Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Asa, sa scriu din nou, ca am pierdut un mesaj lung si cuprinzator

Andreiuta, m-am prins ca vorbeai de mine. Acus o sa fiu succinta, deci nu l-am fortat niciodata pe Matei.. am si zis ca daca scancea sau varsa il puneam imediat pe spate. Pediatra ne-a zis la 3 luni ca nu-si tine capul bine si sa-l pun mai des pe burta. Acum, cand avem aproape 5 luni, diversificarea bate la usa si tre sa stea in fundic cat de cat si sa primeasca lingurita, am inceput sa ma stresez de faptul ca are lipsuri la capitolul fizic. Dar asta-i singurul motiv, nu ca-s alti copii mai dotati decat Matei. Bravo lor! Fiecare copil se dezolva in ritmul lui si de multe ori in salturi, cum ai zis si tu De asta ma si gandeam sa-i dau cu bibe la inceput, oricum, noi vom incepe cu supe pt ca suntem grasuni, tot medicul ne-a zis. Eu ma rog ca pana la 6 luni s-avem si noi un salt d-ala magic si de la stat pe spate si atat sa ne mai incordam si noi muschiuletii Nu de alta, dar la cum e acum Matei, mie mi-e frica sa-l pun in scaun de masa. Ii voi da in scaunul de masina, cred... In carut am incercat pozitia medie, nu cea de 90 de grade, dar n-o agreaza, se duce intr-o parte cu capul si se foieste...

Mirabela, ai mare dreptate in tot ce spui si va tin pumnii azi la medic! Doamne ajuta sa gasiti o solutie si, te rog, atat cat poti de pe tel, tine-ne la curent!

Trezirile astea dese sunt ofticante la noi si pe fondul unei oboseli acumulate, ca Matei niciodata n-a dormit legat noaptea, dar om dormi noi odata si-odata ca oamenii mari

Kytanutz, si Matei tuseste asa, cred ca e de la saliva, ca a si inceput sa saliveze mai abundent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Ah si Andreiutza, nu-i cu suparare, stiu ca in scris se poate interpreta gresit Sa nu crezi ca acum il trag incontinuu pe Matei de maini sa-l pun in fundic. Am incercat doar atunci si s-a ridicat destul de repede, doar ca-si lasa capul in urma. Daca simteam ca-l fortez, m-as fi oprit. Eu cred ca daca putem sa-i impingem nitelus de la spate, sa o facem, dar la cea mai mica impotrivire mai bine ne oprim si mai lasam sa treaca niste apa pe garla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Fetelor, eu sunt Matei doarme de 2 h (n-a mai dormit atata ziua de la 6 sapt), chiar i-a priit p-afara, l-a luat somnul inainte sa intram in casa si tot doarme de atunci Si azi a mai dormit, de dimi 30 min si inca o ora la pranz. Mi s-a "dereglat" baiatul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

S-a dereglat in bine Stelutz! Astfel de dereglari sa tot aiba, nu?

Mirabela, Doamne ajuta cu sa vii cu vesti bune!

AdrianaDana, da, uite ca la asta nu m-am gandit. E tot timpul baloshit, s-ar putea sa se inece cu saliva. Mercic de raspuns

Bobulet, mi-e dor de tine, hai scoate capul si povesteste-ne de dragonita!

Elfica, ti-am ramas datoare cu un raspuns. Socrii sunt la 100 km distanta, au venit doar o data in vizita. Lui Luca i-au luat... 2 carti Ne suna, vorbim, cica le e dor de pingu mic, dar doar atat. Nu ma plang, sa le dea Dumnezeu sanatate, ca pana la urma fara ajutorul lor nu reuseam sa ne mutam aici. Voi ce mai faceti?

Mami.ilinca, nu mai stiu daca ti-am zis, dar imi place pozica ta de la avatar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare dragelor!

Sambata an fost toata ziua la nasi, am ajuns la 22.00 acasa.

Ieri cu pitica pe acasa, apoi a venit nepotu la mine, i-am zis sa se mute iar la mine sa mai fac lectii cu el ca iar si-a luat-o in cap si numai pe mine ma asculta. Am aflat ca are un 2 la fizica, asa ca ieri am facut fizica. Apoi am fost in Auchan, am spart o gramada pe mancare care intr-o saptamana se duce. Apoi am facut o ciulama de ciuperci cu mamaliguta si orez cu lapte si merisoare. Spalat pitik si tzitzi si la 22.30 am mancat si eu in sfarsit. Eram lihnita, nu mai mancasem de la 1.

Azi am spalat 4 masini si acu tre sa fac de mancare. A venit si nepotu de la scoala cu o veste "buna": cica nu are 2 la fizica, ci 4.

Pitica suge si e semi-adormita. Mai recuperez si eu acum ca n-am mai citit de 3 zile!

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Olivia, ce de activitati! Sper ca macar Maya a dormit noaptea bine! Si eu am gatit azi niste orez alb si cartofi la cuptor cu carnita. Pe brotac l-am tinut cu mine in bucatarie in carut si tare cuminte a fost! Azi a fost o zi d-aia super usoara!

Adriana, am uitat sa-ti zic ca si Matei are faze d-astea cand tre sa fiu in vizorul lui si sa ma uit la el, ca altfel plange. Dar cred ca starile astea au legatura si cu puseele. Poate se incadreaza la cel de 19 sapt.

Kytanutz, doamne ajuta ca toate zilele sa fie asa linistite cum a fost azi Oricum sunt clare imbunatariri in dispozitia lui de cand a acceptat suzeta! In sfarsit n-o mai considera cahh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Asa, si acum sa vedem ce-mi mai aduc aminte! Pitica doarme pe mine.

Mirabela, mare dreptate ai! Ce ai facut la de azi?

Cati bobocei au inceput diversificarea!! Si vad ca nu sunt nici mofturosi!

Corina, mai-mai sa o trezesc pe Maya de cat ma zguduiam de ras cand am citit de "vaca in struguri" Te chemam sa mi-o adormi daca se trezea

Pitica vad ca su-a revenit cu somnul. Culcat ca de obicei la 11.30-12, 3 treziri, finala la 8-10. Azi a fost la 10, dar m-a tzitzilit de la 8.

Carmen, merci. Mi-e asa draga cand doarme pe mine! Ma tot gandesc ca in curand nu o sa mai vrea, asa ca inca profit.

Oana, ce draguta e S in bouncer!
Noi inca nu am umblat la spatarul carutului ca nu am mai pus-o in el de la 2 luni
Dar si ea vrea intretinuta toata ziua si daca se poate si in brate e si mai bine! Aaaa, si la fel, trebuie sa ma uit la ea cand vb, nu merge sa citesc forumul pe tel.

Cam atat mu-am adus aminte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

oli asa mi-o venit ..
ce coincidenta fetele, si noi am fost sambata la ziua nasei, dar a tinut-o la un restaurant si l-am lasat pe david acasa cu mami...
o intrebare pentru mamicile cu experienta: cum se diversifica cerealele? la fructe si legume mi clar, adaugi cate unul nou pe zi, cresti cantitatea, dar la cereale? azi i-am dat mai mult ca ieri si un piure mai grosut, dar apoi? tot cresc cantitatea si consistenta? pot da si alte tipuri de cereale? si mai apoi biscuiti, gris, etc?
merci, pupici

edit: sau merg vreo 2 saptamani cu cereale pe baza de orez si apoi m-apuc de diversificat pranzul cu legume? cum e corect??

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

Corina, din ce-am citit la mamele cu experienta si informate, legumele si fructele se introduc la 3 zile distanta, pt a vedea daca sunt alergii. Spunea la piersicute cineva ca nu se dau mai mult de 80 ml mancare la o masa, pana la 1 an (3 mese pe zi). Ina zicea ca in prima zi ii dai 5 ml/gr, a doua zi 10, a 3a zi 15. Apoi adaugi un nou aliment, in timp maresti cantitatea. Deci cereale la inceput nu ar trebui sa fie mai mult de 10, 15 ml, zic eu, mai ales ca tu le dai pt antireflux.
Mancarea de baza pana la 1 an trebuie sa ramana laptele, alimentele se introduc pt a onisnui bebele cu noi gusturi si texturi, nu pt a scoate masa de lapte. In ghidul de Quebec pe care l-am pus, zice ca in prima luna se dau piureuri lichide, a doua luna se paseaza cu furculita, si din ce in ce bucati mai mari.

Kytana, bun, inseamna ca socrii sunt interesati de educatia lui Luca!

Fetelor, mai stiti ceva de Ramona Copot si de Paula? Paula scria multisor anul trecut, deodata s-a oprit, sper ca-i totul ok cu Roli.





Mergi la inceput