baita

baita | Autor: horgaalina

Link direct la acest mesaj

cand se face prima baita lu bebe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

In prima zi acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

In spital imediat dupa nastere.

Poti sa il speli fara grija, chiar daca nu i-a cazut buricul. Cu mare grija la temperatura. Sau astepti pina dupa ce ii cade buricul si pe urma poti sa ii faci ... Iar mare grija la temperatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns horgaalina spune:

mersi frumos of doamne sunt asa de speriata cand il stiu asa micut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

la primul copil mi s-a recomandat sa astept sa cada bur5icul..acum, la al doilea mi-au zis din maternitate ca pot sa ii fac baita din prima zi, doar sa am grija sa sterg bine in zona buricului, sa nu ramana umed.

sanatate multa!



http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/ShowPhoto.asp?url=upload/Miss%20Odiseea%20Sarcinii%20editia%202/me1.jpg




Ce mai povesteste Ana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui horgaalina

mersi frumos of doamne sunt asa de speriata cand il stiu asa micut



daca iti e frica, nu iti propune prea multe pentru prima baie, pui baita inclinata astfel incat sa ai apa mai multa in partea de jos, in cadita pui un strat de textile (ex un prosop), nu ti bebe la inaltime mare de prosop, la inceput o ti deasupra apei cu o mana si cu cealalta ii uzi mai intai piciorutele pe masura ce vezi ca se calmeaza si capata incredere urci cu udarea spre umeri, brate,...asa se obisnuieste lin cu starea de ud ...si o si speli...eu nu am bagat fetita la muiat din prima, nu am considerat necesar, de fapt copila mea nu a avut cojite si nici alte bube, nu a fost foarte plangacioasa, dormea fara probleme, asa ca am fost ceva mai relaxata

aveam o singura problema, imi era frica de baita la bebe (mie, nu ei), ea a incercat un miorlait cand a sinmtit prima oara apa pe labuta piciorului, dar am luat-o la pupat si alintat si s-a calmat incet incet.. prima baie a durat maxim 5 minute cu tot cu acomodta cu apa, spalat pe cap si limpezit...nu a apucat sa planga si mi-a trecut si mie teama...baia e o mare bucurie si distractie


ps. pe mine din spital m-au instruit ca daca nu avem probleme deosebite sa o spal cu un bol de apa si un prosop foarte pufos sau cocoloase de vata...pana consider eu ca suntem pregatite pentru lansarea la apa, nuam folosit sampon pana la o luna, am spalat-o doar cu apa chioara, de la o luna am folosit doar sampon pana la 8 luni cand am inceput sa folosesc si un sapun pentru bebei (am incercat lotiune si s-a umplut de bubite rosii asa ca am renuntat dupa prima folosire); baie in cadita i-am facut si ii fac de doua/trei ori pe saptamana (acum suntem la stadiul cada mare cu scaun de baie); dupa kk o spal ori la chiuveta ori o sterg cu servetele is o bag cu funduletul in lighean...ii place si e distractiv

cand o sa mai creasca si o sa inceapa sa alerge pe afara sa se tavaleasca pe jos si alte nebunii vom trece la baia zilnica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

noi am facut baita in prima seara cand am venit acasa(la 5 zile).
inca nu ii cazuse buricul,dar am bagat-o in apa(cadita usor inclinata cu ajutorul unui prosop impachetat,apa putina,dar suficienta,scutecel de bumbac in cadita).
am folosit(si inca mai folosim) lotiune de spalare din cap pana in picioare de la nivea(foarte putin,in prima faza,ca doar nu dadea cu sapa)
regula de baza:tine in permanenta o mana pe copil
e adevarat ca e mic si alunecos,dar odata ce ai in permanenta o mana pe el(eu preferam stanga),nu are ce sa se intample.
la prima baita m-a ajutat soacra(desi am insistat ca ma descurc,e o femeie saritoare),la fel si in urmatoarele 2 saptamani,zicea ca sunt operata si nu am voie ,pana m-am impus(medicul zicea sa nu ridic greutati mai mari decat propriul copil).
tot ea a fost cu traditia de a-i pune niste apa sfintita,bani,aur,petale de flori,busuioc si orez.(nu sunt contra,alegerea ta).
doar ca a continuat sa puna si urmatoarele zile niste chestii,iar bb aproape ca nu mai avea loc in cadita de bolbotini;busuioc din apa sfintita(care irita daca ramane la incheieturi),zeama de la tarate oparite(culoarea apei era groaznica),marar proaspat si i-am zis ca vreau apa curata,dar n-am nimic nici cu medicina naturista
insa,ceva la care,trebuie sa fi atenta,e temperatura apei.la noi prima seara a potrivit soacra apa,ne-a invitat(pe mine si pe nasa) sa o probam si a trebuit sa mai puna apa rece de cateva ori ca sa fim multumite.
a doua seara s-a ocupat tot ea(ultima data),de potrivirea apei,iar eu nu am mai apucat sa o incerc...mare greseala,cand a bagat puiul cu piciorusele in apa(trebuie treptat,sa nu se sperie),a inceput sa urle de durere
nu stiu cate grade avea apa,abia adoua zi ne-am luat termometru(mana inseala),dar eu nu suportam sa fac baie in asa ceva.
nu stiu daca esti de parere ca bb trebuie "inrosit" la baie,dar eu sunt contra,38,max 39 grade,sunt suficiente,iar la limpezit chiar mai rece
i-am facut si un masaj scurt in timpul baitei(tras usor de mana si piciorul opus,alternate de cateva ori),dar pentru primele zile,pana te obisnuiesti,nu cred ca e necesar,sau poti sa-l faci inainte/dupa baita cu ulei/lotiune.
la sters,pana i-a cazut buricul,tamponam usor zona cu scutecel de bumbac sa se usuce si apoi,cu un betisor de urechi inmuiat in spirt,treceam in jurul buricului,fara sa apas tare si doar pe piele,nu si pe restul de cordon ombilical(pentru dezinfectarea zonei).
scuze ca m-am intins ca o pomana,sper sa-ti fie de folos vre-o informatie.
ca ultim sfat,creste-ti si educa-ti copilul asa cum crezi tu ca e mai bine,filtreaza sfaturile pe care le primesti(de la,soacra,mama,prietene,vecine,net),ce-i bun foloseste,ce nu,ignora
va doresc sa fiti fericiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns horgaalina spune:

ms la fel .iam spus si eu mamai mele de prima baita si o zis ca nu e o traditie ca speli copilul cand vrei tu.orcum la inceput e mai reu pana te obisnuesti pwp

Mergi la inceput