LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (40)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Abia acum am reusit s-o culc pe L.... si un bou de vecin a dat muzica la maxim.....
O vad ca este tare, tare plictisita, abia astept sa mearga la gradi, sa vedem daca si ea e de acord cu mine

Pe aici sunt discutii fierbinti eu avand in vedere ca n-am intrat decat la clubul scutecelor pot sa spun ca m-au ajutat f f mult sfaturile mamicilor mai experimentate Miki, Mada, Delia, Deea, Somleac, Alehiam, Yasmi, Cami si Simona In rest sint de acord cu Mada, intre toate fetele care intra mai des s-a format o legatura mai speciala!

Acum legat de jucarii si L are o gramada si nu intentionez sa-i mai iau momentan nmk, nu e fan jucarii, ea e fan copii , ii plac copiii maxim, toata ziua ma intreaba de "apii", apoi ii ia pe fiecare in parte nominal Matei=Mati, Luca=Uca, Alesia=Esi etc si despre fiecare eu trebuie sa-i spun ce face in momentul respectiv, unde e (daca e ora de papa ii spun ca toti papa, daca e de nani, idem toti fac nani deci cam torn minciuni); daca mergem la locuri de joaca, in parc sau la prieteni care au copilasi pana in 2-3 ani e cea mai fericita; jucariile de acasa n-o incanta, nici macar daca ma joc si eu cu ea (nici puzzle, colorat/desenat, povesti nici atat nu asculta etc.), o mai atrag jucariile decat daca vin si alti copii pe la noi si se joaca impreuna, de aceea tind sa cred ca-i va placea la gradi f mult!




Happy Mom si S17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda15

Strumph, esti de vis, cum ne descrii tu de frumos pe fiecare in cateva cuvinte. Mie imi place de toata lumea pentru ca aici suntem reunite de aceeasi frumoasa experienta, aceea de a fi mame
In ce priveste independenta lui fiumeu, incepe sa-mi iasa pe nas. Azi dupa cresa am zis sa fiu de treaba ca e frumos afara si l-am dus in parc, l-am dat pe masinute, pe leagane si toate cele si cand sa plecam acasa la nani, el nu si nu, urlete, trantit in fund. S-a ridicat urgent cand a vazut ca m-am intors si am dat sa plec si venea urland dupa mine. Nu l-am scos din parc decat in brate si urland de mama focului pana acasa de se uita lumea pe strada la noi ca la urs.
Oare asa o sa fie la vara, intram in fiecare seara in casa cu urlete?

fericita de Alexandru (11.04.2011)


Ha, ha Anda ce ma distrezi!!! La noi asta e la ordinea zilei, urlatul in public si urlatul non-stop acasa daca nu e cumva cum vrea ea; ia imagineaza-ti cum o aduc eu de afara si cu burtica deja marisoara si ea tavalindu-se pe jos de nervi....




Happy Mom si S17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

cami, e mult pana incepi cu praji, si eu fac decanda inceput Maria sa ceara dulce ca decat sa cumpar din alea cu prostii..
mada Andra are maselele de jos astea de 2 ani jumate.
ally ai gasit vreo reteta misto de baclava? eu zic sa o faci de maine ca cica tb sa stea un pic in sirop
mary pupam
Strumph, ce buun!i fac si eu sambata

mami de fete frumoase:

MARIA si ANDRA si de ingeras

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)


Delia si L azi plangea de mama focului, cerea mereu suzeta si se vaita de dinti: "ditiii, ditiii" si ei i-au dat toti caninii si primul rand de molari; am verificat-o iar in gurita cu mare scandal, dar n-am simtit nmk in spate, ultimii molari nici urma de ei, aia oare sa o doara?!!!






Happy Mom si S17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Si mai am o intrebare si plec

Ce parere aveti de metoda Montessori? Noi avem in Timisoara gradi Montessori si scoala pana la 12 ani cu toate acreditarile posibile. Ma tenteaza sa-l dau pe Alexandru dupa varsta de 3 ani desi e foarte scump, dar daca merita ne-om descurca.
Concret, as vrea sa stiu daca aveti sau cunoasteti copii care invata dupa metoda Montessori si cum s-au dezvoltat urmand principiile acestei metode?



fericita de Alexandru (11.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

anda eu nu stiu nimic de montesori
am vazut doar jucariile lor
banuiesc ca se gasesc explicatii pe net
dar eu vreau sa te gandesti daca mai faci un bebe ai bani sa le dai amndurora aceleasi oportunitati de scoala
stii de ce pun intrebarea asta?
ca la odiseea antoniei asta e marea dilema
daca ne dam copilasii la gradi particulara
daca avem doi clar iese din pacate din discutie
ca e efortul financiar prea mare
dar e adevarat ca fiecare cu posibilitatile lui
eu doar am intrebat
si mie poate mi-ar fi placut sa o dau la ceva parti
dar nu pot pt ca am doi copii
si pt ca ar insemna sa facem naveta zilnic si e f greu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

strumph si eu ma simt atasata de toata lunmea
am si zis ca va multumesc ca existati
clar ma simt f apropiata de cele cu care vb de aproape 3 ani
cu unele chiar de mai mult de la aspirante
cu altele de aici
si eu chiar simt ca aici e casa mea si a prietenelor mele
eu nu cred ca e doar un forum si atat
pentru mine e mult mai mult
dovada ca la fiecare problema pe care o am caut la voi solutii
eu am mai zis de multe ori
pentru mine DC INSEAMNA VIATA
PENTRU CA AJUTA OAMENI
SI IN PARTICULAR PE NOI NE-A AJUTAT CU ALINA
e ceva rar sa gasesti intelegere la oameni pe care abia ii cunosyti
si mai ales sa se roage pt tine
sa trimita bani
si sa faca loby pt o cauza in mod gratuit
deci pt mine inseamna chiar foarte mult acest DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

mama, mama ce discutii, si eu am avut o durere de cap azi... asociata cu copil marait, care a stat numai in brate, care a atipit 30 min afara si si se trezise la 7, si nu vroia sa faca nani, care a desenat cu carioca rosie pe covorul gri din sufragerie
cu jucarille, nu stiu ... chiar n-am idei.. eu, sora-sa si ta-su suntem jucariile ei preferate.
cu forumul... eei eu zic asa, cine intra sa spuna o parere si logheaza , isi asuma lucrul asta, ca o sa te citeasca lumea, daca nu vrei sa te citeasca... doar citesti....Din moment ce ai sufletul curat, esti impacat cu tine, si esti stapan pe ideile si convingerile tale nu vad care e problema....
de preferinte nu stiu ce sa zic nu m-am gandit niciodata,...PT MINE FLUTURASII /DC INSEAMNA 2 ANI FRUMOSI, IN CARE NU M-AM SIMTIT SINGURA, IN CARE AM IMPARTASIT BUNE SI RELE, CERTURI SI IMPACARI, EXACT CA INTR-O FAMILIE .AM ZIS CA GRUPUL NOSTRU SE DEOSEBESTE DE ALTELE CA AM REUSIT SA NE ACCEPTAM SI SA NE RESPECTAM OPINIILE.
mie sotul imi zice ca eu sunt agenda lui electronica, ca nu uit zilele, dar am si eu o vb... pt dragoste tb 2 oameni...daca eu tot te trag de maneca si tu nu zici nimik... mie una mi se ia... dragoste cu sila....
Strumph, multumesc pt podium, asemenea
yvy, da, se poate, andra nu a mancat, se maraia , se trezea urland pana i-au iesit
cami
mada, ar tb si eu sa dau un aspirator...acum calc
yasmy ce ai facut felul 2?
anda... pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Tot io, ca revenisi inghetata de afara si am spus sa ma dezghet in fata calculatorului am citit ce at scris si acum sa vad daca pot sa formulez ceva inteligibil, depinde cat mi-e de inghetat neuronu`

Vad ca ideea generala e ca va place de toata lumea, toata lumea place pe toata lumea ca si cum ai spune : imi plac florile, le iubesc, le ador, dar cand intri intr-o florarie, pai frate, te tine buzunarul sa cumperi toate florile ? cred ca tot trebuie sa te hotarasti pana la urma ce flori iti alegi sa iei acasa in buchet, nu ? si mie imi plac toate florile, dar cand e sa imi aleg cateva sa iau acasa pai aleg : trandafiri, frezii, lalele, crini... ca daca ar fi dupa mine, mi-as face florarie acasa si as dormi printre ele, dar nu e tocmai posibil

Nu stiu cat e de bun exemplul meu, dar ati prins ideea oricum, imi place diplomatia voastra, eu oricum ma stiti, spun ce gandesc... si incerc pe cat posibil sa vorbesc cu toata lumea, dar precum zicea Ailed, m-am cam saturat sa trag de maneca pe unu si altu sa intreb daca-s ok, ca eu daca intreb daca esti bine, chiar ma intereseaza daca esti bine tu si ai tai, dar e ok daca nu vrei sa imi spui, eu nu mai intreb poate sunt eu mai guraliva si trancanitoare neobosita, dar ma stiu o persoana sociabila, poate prea in anumite momente/situatii...am avut de suferit si de pe chestia asta, dar orice lectie e buna...

Miki, eu ziceam de chinuiala aia cu buna ziua de nu am inteles-o, dar eu zic s-o lasam asa cum a cazut , si la mine si la tine cat despre gard, ahhh... pe afara e vopsit si inauntru leopardu glumesc, dar cam aici bate ideea, mi-am auzit multe in spate, pe fata ma pupa si ma iubeste multa lumea, dar pe la spate sa te tii, eu oricum m-am invatat si ignor, chit ca-s despre familia mea si copilul meu, care habar nu am de ce se leaga de el , dar na... unii n-au treaba! plus ca cel mai tare m-am suparat cand unele persoane nu aveau ce manca si au servit ceva, sa nu spun mai urat, legat de donatiile pe care le-am facut.., de parca cineva imi tine mie evidenta banilor, intrari/iesiri, stie cineva cate donatii fac eu spatamanal/lunar???.... ca de ce am ajuns sa fac asta, nu am sa spun ce, ca bla bla... m-a luat cu rau ?! frate, daca nu vrei si nu poti, mai bine tacii naibii din gura, decat sa mananci la rahat turcesc

na, ma duc sa hranesc copchilu ca ma trage de izmene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Raspund si eu scurt ca ramasesem datoare sunt cu copii in baie , l am tuns pe lucas cheliuta.

Delia am facut pizza.

Ca sa raspund, cea mai apropiata relatia de prietenie am avut o cu Andreea , asta datorita intalnirii noast la mare de asta vara si de faptul ca ne am petcut toate zilele de concediu impreuna. Andreea te pupic esti o finuta iar adi este super de treaba.
Dar, cel mai apropiata in gandire si principii despre cresterea, educatia copiilor ma simt de Mada!
Strumf imi placi la nebunie, mereu vesela si atenta!! Dar nu te nominalizez pt ca eu nu am primit nici o vere glumesc!!!!!!!!
Delia, pupi, pupi avem si noi ceva in comun, nu???
Cami , numai cuvinte de laude pt tine!!!! Ne am simtit minunat la voi! Dar dupa cum stii, si am vb de multe ori nu suntem pe aceasi lungime de unda in ceea ce priveste copii. stii ca iti mai spuneam eu ca exagerezi cu cocoloseala..
O prietena tare, tare aga este mami frumoasa Simo!! O ador!!
Revin.....ca fac scandal copii...au nevoie de arbitru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

SAlutate Gasca!!!!
Mama m-a luat cu fiori cand am vazut LMA fluturasi..doamne ce-a mai trecut timpul..2 ani....2 ani ,de cand anunta Alina ca a nacut

La multi ani Alexandru si David!!!!

nu am reusit sa citesc tot...am o durere crunta de cap...stiu si de la ce e...sunt in sevraj..de ieri am renuntat la droguri..zahar si cafea/ness....da cat am citit...ce pot sa zic
MIKI pt mine esti mare OM...ma bucur ca de multe ori am gandit ca tine desi nu m-am expirmat aici...
imi pare tare rau sa aflu ca v tot nu e ok..dar poate e de la salina....am mai auzit cazuri,care tuseu mai rau cat faceu cure la salina..tu un test de spirometrie i-ai facut????....

Yasmi eu zic ca lui L sa nu-i dai polen...e ff alergen..si din cate stiu nu se da pana-n 3 ani...cu laptele ..ce fel de lapteii mai dadeai tu ..lp sau cutie..vezi poatevrea alta firma....parca mai citisem ca intrebai ceva...aaa de clatite...eu am reteta fixa da nu iti zic acum ca sunt inchisa in birou pt o gura de liniste..si eu sunt genul de prajitureasa care fac numai cu cantitati exacte

Anda ,tu parca intrebai de colaborare la stansul jucariilor...hm..colaboreaza dar cum le terminam de pus in cos/pungi le rastoarnas iar..asa ca porefer sa lke las de dimi pana seara imprasitate

Ally datorita tie am scris mai mult mesajul asta..am zis ca ma doare capul rau....si noi ne trezim la 2 sa bem lp..i-am redus cantitatea ca-i dadeam tot ca seara..acum nu ii fac decat 150ml..dar vad ca deja nu mai are de gand sa renunte....si pe la 6 210ml...dar oricum noaptea mea e praf...ba de 2 seri i s-a rup si ultima tzitzi ,pe lateral....si pana sa o ia somnul tot o arunca ,o cearta si o da la caini si pisici..si cand ii vine somnul incepe sa o jeleasca ...si de 2 nopti tot o aud prin somn..ata mami...ata mami....nu i buna tiztzi asta...traducerea ..alta mami ...nu e buna tzitzi asta...azi noapte am cedat si la 3 jumate dupa ce bause si lp..tot bombanea asa ca am luat-o in pat cu noi...nici nu stiu ce sa fac sa renunt la suzi..sau sa mai cump[ar alta..ma gandesc cu groaza ca nu imi mai adoarme singura la pranz....

hai ca va las...citesc si urmatoarele 4 pag restante sa fiu las zi...si daca scandalul nu e prea mare in living intru si pe fb...
pupicei..sa nu ma dati disparuta..dar fara drog nu prea mai sunt sociabila


Mergi la inceput