Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Neata!
Fetele, v-am spus cand am pus linkul la test sa nu va stresati deloc! Bebelusii se dezvolta in salturi, azi iese de 2 luni, peste 2 zile poate iesi de 6! Lui Iustin i-a iesti socializare de 4, si restul de 2, am zis clar nu e ceva in regula si l-am refacut, si acolo la intrebarile cu biberonul, m-am gandit la san, si da, el se intinde dupa san de numa, si tine manutele una sub si una pe. De fapt, e cam putin spus se intinde. Cand ii e foame tare efectiv se napusteste Ei, a 2-a oara a iesit muult mai bine.

Stela, sunt total de acord cu Papelusca. Copiii mai pufosi se misca putin mai greu, deci nu te stresa. E foarte ok sa inceapa sa stea in fundulet si pe la 7 luni. Cartile spun, in medie la 6. Daca pana la 7 luni nu sta, intreaba totusi pediatrul. Dar mai aveti mult pana atunci!

Fetelor eu va recomand cu drag bavetele din plastic moale cu buzunar, sau tip pelican se mai numesc. Se gasesc la tot felul de preturi (de la sub 10 lei pana la muult peste), in Carrefour, Real, si astea mai mari. Sunt f bune, colecteaza mancarea in buzunarul ala, si se spala la chiuveta extraordinar de usor!

Sa aveti o duminica frumoasa si linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna dimineata,
daca citesc informatiile de pe linkul de mai jos http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173362&whichpage=16&nm=Ultimul-capitolFluturasi-si-floricele-MaiIun61-pag-16 ne regasim in totalitate la puseul de 19 saptamani. Sunt terminata, s-a trezit tot la 2 ore toata noaptea, marait, nu l-am putut pune in patut, eu nu pot adormi cu el langa mine deci va inchipuiti in ce stare sunt. Acum doarme si eu nu reusesc sa adorm nici cum. Sunt curioasa cat mai dureaza puseul asta ca imi e frica sa nu imi pierd laptele de oboseala.
Sa aveti o zi perfecta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Acum....eu zic ca nu e Sophia primul bebelus diversificat.Eu stiu ca diversificare inseamna inclusiv suc de fructe, pe care alti bebelusi il beau dinaintea noastra.Acum vad ca sunt doua acceptiuni (adica diversificare= orice in afara de lapte matern/praf sau diversificare = mancare solida)...Nici nu stiu cum sa o iau.Sophia a mancat foarte diluat, nu a mancat chiar piure, dar eu zic ca e diversificare .Stati ca nu zic 'hop'pana nu sar, ca si David parea prima data destul de incantat..dupa aia....

Stela, eu nu am facut exercitii de intoarcere cu Sophia.A inceput singura sa se intoarca intr-o parte si apoi, cred ca fara sa tina musai, a aterizat pe burta. De atunci asa se distreaza...
Deci el nu isi tine caputul? Ca daca e asa, mai amana diversificarea. Nu trebuie sa stea bine in fund singurei, dar aia se rezolva cu un scaun de masa putin inclinat (cam cum sta in scoica)- sau poti sa ii dai chiar in scoica. Dar daca nu tine caputul drept, eu nu as incepe acum.

Ce fac ''exercitii'' cu ea e sa o mai tin de manute cand face abdomene sa se ridice in fund. Si vad ca e tare incantata.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Gabi, Kytanutz, Carmen, Anda, Alive, Oana, va multumesc ca m-ati mai linistit in legatura cu achizitiile!

Daca il tin in plan vertical, caputul si-l tine perfect drept, nu-s probleme, doar cand sta in fund si-l tine mai greu, ii pica in fata. Azi am incercat si eu pt prima oara sa-l ridic in fund, dandu-i degetul sa se tina de el. La inceputul ridicarii, tine capul pe spate, dar apoi se incordeaza si ajunge in fundic cu capul in fata. El ar trebui, cum incep sa-l ridic, sa bage barbia in piept, sa tina capul drept? Avand in vedere ca a fost prima oara mi s-a parut ca s-a ridicat destul de repede. Dar tre sa mentionez ca-l trag eu, ca daca ar fi sa-l las doar pe el, nu s-ar ridica, s-ar multumi doar sa ma tina de degete :))

Anda, sa nu te superi pe mine, dar eu cred ca bebele tau e perfect normal! Pai si Matei analizeaza la greu cand il tin in brate, nu se pune pe gangurit. Doar daca il pupacesc cand il tin in brate sau il alint asa pe un anumit ton zambeste. Si Matei de doua ori a zis silaba ma, atat. In rest doar vocale, rar consoane. Oricum stiu cum e cand vezi o pb mai mare decat e, cum e la mine cu achizitiile, dar isi vor da ei drumul Ma bucur ca ati inceput cu dreptul diversifcarea.

Norma, tare greu e cu puseele astea. Eu cred ca tocmai ce intram in ala de 26... adica azi noapte Matei a cerut de 7 ori sa manance.. treziri la 22, 23, 24... astea primele trei...cel mai mult a dormit legat 2.15h. Aseara tot asa a vrut papa foarte des, din ora in ora aproape. Azi, in schimb, a mancat doar de 3 ori pana la ora asta, ceea ce e foarte atipic si rar pt noi. Tre sa strangem din dinti si sa avem rabdare. Legat de somn si lapte, nu ai cum sa te mai ajute si sotul... de4 exemplu daca nu adoarme imediat, sa-l mai legene el? Eu noaptea in somn simt ca produc lapte, adica atunci se intaresc cel mai mult sanii...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Nu prea vreau sa il tin pe sotul meu treaz noaptea ca merge la servici. Ziua mai vine mama si il mai scoate afara pe Andrei si eu ma pot odihni, desi nu pot adormi. Ma relaxez de 2 ori pe saptamana la masaj....o sa treaca cumva si perioada asta. Prea bine mi-a mers 4 luni cu o singura trezire pe noapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaela06 spune:

Buna seara dragi mamici!
Am inceput si noi diversificarea cu supa crema de morcov, totul a mers foarte bine, ma gandesc cu ce continui (au trecut cele 3 zile) probabil cu dovlecel. Mamicile care ati inceput, le dati cartof de la noi sau cartof dulce?
Felicitari copilasilor care se diversifica, pofta mare sa aveti!
Eu mai uit sa pun bavetica asa ca patam totul, ca sfat stiu ca petele de morcov-mancare ies cu detergent de vase.
E normal ca bebelusii mai grasuni sa se intoarca mai greu, al meu cred ca e la categoria pana are 7 kg la 5 luni jumate si tot nu a fost asa 'mobil' ca sora-sa.
La inceput cand statea in fundulet cadea intr-o parte si tot asa imi dadea impresia ca nu isi tine bine capul.
Ce fac eu:il las pe jos in tarc sa aiba spatiu de rostogolit, incercat sa stea in 4 labe, sa aiba libertate de miscare, nu il fortez cu nimic, nu fac exercitii cu el... asta cand nu e in brate desi in majoritatea timpului numai susulet este, chiar ma gandeam ca ce investitie proasta a fost carutul pt copii mei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

buna seara mamici,
ne-nscriem si noi in grupul bebeilor diversificati
dupa portocala am inceput azi cu cereale de orez, piure semilichid cu lingurita...tinand cont ca david are reflux gastro-esofagian, am citit si m-am documentat, are aproape toate simptomele:
simptome generale:
- plans imediat dupa masa sau chiar in timpul mesei;
- agitatiei, iritabilitate;
- tulburari de somn;
manifestari digestive:
- regurgitari/varsaturi, hipersalivatie;
- dureri abdominale in timpul sau la scurt timp dupa masa;
- inapetenta, dificultati de alimentare;
- varsaturi cu sange( hematemeza) sau scaune cu sange “digerat”,de culoare negru inchis( asemanator cu pacura) - ASTEA NU!
manifestari respiratorii:
- apar datorita aspiratiei de continut refluat din esofag in caile respiratoii, cel mai frecvent fiind vorba despre tuse cronica cu predominanta nocturna( orice tuse care dureaza mai mult de 2 saptamani necesita investigatii suplimentare fiind un indicator al unui posibil reflux);
- raguseala , sughit, weezing ( tulburare a respiratiei asemanatoare cu suieratul trenului);
- pneumonie ( chimica, prin aspirare);NU
manifestari atipice ( din partea sistemului nervos)- foarte rare
- agitatie, neliniste;
- arcuire, rigiditate, hiperextensia gatului ( lasarea capului pe spate);

asa ca i-am facut cereale cu lm si a papat tot-tot (cam 20g ) si nu s-a murdarit deloc, si era fara bavetica, in leagan, in fundic, era asa dulce cum misca gurita si dadea din manute si se uita dupa lingurita...din cauza refluxul ii ingros si laptele cu faina de orez... am citit ca la bebeii cu reflux se recomanda inceperea diversificarii cu cereale cu orez, apoi cu supa si piureuri din legume, iar apoi fructe, facute la cuptor sau compot fara zahar pana pe la 6 luni...nu se dau sucuri de fructe decat pe la 8-9luni...azi am primit si acordul pediatrului...
cam astea despre noi...pupici, o noapte usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Micaela06 si Corinuka felicitari pentru inceperea diversificarii. Inca nu mi-am facut un plan cu ce si cand sa incep, mai aman momentul .

La noi ninge frumos si linistit si nu e deloc frig. Sper sa fie la fel si maine ca sa il pot scoate putin afara. L-am scos 5 minute in seara asta ca faceau fetele un om de zapada, era de basm peisajul.

Sper ca ati avut un weekend frumos.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Fetelor,cu iertare si fara sa aruncati cu rosii in mine .... cum se mai zice dar eu nu sunt deloc deacord cu exercitii de stat in fund,exercitii de ridicare,exercitii de.....exercitii de....

Fiecare copil are ritmul lui propriu de dezvoltare .Nici un copil nu e la fel cu celalalt.Daca sta in fund,singur la 5 luni nu inseamna ca e mai destept decat unul care sta singur la 6 luni jumatate.

Din punctul meu de vedere,copilul trebuie lasat sa faca toate astea atunci cand este el pregatit.Pentru ce sa ii fortam noi coloana?

Acum na...nu o luati in nume de rau...eu zic cum procedez eu....Nu il fortez si nu exersez nimic cu el.Cand o sa fie pregatit sa faca ceva o sa faca.

L/am cantarit astazi pe Andrei,are 7660 gr.Inschimb astazi a fost mega plangacios.Niciodata nu mi/a facut asa.A vrut numai in brate.Dar,a trecut si ziua de azi si maine sunt sigura ca v/a fi una buna !


ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

neatza fetele, va las o cafea cu lapte, un ceai sau un smoothie de mango cu portocala, fiecare ce doreste!

noi azi am mers la cumparaturi in State, si cred ca Stefan a obosit cam tare ca seara de la 6 a inceput un show... mama, mama! ori il si doare ceva, nu stiu, dar tot doarme de atunci, cu mici treziri de papa si alinare. acum e 9 jumate seara. Ma bucur ca ne-a venit carutul umbrela, pt venirea in Ro, si ne place mult. Cand l-am pus pe Stef in el, mama mama ce veselie si ce chiote!

Stela, ti-am mai spus, la inceput ii ramanea capul in urma cand il ridicam; si il trag si eu, nu are puterea sa se ridice singur; cu toate astea, uneori se ridica singur cam la 45 grade. Acum are obiceiul sa se apuce cu mainile de pantaloni, bluza, si incearca sa se ridice . Si-n masina, se tot apleaca in scaun, parc-ar vrea sa atinga picioarele cu fata.

Andreea, de acord, sa nu-i fortam, dar daca vor ei sa faca ceva, eu zic sa-i ajutam. Si sa stiti ca aici nu exista chestia asta cu coloana distrusa de la stat in fund/ picioare prea devreme, ba chiar se incurajeaza sa-i tii in fund sustinut, copii de 3 luni stau in picioare sustinuti etc. La fel de mult se accentueaza punerea copilului cat mai des pe burta, pt intarirea muschilor spatelui; niciodata nu se forteaza, ii pui cate putin si des.
Acum eu cred ca fiecare face cum vrea, cum simte. Orice mama citeste, discuta si ia o decizie despre cum sa procedeze cu pruncul sau.

p.s. bebeilor care au inceput diversificarea, bafta si sa aiba pofta!

Mergi la inceput