Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #4#

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Onutz, sa-i transmiti piticotului La multe luni! din partea Emei
Ba eu am insistat s-o accepte, pentru ca nu prea mai faceam fata. Inca nu mi-a facut rani, desi ieri a supt toata ziua, dar nici mult nu mai avem. Si decat s-o dam in alte alea cu ragade, plus ca mai am si eu de facut una alta in casa, mai o curatenie, mai o rufa, mai o mancare, mi-am calcat pe suflet si asta a fost. Oricum, ma simt tradata cand vad ca suge din plasticul ala, dar imi trece.
Acum vad ca e linistita, a supt-o doar cat era nervoasa, dupa aia i-a dat drumul si vad ca nu mai plange... sa vedem cum o fi pe termen lung.
Va las, profit de linistea din casa si ma duc sa fac reteta de paste de la Bubu

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Multumim!
Fetelor care aveti botezul maine sa va iasa totul cum ati planuit si petrecere frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geani80 spune:

Fetelor, dar ce aveti cu suzeta? :) eu am folosit-o la Nati si acum si la Sara. Nu am avut decat de castigat sa fiu sincera. Cand o scot afara sta cu ea in gura si asa e nevoita sa respire numai pe nas, o calmeaza cand are chef de miorlait, o ajuta sa doarma, nu isi mai baga mainile in gura. Cand a facut un an Nati, am ascuns-o pur si simplu si nici nu a mai vrut-o ea cand a gasit una ratacita printr-un sac cu jucarii.
Eu am numai pareri pro dupa cat vedeti ;) Este totusi important sa folositi o suzeta ortodontica, potrivita varstei. In rest, silicon sau cauciuc, cum vrea bebe. Ale mele vad ca au ales cauciucul :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Angelique, draga de tine..dragul de pui, of, of, intr0un fel e mai bine ca vedeti ce are si astfel poate fi investigat si tratatr, are sa fue bine, ai sa vezi! ti-am zis sa iti schimbi pediatra care ti-a zis ca nu e nimic, sa mai tooooot astepti

Iulia, ne-a fost dor de tine!

Onutz, multumesc frumos.Adevarul e ca sunt amarata rau in ce priveste vremea, ninge se azi noapte de nu vezi pe unde mergi si sunt -16 grade.Iar alunecus, masini care merg greu, iar utilaje de deszapezire, m-am saturat de iarna pana in gat! si eu ma duc, pe vremea asta, sa imi bag puiul in cazan intr-o biserica inghetata.. Doamne, nu ma rog decat sa fie bine si sanatos..In viata mea nu mai tin cont de programele celorlalti, ca daca era dupa mine, numai in martie ajungeam la botez...In fine.Tineti-ne pumnii.Nicholas,daca cineva pune mana rece pe el, incepe sa planga si sa sughita instant.Normal, parca noua ne place?..vedem.Ma rog ca ziua sa fie buna si frumoasa, de grea stiu ca va fi grea.

Nici eu nu am nimic impotriva suzetei..Nicholas o ia numai cand e mort de somn, sa o suga 2 clipe inainte de a adormi, si in masina, tot asa, ca adoarme rapid, insa nu e fan suzeta, dar eu sunt pentru, ca ne scapa in multe situatii, ea in carti e recomandata ca si contra colicilor..
Si al nostru isi lipaie pumnisorul stang de zor, degetzelul rar si-l baga in gurita, dar sunt asa de scumpi..E ok si u asta.Doar invatul are si dezvat, nu?Si el baleste, mult.

acum a papat si doarme, ca azi colcii l-au zapacit 3 ore si un sfert.simt ca NU ii mai suport, nu mai pot sa il vad asa!

gata.ma duc sa pregatesc ultimele detalii pentru maine.Aveti grija de voi, de pui-si sa aveti un weekend linistit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Bubu, DoamneDoamne are sa aiba grija de puiul mic chiar daca afara e asa frig. Nicholas scump. Da chiar nu au de gand sa incalzeasca deloc biserica?!

Cellena, Onutz pupam bebeii strengari! Pai nu-i normal sa ne dea de lucru?!

Nici eu nu am nimic impotriva suzetei. Ca si Cellena am avut asa o strangere de inima cand le-am dat-o, la amandoi. Sara a primit-o abia pe la 3 luni, David cam de la o luna, dupa ce a urlat o saptamana zi lumina de ma capiase. Nici el nu e mare fan si o scuipa repede, insa cu ea adoarme in 5 minute si uneori chiar singurel, direct in patut, ceea ce la Sara n-am stiut ce inseamna.
Intre deget si suzeta eu votez pt suzeta. Eu mi-am supt degetele (aratator si mijlociu) pana pe la vreo 5 ani, tot la fel, ascunsa sub patura, si singura solutie a fost sa ma ameninte ca nu ma mai fac soim al patriei Sara avea 1 an si 10 luni cand am scapat de ea. O mai folosea insa doar la somn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Am fost si noi azi prima oara la doctor pt control de rutina. Si as vezi: a fost nemultumita de greutatea lui Lili, ca a luat numai 700 de grame intr-o luna (dupa iesirea din spital, deci fata de greutatea de nastere numai 500g). Asa ca m-a sfatuit prieteneste sa ii dau si LP odata pe zi . Asta desi madam are falcute si este exact pe linia de mijloc la greutate. O voi intreba pe moasa, dar deocamdata nu am nici un gind sa ii dau supliment, cind mie imi curg sinii, madam suge de parca vine apocalipsa si pina da pe dinafara.

In rest nu a crescut nici un cm...

Mena, poate intr-adevar intravenos ar fii mai bine pt stomacul puiului! Pupam pui mic .

Angelique, valeu mama ce v-au tot gasit acolo. Si eu zic sa refaci analizele ca sa fii linistita, mai ales daca tratament ar fii cu antibiotic.

Multzam de restul de retete .

Si eu zic mai bine suzeta, fiindca fiul meu isi baga 2!!!! degete in gura. Si se trage si de par . Lili inca nu accepta suzeta convinsa si daca s-ar putea ar sta numai la sin....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Angeliq Multa sanatate si sa va faceti repede bine.

Mena N-am stiut ca e atat de grava anemia. sa va puneti repede pe picioare


Onutz La multe lunisoare piticului

Si eu sunt pro suzeta. A avut si Bia pana pe la 2 ani cand i-a dat-o mosului craciun in chimbul jucariilor. Am nepoti care la 5 ani inca isi sug degetele si capacul e pus de nepoatamea care la 13 ani inca isi suge buza. Deci de suzeta se scapa mai repede.

Aschiutza Medicii astia ar trebui sa mai lase deoparte tabele cu graficele de crestere. Am crezut ca doar la noi se reped in recomandarea LP-ului.

Si ca veni vorba de LP. Nu i-am mai dat Corinei completare de o saptamana si aseara m-am certat cu al meu ca sa-i dau LP sa o linistesc. Nu i-am dat pt ca e desfacuta cutia de 5 saptamani si e expirat si alta cuite i-am zis sa nu ii mai ia. Are zile cand manaca si doarme si altele cand stam mufate mai multe ore. Dar ne descurcam.

Ela Cum o cheama pe fitata ta? Ca nici la tabel nu e trecut numele.
ai o fetita tare cuminte.

Cellena O sa mai tai multe de pe lista cu "eu niciodata nu o sa...". Nu vei face din ele o obisnuitna, dar o data cel putin tot vei incalca acea lista. Ti-o spun din experienta.

Geani Sanatate lui Nati.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

tnicoleta, stiu ca o sa incalc multe, de-asta mi-am si facut lista cand eram insarcinata... de amuzament, sa vedem daca reusim sa le incalcam pe toate. Pana acum suntem pe calea cea buna, n-am bifat asa de multe cum m-as fi asteptat, dar timp e .
Am invatat din experienta asta de parinte ca daca nu esti flexibil, nu faci nicio branza

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Aschiuta, daa fata papa si e pe curba de crestere eu as zice pas la lp.
Azi am avut o zi linistita. Incerc sa ma gandesc si sa iau o decizie privind anemia. El are o stare buna, nu mi se pare palid, creste ca in povesti(ne imbracam cu hainute de 3 luni asa prematuri cum suntem noi ) si ia bine in greutate. Adevarat ca anemia, pe termen lung e grava rau... As vrea sa nu ii dau niciun supliment si sa rezolv totul de la 6 luni cu alimentatia, dandu-i fier natural care se absoarbe usor in organism. Fierul asta artificial e deosebit de toxic si s-au inregistrat si decese in randul bebelusilor de la el . Pt mine e big no no no. Hraneste celule canceroase, da peste cap intreg sistemul. Nici a doua varianta mai soft cu lp nu prea imi surade dar sa vedem. LM are putin fier de felul lui dar are o substanta numita lactoferina si care ajuta fierul sa se absoarba mai bine. Eu iau fier si mananc produse cat pot de bio cu fier doar doar o ajunge ceva ceva si la bb in burticuta. Pe 18 voi merge la control sa il vada si poate considera ca nu mai e cazul de fier, la o prima privire. Am un copil linistit care papa bine, doarme bine, zambeste si intinde manutele dupa lucruri, care in felul lui dulce imi arata ca ma iubeste. Am un copil normal si dulce si ma scoate din minti ca stric un echilibru bagand substante in el...


Am vazut a se discuta despre suzi. La noi doamna suzi era accetata doar afara , in casa pas. Acum nici afara nu prea o vrea si nici nu insist. Il inteleg. Plasticul ala e chiar gretos. Apropo de gretos, am gustat lp. BLEAAACH!!! Lm e dulce.

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Moasa mi-a raspuns la e-mail si a zis sa nu ii dau in nici un caz lapte praf.

Cred ca doctorii de aici intra in panica prea usor ca mor de foame bebeii si mai degraba simt nevoia sa isi faca datoria sfatuind in dreapta si in stinga despre LP. Da al naibii ce ma demoralizeaza asta .

Mena, ai mai cerut altui doctorm o opinie despre anemia fiului? Dar analizele le-ai mai facut si la alt laborator? Aud tare des ca se dau rezultate gresite in tara, aici nu mi-am facut nicodata griji, nu stiu ce se intimpla in tara cu atitea greseli .

Mergi la inceput