Ce parere aveti despre trucuri magice in general?

Ce parere aveti despre trucuri magice in general? | Autor: Mariusfanea

Link direct la acest mesaj

Saptamana viitoare urmeaza sa fie ziua de nastere a fiului meu de 10 ani, Florin si sincer vreau sa ii pregatesc ceva special, un mic shou cu trucuri... De ieri caut in continuu in google tutoriale pentru trucuri magice in limba romana si nu gasesc absolut nimic ce caut... ma gandeam ca ma ajuta careva de pe forum, poate nu stiu eu sa caut :(... Daca stiti de vreun video explicativ sau tutorial in lima romana va rog sa lasati un link mai jos si v-a raman dator. :D

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Noi am primit cadou o trusa de magician anul trecut (am vazut-o pe net, e vreo 20 de lei). Nu stiu cate din trucurile de acolo mai functioneaza la 10 ani, dar la noi au mers senzational.

Era unul cu 3 baghete, a facut ravagii. Una din baghete zornaia, si niciodata cea pe care puneai tu mana, pentru ca de fapt nu zornaia bagheta, ci avea un mic clopotel care-l atasai undeva sub maneca, si zornaia doar in mana magicianului.

Apoi alte trucuri care merg bine la copii sunt cele cu carti. Alege dintr-un pachet cartile care au trefla sau inima neagra si aranjeaza-le pe toate cu codita in jos. Pui sa traga o carte, intorci pachetul si-o baga unde vrea el la loc. Il lasi sa le amestece cat vrea el, si apoi gasesti cartea dupa codita (va fi singura cu codita in sens contrar). La noi a functionat perfect pentru ca le lasam sa ameste cartile cat voiau ele, si nu pricepeau nicicum cum le ghicesc mereu cartea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ia in calcul vreun magician animator pentru copii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

dar daca ai aduce un clovn sau un magician care sa-l incante cu cateva magii "adevarate"??

Copiii sunt fascinati de ceea ce vad, uite eu, om mare, am vazut nu demult un magician care dupa multe trucri pe care mi le puteam explica a facut unul care m-a lasat cu gura cascata si nici in ziua de azi nu mi-am dat seama cum a facut: a umflat un balon din acela subtire, lung din care se fac prin rasucire tot felul de catelusi; s-a jucat cu el dupa care a cerut liniste si ... l-a inghitit! Am vazut cu ochii mei, nu l-a spart ca ar fi iesit aerul din el, nu l-a pus la spate ca n-avea cum ca se vedea, dar l-a inghitit. Cum a facut, habar n-am...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Cand a facut pustiul meu 8 ani i-am luat la petrecere un magician. A venit cu tot ce trebuie (inclusiv iepurasi). Toti copiii au fost fascinati.
Noi avem kit-ul respectiv si copilul s-a jucat cu el, dar nu e chiar pt distractie la o petrecere. Poti sa il iei cadou si dupa ce vede trucurile magicinaului adevarat sa va straduiti sa faceti la fel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

La o simpla googluiala am gasit asta:

http://www.tpu.ro/adolescenti/vreau-si-eu-niste-trucuri-magice-dezvaluite/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Noua ne plac foarte mult. Avem si noi carti cu trucuri magice pentru copii si chiar ne gandim ca la petrecerea de 5 ani sa invitam un magician.
La petrecerile/intalnirile anterioare cu prietenii de familie piciul (4 ani si 9 luni )s-a simtit tare bine sa fie el cel care si-s surprins bunicii, prietenii, verii cu trucurile pe care le invatase dinaninte.
Eu zic ca astfel de activitati fac parte din arsenalul de imaginatie si visare al copilariei.
La noi sunt foarte gustate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariusfanea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

La o simpla googluiala am gasit asta

Pai imi pare rau ca nu am mai dar raspuns de ceva vreme, deoarece am gasit ce cautam. In fine, petrecerea a fost ok, zic eu, iar am invatat repede cateva trucuri pe care le-am gasit [url=http://dli.ro/trucuri-magice]aici[/url] iar la Florin i-au placut chiar daca pareau simple pentru eu si nevasta, ma gandesc ca el era uimit :).
Am gasit videoclipul in fundul paginii de youtube, si sper sa va ajute si pe voi daca veti avea nevoie.

Mergi la inceput