Piersicute de iulie august (26)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata.
Va servesc si eu cu o cafea buna de aici de la hotel.
Sper ca toate piersicutele sunt bine si nu le chinuie dintisorii prea tare.
Aurora e bine mersi, rasfatata de 2 bunici. Azi dim se uita cu ochii mari la fulgii de zapada de pe geam si radea la ei.
Noi suntem mai mult decat bine. Nu am fost atat de cosmetizata, coafata, manichiurata, etc dinainte sa raman gravida. Toate masajele si impachetarile m-au lasat cu o piele super. De cand am venit nu am iesit din hotel, doar am dormit si ne-am relaxat. Nu credeam ca suntem in stare de stat locului atata timp. Mancarea la ei e super si cred ca vin cu ceva kg in plus.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

neata!
ma gandeam eu ca nu-s pediatrii nebuni de recomanda branza de vaci si iaurtul inainte de 1 an:http://wholesomebabyfood.momtastic.com/tipYogurt.htm#.URdcA6UyHdk

tare greu imi e sa urmaresc si pe fb si aici. mi-ar fi placut f mult sa ramana fetele aici, ca pe fb am senzatia ca-s pe messenger. si cum niciodata n-am agreat messengerul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

muraturica, ma bucur ca-ti prieste concediul.


fetelor, eu nu stiu ce are eric de vreo saptamana. se trezeste rostogolindu-se fie la 4:30, fie la 5, fie la 6 (in cel mai fericit caz la 6) si daca incerc sa il pun pe spate, plange. nu vrea mancare, adica nu e plansul ala de foame. e un alt plans, din categoria el vrea sa faca ceva si nu poate/nu e lasat. foarte greu adoarme la loc: tre' sa il iau in brate, sa il plimb prin camera si sa ii cant. imi e teama ca va pica din pat din cauza acestor rostogoliri; poate ca eu dorm si nu il simt, desi pana acum am fost pe faza. patul este inconjurat de perne, dar a inceput sa le impinga .
nu stiu ce sa fac. sa incerc oare sa il pun in patut o noapte-doua? dar nu stiu ce as rezolva cu asta. as scapa de grija ca poate pica din pat noaptea, insa nu cred ca nu s-ar mai rostogoli asa de dimineata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

fb e mult mai personal.scrii lucruri pe care aici unde w firum public nu o sa le scrii



poate incerci sa il muti in patut spre dimineata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Bonjour si de la noi!
am facut 6500 gr si 64 cm. suntem fotomodel!!!!!!!!
Balanta, si eu am patit cu Ana dar eu cred ca se cere intoarsa sau schimbata pozitia. ea doarme pe burta si la 4 cand scanceste o intorc pe spate sau pe o parte si se linisteste. La patul mare eu o sa ii fac aparatori.
Porumbita, o fi fb mai personal dar eu nu apucsa vad nici 1% din ce se vb acolo.
Clay, in ce parte a buc stai? nu de alta dar si noi stam tot asa adik in otopeni

Fleur, Doamne ce e la voi!!!!! v-a ingropat zapada?

noi am inceput sa ne idicam de fundic in sus si sa dam semne de rostogolire. Am facut ieri Voija cu ea si parca acum a lucrat f bine. sau am capatat eu experienta...

de papat am papat cam tot ce am primit dar marul nu ne place... cam ciudat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Buna ziua, fetelor,
Dam si noi o felie maaaaaaare de tort pentru ca azi Mihaita face 6 lunite!
Suntem fffff mandri de el, e un simpatic, a reinceput sa rada, cateodata se si rostogoleste, sta bine in fund si se pune pe burtica din pozitia sezut, se intinde dupa absolut orice (azi a bagat si mana in tort cand ii cantam la multi ani!), dar este si foarte sociabil - culmea, la cat de putini oameni a vazut el pana acum. Ieri am fost in doua vizite si a fost in mare forma, a ras, incearca sa spuna ceva si ii iese ca un ras spart asa. A, si isi canta cand ii pun suzeta inainte de a adormi. . Adica mormaie ceva acolo, dar continuu si cumva melodios.
La 6 luni are 74 cm si 9,5 kg. Voinicel si cu fundul mare

Gata mesajul cu cra-cra, trimit si revin. Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Asa, am revenit.

Muraturica, ce te invidiez, vreau si eu. Cum se numeste hotelul? Ati facut si tratamente pentru spate sau doar rasfat? Bucurati-va de vacanta si pentru noi!

Ioana, ce delicata e printesa ta! Spui ca ii faci tu gimnastica? Ai invatat miscarile? Si eu mai fac cu al meu unele exercitii, cele pe minge, tarare, ridicari, dar pe restul nu le stapanesc. Oricum, eu cred ca se vede kinetoterapia in cazul lui M, e mult mai mobil acum.

Ana, si la noi e la fel cu socializarea. Bb sta doar cu mine toata ziua, dimi si seara e si taica-su si in doua zile pe sapt femeia la curatenie. Rar mai vine bunica in weekend. Si extrem de rar (poate o data pe luna) mergem in vreo vizita. Cred ca e destul de putin, dar ma surprinde ca nu se sperie de straini, rade la ei, daca e galagie se uita cu gura cascata in toate partile, iar daca vede ca se joaca niste copii se gudura si el si rade.

Balanta, de ce nu iei o aparatoare pentru pat? Se fixeaza fff usor si bb nu are cum sa o de la o parte. Cat despre rostogolitor, well, e constiincios Eric, repeta si noaptea .
Si eu vreau sa ii dau iaurt de la 8 luni, dar ma gandeam sa ii dau branzica& iaurt/kefir de capra. Stiti ceva despre diferentele fata de lactatele de vaca? Eu stiu doar ca se digera un pic mai usor si ca imi plac mie mai mult.

Ada, la ce ora mergeti voi la kineto si in ce zile? Poate ne vedem pe acolo .

Va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Hello hello
Iuli, suntem la hotel perla in 1 mai. Cauta pe google ca au pagina si au oferte faine in extrasezon. Noi nu am facut tratament, doar proceduri de relaxare, dar au si pachete cu tratament la pret,zic eu, bun. Hotelul e de 3 stele, nu e cine stie ce lux, dar e curat, frumos, papa bun, zona de spa bine dotata, personal amabil. Una peste alta raportul calitate pret e super. Chiar daca nu am avut tratament, apa termala, sauna si relaxarea si-au spus cuvantul si ne-au mai lasat durerile de spate.
Vad ca vb de socializat, nici Aurora nu vede prea multa lume. Noi doi si o bunica aproape zilnic. Musafiri avem rar, dar nu se sperie, din contra. Intai ii cerceteaza cu curiozitate si apoi le zambeste.
Balanta, daca se obisnuieste in patut si nu ti neaparat sa fie in pat cu tine, ar fi mai usor. Si daca se intoarce macar stai mai linistita ca sti ca nu cade. Dar depinde daca vrea ca poate s-a invatat sa te simta aproape. Oricum, nu cred ca nu l-ai simti cand se intoarcesa fi pe faza sa nu cada.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

La multe lunite Mihaitza!
Iuli, da, m-a invatat la spital cum sa-i fac exercitiile. Noi facem Vojta si nu sunt grele dar trebe sa te tina sufletul la plansul lor
Daca era sa faca doar terapeuta, ma rupea de bani. Costa 35 de lei sedinta (noi lasam oricum 40) si trebuie facut de 3 ori pe zi. Deja avem o luna. Fa un calcul..
La spital mergem doar de 2 ori pe saptamana

Balanta, pot sa iti confirm si eu treaba cu iaurtul. Firma la care lucrez are un mare institut de cercetare in Italia si lucreaza si cu unul in DUblin. Am avut acces la multe studii asa.
PE scurt, exista foarte multi oameni intoleranti la lactoza din lapte in special din cauza introducerii laptelui de vaca din frageda pruncie. LActoza aia e de fapt zaharul din lapte care prin proces de fermentatie (adica atunci cand se face laptele batut mai exact) se descompune in doua zaharui mai simple care pot fi mult mai usor digerate de organism. De-aia se recomanda si in caz de deranjament a stomacului, ori lapte fara lactoza sau partial delactozat, ori iaurt sau branza de vaci. Mai e si discutia vaca vs capra unde Capra rules Si ca sa fiu amuzanta cu explicatia, sa facem diferenta intre un vitzel si un iedutz (ma refer la dimensiuni in special) si atunci ne dam seama cam care lapte e mai bun pt BB
Si daca tot ajunseram aici, nu vreau sa fac antireclama, dar pt ca sunteti prietenele mele , vreau sa va impartasesc un secret. Feriti-va de iaurtul celebru verde de pe piata. Nu zic nume ca nu vreau sa atrag persoane neavenite in forum, dar incepe si se termina cu A si e facut de o imensa companie in domeniul lactatelor.

VA puppppppp!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Buna fetelor,
Ne scuzati chiulul nemotivat. Partea buna cu fb e ca pot urmari si eu forumul pt ca nu se mai scrie asa mult aici, in schimb toate temele interesante s-au mutat pe fb. Sincer, eu am zile in care nu pot citi nici forumul nici fb, iar cand vreau sa vad ce au mai facut fetele imi e mai usor sa urmaresc forumul. "Aoleu, am ajuns la pag 5 cu cititul, iar fetele la pag 15 cu scrisul". Pareri privind diverse probleme care ne intereseaza le putem obtine mai usor pt ca vad mesajul mai multe persoane si isi pot da cu parerea chiar daca nu sunt pe faza in acel moment; plus ca informatiile le gasim mai usor aici, iti notezi cap si pag. Eu asa am facut cu problemele privind diversificarea. Sunt de acord ca fb este mult mai personal, poti discuta si probleme mai sensibile sau pur si simplu ce ne trece prin cap, prin inima in acel moment. Cam asa vad eu problema. Sper ca am fost
coerenta.



Mergi la inceput