MONTIGNAC (183)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

tocmai il ascult pe doctorul Andrei Lascau ..... vorbind tocmai de untul de cocos ... cica e mai bun decat uleiul de masline

brandusik eu am pofta sa-mi fac oua umplute ... mi-a ramas niste ficat fiert de la drob si musai sa-l valorific ... deci azi o sa fac oua umplute pentru maine si pe diseara cred ca mananc ceva carnita de pui fiarta cu ceapa rosie ... o sa scriu meniul de azi maine dimineata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

pranz: friptura + salata + muraturi

completare: eu consum afriptura facuta exclusiv la cuptor. Pt prajit (de ex omleta) folosesc ulei de masline.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

big boy ce inseamna friptura ????? in cuptor, pe cuptor, in apa, in ulei, fara nimic ?
am sa te rog insa ceva si sper sa nu te superi .... pentru ca sa putem urmari cel mai bine meniul tau ar fi bine sa-l scrii asa cum il scriem si noi pe o zi intreaga complet ... sa nu incepem sa cautam in urma posturile ca sa punem cap coada un meniu coplet de-al tau


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Adina, eu am slabit cu humus, am avut o perioada in care asta mancam dimineata. 1 felie jumate de p. integrala cu humus.

De banane nu m-am atins, morcovul fiert numai in ciorba.

O zi buna si conforma,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

cge da acu ce mai mananci? ca tot veni vb

liviu ai prins idee lu andani :)) desi completarea e utila...mai util e sa pui meniul...daca tot ai intrat in hora montignacelor te-i pricopsit cu vreo zece femei pe capu tau

apropo de friptura la cuptor, andani avea o metoda cu puiul pus pe gratarul de la cuptor si dedesubt o tava cu apa..si asa nici nu se usuca si iese mai frageda de la abur..dar totusi isi scurge uleiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Ceau,frumoaselor/-osilor!

Scriu pe fuga. am citit tot, dar n-am timp de scris.
1. vacanta noastra: vrem sa fie la vara, fara copii, activitate lejera (eu sunt fan drumetii si catarat pe munti, sotul e fan leneveala, deci... ceva pe la mijloc)
Puisorule, nici mie nu-mi place sa stau mult intr-un loc, de aia as vrea sa fie un loc de unde ne-am mai putea repezi si in alta parte.
Pana la urma cred ca o sa alegem Retezat.

2. scoicile, ca intreba cineva, le fac la foc rapid in tigaie, intr-o lingura de unt sau ulei, in care am aruncat inainte 2 catei de usturoi si un cm cub de ghimbir ras, ardei taiat cuburi mari, zucchini taiat fasii subtiri (cu curatatorul de cartofi), sare, piper, curcuma. atat. se fac in 10 min max.

3. humusul ptr mine e ok chiar si cu grasime, daca nu-l mananc cu paine, ci pe felii de legume. mai ales daca il fac in casa, cu f putina grasime. la fel si cu avocado.


Va pup ca sunt pe fuga rau de tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Brandusa, acum mananc aceeasi felie de paine dar cu gem conform.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Si eu am citit des si folosesc cu placere unt de cocos la gatit. Nu are nici un gust deosebit.

Masa mea de seara a fost in loc de braneturi cu ardei, un iaurt mic cu niste feliute de sunca. Si inca mi-e foame...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

seara buna!
am scapat usor la dentist azi,mi-a facut doar control, insa de saptamana viitoare urmeaza jalea. oricum, m-a asigurat dr ca tot ce imi va face, va fi cu anestezie , eu fiind terminata de frica azi :)). noroc ca o aveam pe alexuta mea cu mine si ma tinea de mana. ea este o curajoasa! mi-a luat o piatra de pe inima, caci imi aparuse o umflatura pe cerul gurii, cam la 1 cm de gingie, care aparea si disparea...nu va zic ce scenarii mi-am facut citind pe net . dr a zis ca probabil este o inflamatie din cauza maselei (cam indepartata, dar prin zona) si vedem dupa radiografie daca se rezolva in timpul lucrarii sau ajungem la chirurgie....afirmatia asta mi-a dat alta bataie de cap. in rest...niste mici dezastre, va fi si o extractie de masea de minte, o imbracare de masea, vai de viata mea ce urmeaza!

reteta bunaciunii, "Lava cake" pe nume este:

4 oua, 3 linguri de zahar/fructoza (eu am pus doar 2, dar voi pune numai 1, ca iese cam dulce), 3 linguri de faina (eu am folosit faina de naut, ca sa iasa monti). se mixeaza bine chestiile astea. apoi 4 ciocolate 74% cacao (400 gr in total, voi pune numai 300 data viitoare), 200 gr unt (un pachet, din care se pastreaza cam 1/5 ca sa se unga formele). untul si ciocolata se pun la topit, la bain marie. cuptorul se preincalzeste la 180 grade, cam 10-15 minute (adica, la cuptoarele clasice, de la maxim se da cam 1/4 spre incet). cand s-au topit ciocolata si untul, se adauga incettttttt, incet, amestecand continuu cu mixerul in amestecul facut inainte din ou, faina, zahar/fructoza. se toarna in forme de briosa sau in canute de cafea de portelan mai gros,care au fost unse cu unt inainte. se pun la cuptor cam 7-8 minute, NU MAI MULT!!!! pana se crapa putin pe margine. Este esential timpul de coacere, altfel se intareste ciocolata la interior si ies negrese . Dupa ce se scot din cuptor si se racesc putin se mananca cu pofta maxima.Cand se racesc de tot se intareste "lava" la interior, insa se inmoaie iar daca le pui putin la microunde. Oricum sunt delicioase si "curgatoare" si negrese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

liviu, nu te descuraja! eu primele 2 luni nu am slabit decat 200-300 gr. chiar ma panicasem, caci celelate 2 dati cand am tinut monti am slabit rapid in primele luni, apoi lent. proba cantarului nu mi se pare 100% relevanta, caci mai sunt si perioade de acumulare de apa in tesuturi, eu vad ca de cand beau ceai negru si iau capsula cu ceai verde zilnic s-au rarit perioadele astea. eu imi monitorizez "evolutia" si prin masurare (talie, solduri, pulpe) si aici chiar se vad schimbarile.
eu am apelat si la un ajutor, amestecul de omega 3 si omega 6, nu stiu cat de adevarat este, dar in mintea mea ajuta! si pe mine psihicul ma ajuta sa slabesc. la fel si masajul zilnic cu crema anticelulitica, care macar imi face pielea mai ferma, mai fina....cred

Oricum, nu te descuraja! este o dieta lejera, permisiva, nu naste frustrari, poate fi usor transformata in mod de viata si chiar este pacat sa renunti.

Mergi la inceput