa stiu sigur cum se administreaza si mi s-a spus asa: fluimucil 1 ml + 1.5 ml ser braun 5.85%+ 1,5ml ser fiziologic normal(0.9%) 1,5 ml, de 2 ori pe zi. voi ce ziceti? acum il voi folosi asa cum mi s-a spus , si am vrut sa scriu si aici poate candva cineva va avea nevoie ca si mine de aceasta informatie dat fiind faptul ca acest ser nu este atat de cunoscut.
multumesc de ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana-carina spune:

CRISTOIU si noi folosim salbutamol doar ca al nostru este sirop nici nu stiam ca este si pt aerosoli ...era mai usor asa pt ca la aerosoli sta si ii place dar cand ma vede cu seringile de medicamente face ca toate cele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana-carina

CRISTOIU si noi folosim salbutamol doar ca al nostru este sirop nici nu stiam ca este si pt aerosoli ...era mai usor asa pt ca la aerosoli sta si ii place dar cand ma vede cu seringile de medicamente face ca toate cele.


Poti sa faci si cu ser daca vrei, dar aici nu se face decit cu solutie salina si eventual cu medicamentatie. Nu se intimpla nimic daca pui doar solutie salina. La tuse normala nu ii pun decit NaCl, doar cind incepe sa se auda bronsita ii pun medicament. Vezi, daca gasesti salbutamol picaturi pentru inhalat (aici se numeste inhalator) e foarte bun. La mine se simte diferenta numai dupa 5 minute de inhalat.

M-am uitat la sticlutele mele sunt cu 0.9%, asa ca dilueaza-l cum ti s-a spus cu ser ca poate e prea mare concentratia.

Mergi la inceput