Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *8*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Oana asa o fi , nu te contrazic, noua ne-a recomandat si medicul de familie si cel de la urgenta novocalmin sau algocalmin cand ajunge febra la valori mari si nu cedeaza la antitermice ( Edi deja era intr-o faza de "delir" si urla in continuu). Nu se administreaza des ca nurofenul sau panadolul.
Cand am ajuns cu el la urgenta i-au facut injectii rapid cu mult mai multe medicamente, inclusiv cu fenibarbital ca sa se linisteasca...

Oricum aici spunem din experientele noastre insa cel mai avizat este un medic sa dea tratamentul corespunzator fiecarui copil, cine stie ce are fiecare si poate agrava starea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Raluca, adevarat dar una e cand delireaza copilul de la febra si alta e cand este doar pleostit.metamizolul se da in cazuri extreme...

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Mikka, bine ca e mai ok Mariuca

Eu azi am fost sa dau analizele la sange pt M, astept cu sufletul la gura rezultatele
am dat si IGe, pt DA

Oana, da ce poza faina ai la avatar !

May, uite la noi in Iasi este un grup de mamici: Parentis-crestem cu iubire si ne intalnim periodic mamici si copiii... cand era frig mergeam la o gradi particulara, directoarea ne punea la dispozitie spatiul, in timpul calduros prin parcuri.
Acum s-au mai rarit intalnirile, dar cand le-am cunoscut eu pe fete, erau in fiecare saptamana.
Mai e si un grup de sprijin pentru alaptare si ne intalnim o data pe luna si e foarte fain.
Deci su siguranta se poate, trebuie doar sa vrei
In saptamana alaptarii am facut multe intalnirii si campanii de informare, in saptamana purtarii bebelusului la fel, au fost si mutle concursuri, sponsori (premii in valoare de 1500 ron daca nu gresesc) cu toate ca nu suntem inca asociatie infiintata, majoritatea ne cunoastem intre noi si sponsorii au avut incredere.
Abia astept evenimentele de anul urmator.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

LenaC foarte frumos pentru initiativa, te apreciez
La noi la tara nu exista aceasta posibilitate si recunosc ca nici timp disponibil nu am nici macar sa explorez....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena, multumesc. am schimbat poza pt ca precedenta nu i se potrivea. era prea serioasa.:)

Cu Ige...in apogeul rinitei mele alergice am facut si eu analiza...surpriza. nu au iesit marite...dr. mi a zis la momentul respectiv ca analiza asta da ft multe rezultate fals negative...si de fapt sa fie alergie.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Mai e cineva doar cu 6 dinti? :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Dani are 16 dinti. E un rechinas. Mi-e frica sa-i bag degetul in gura sa verific ce e in spate pe-acolo ca poate oricand sa ma capseze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Mai e cineva doar cu 6 dinti? :)))


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



noi avem 8 dinti, 4 masele si caninii stau toti sa iasa...e vizibil.deranjata cateodata de canini:(

Vad ca ies de a valma acum. cand or incepe si la voi...

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Buna.
Si noi avem 8 dinti si 4 masele.
Raluca si la Braila e ca si cand stam la tara.Sigur s-ar trezi vreun pensionar sa reclame ceva......etc, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

La noi mai sunt de iesit maselele din spate ( scuze insa nu cunosc terminologia lor ).
Dintii, caninii, incisivii si ceva masele i-au iesit deja.Oricum nu ma lasa sa ma uit in gura lui iar daca reusesc ma musca instant

Mergi la inceput