MONTIGNAC (183)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Roxana, esti mortala cu salata de puiule . M-am tot gandit unde am mai auzit chestia asta si mi-am amintit de reclama aia sadica cu 'zboara puiule, zboara'

Brandusiko, nu eu eram cu orezul cu lapte. Dar ca sa fie conform ar trebui sa il faci cu orez basmati, lapte de migdale sau smantana diluata si fructoza sau o lingurita de miere.

Cristina, cum faci budinca de conopida? Chiar am multa la congelator si nu mai stiu ce sa fac cu ea.

Liviu, imi pare rau de evenimentele nefericite Te asteptam cand totul revine la normal.

Dulcetica, eu am mai tot scris pe-aici ca reteta succesului dupa mine e sa treci toata familia pe monti. Macar de faza 2. Altfel e foarte greu sa rezisti tentatiilor. Si ai mei mananca paine alba cand li pofta, dar eu fac mancarea, asa ca s-au adaptat. Pana la urma e un regim de viata sanatos pe care il putem aplica si pt ei. Fiica-mea a fost mortala cand m-a intrebat intr-o zi ca noi de ce nu mancam cartofi Si i-am zis ca nu sunt prea sanatosi si ca noi mancam mai bine legume.

Adina, foarte conform meniul, mai putin casul daca zici ca avea mult zer.

Ariel, crenvustii nu sunt buni pt ca contin o multime de E-uri si calitatea carnii din ei e indoielnica. Daca sunt bio si nu au zahar pot fi si conformi.

Meniu ieri:
MD: mozzarela light, somon, rosii cherry
P: covrigei cu tarate( n-am prea avut de unde alege)
C: oua ochiuri, cascaval, rosii

Azi:
MD: wassa cu salata de vinete si rosii cherry
P: ciorba de ardei umpluti neconforma( dar e de la mama deci de nerefuzat )
C: fasole verde cu usturoi si ochiuri

Daca va intereseaza la Lidl sunt forme individuale de briose de silicon. Eu aveam tavi de briose dar astea le-am cumparat pt panna cotta.

Pe maine fac supa cu taitei si somon la cuptor cu legume. Iar azi fac panna cotta cu sos de fructe de padure. Pt saptamana viitoare fac asa:
- pt pachet la servici lipii, hummus si le voi combina cu ardei cu varza probabil
- mancare de mazare cu carne de curcan
- mancare de curcan cu ciuperci, gogosari, ciuperci, naut, ceapa si rosii
- orez cu scoici

Un weekend linistit sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Ani, ceva in genul asta as vrea sa iasa budinca de conopida:
http://costachel.ro/budinca-de-conopida/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puisoaro ma tot gandeam la laptele cu orez...deci am facut...orez basmati cu lapte 0 si am pur sirop de agave.....guilty as charged...da o fost a dracu de bun

o sa fac asta http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151264399501962&set=a.202335546961.143555.202324681961&type=1&theater

si mi-as dori sa fac si asta http://www.retetepentrutine.ro/retete/12-ciorbe-si-supe/1730-supa-de-rosii-cu-galuste.html vreo idee de cum putem face galustele alea mai putin nocive...gris+ naut? gris+ tarate de ovaz?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Mersi Cristina. Arata bine reteta dar ma gandesc sa inlocuiesc smantana care mi se pare tare multa cu iaurt grecesc.

Brandu, am vazut si eu reteta Laurei, dar la noi nu gasesc surimi fara porcarii. Si ma enerveaza ca imi place de mor Eu nu am gasit nici un inlocuitor pt gris. Am facut o data din faina de linte rosie dar nu au fost grozave. Eventual inlocuieste galustele cu fidea din grau dur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puisoaro nu pun surimi..nu-mi plac deloc...am vazut parca in Carrefour...

in piftele o sa pun merluciu...si ma gandeam sa pun si o conserva de ton...ce spui?

cat despre galuste...ma gandeam nu sa inlocuiesc grisul ci sa-l amestec cu ceva sa le fac mai...monti...am de gand sa nu pun ulei..deci at least o sa fie supa glucidica..damn ca nu luasem in calcul oul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Sunt suparata, cu toate ca mananc cat mai conform, slabesc foarte greu si apare cate o zi in care pun inapoi cam tot ce am slabit, dupa care dureaza iarasi minim o saptamana sa scap de balast. Si tot asa...

Nu inteleg de ce. Da, sunt zile in care mananc conform, dar sa zicem nu asa slab, pentru ca sunt pe drumuri si e cea mai buna optiune. Dar nu pot schimba asta, ca nu pot ramane acasa sa ma ocup de meniu.

Ieri de exemplu am mancat:

MD: branza vaca, ceva felii de sunca
P: un carnat de casa cu... nimic (am fost la Ikea, si mi s-a parut cel mai ok de mancat asta, nu aveam ce altceva)
C: vinete gratinate (asta era cam gras, dar din nou, e fost cel mai ok, am mancat in oras, ceilalti au mancat pizza sau spaghetti, deci chiar am fost cuminte)

rezultatul azi dimineata: 3/4kg in plus

Sincer, sa manac acum si cu calorii putine tare, nu vreau, stiu ca se intoarce candva impotriva mea, eu nu pot trai asa la infinit, deci as ajunge apoi mai rau ca acuma.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Vad ca vorbiti de budinca de conopida. Nu am mai facut de mult, dar tot o reteta asemenea aveam ca a Cristinei.
Eu nu fierbeam conopida, mai degraba o faceam la aburi, iar daca o oparesti atunci 10 minute e mult prea mult...
Apoi amestecam buchetelele cateodata cu sunca taiata cubulete. in rest, la fel, doar ca mai puneam si verdeturi in compozitia smantana/ou. Plus cascval deaspura. Mie imi place foarte mult.

Si cupa crema de conopida o mananc cu placere.

O duminica faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

adina nu-s io in masura sa te trag de urechi...dar cred ca supararea ta nu are un fundament din exterior pentru ca: 1. te cantresti zilnic..si asta chiar nu e relevant si 2. spui ca ai zile "cat mai conforme" si zile conforme..

ideea fiind ca mai ales noi acu care am tinut monti de peste un secol...daca vrem sa slabim..trebuie sa fim FOARTE conforme si asta zilnic...e din ce in ce mai greu...mie cel putin mi se pare imposibil dar nici nu dau vina pe dieta ci pe mine

in alta ordine de idei mi-am facut supa de rosii...si cu galuste..o iesit buna..un fel de tot ce e bun...nu e monti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Brandusa, poate ai dreptate... Adica nu stiu unde nu sunt conforma. Daca nu probabil ma las mai bine de dieta asta, pentru ca mai conforma de atat nu reusesc sa fiu. Nu din lipsa de vointa, ci pentru ca altfel as fi si mai ne-conforma. Nu as manca deloc toata ziua, pana as fi acasa si as putea sa mananc ce consider eu, si atunci iar nu sunt conforma, pentru ca nu as respecta nr de mese... Deci cum o dau, tot rau iese.

Asta cu cantaritul zilnic e irelevant, eu asa am facut mereu, insa nu tin cont decat de rezultatul saptamanal. Care este cum am zis... Off, zau ca mi-e asa de greu :((

Azi de exemplu, am luat cu totii MD tarziu. Eu am mancat iaurt si niste felii de sunca.
Pranzul a fost oarecum sarit, pentru ca am fost la plimbare si ne-am oprit la o braserie, unde nu as fi avut decat optiunea a ceva cu faina, deci nu am mancat nimic. Si m-am intors acasa nervoasa si flamanda (la mine merg din pacate mereu mana in mana), mi-am trantit niste legume congelate in tigaie, cu usturoi si sare, ca sa am cat mai rapid ceva in burta. dar clar ca nu imi va tine de foame, dar nu mai rezist pana imi fac ceva serios.

Cred ca am si o perioada zi proasta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

De aia va si intreb, cum reusiti sa va organizati, pe langa job, copii, al doilea job ca taxi pentru copii etc. etc. etc. ?



Mergi la inceput