Intrebare

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

Multumesc de raspunsuri!

Da, Katya - cred ca aici, tu ai dreptate - fara suparare, andacos Imi place din ce in ce mai mult de el. Desigur, are defectele lui, dar in ansamblu, pana acum cel putin, ma face foarte fericita. Desi am inceput initial relatia mai mult in joaca, am inceput sa ma atasez de el. De fapt, cred ca dupa 6 luni, mi-ar fi greu sa nu o fac.

Cat despre parerea mea re la asta - acum, nu cred propriu-zis ca s-a plictisit de mine, si lui ii place la modul foarte real de mine. Doar ca are si el preferintele lui sexuale. Si eu in principiu, am cam aceeasi parere despre sexul in 3. Nu am nimic impotriva in principiu, dar cred ca merge in general numai daca nu exista sentimente, si e facut pt. fun - Cristina, cam ce crezi tu adica. Sau daca cei 2 au un noroc fantastic si sunt super compatibili la faptul ca nu ii deranjeaza si nu raman cu amintiri traumatizante.

Acum, Katya, ce sa spun - mie imi place din ce in ce mai mult de el. Dar nu pot sa spun ca e dragostea asta ne-rationala, unde sa fug in lume numai cu el. Dar mi-a facut placere sa petrec timp cu el si de aici a progresat rapid la mai mult decat prietenie si sex. L-am placut ca om, m-am simtit atrasa de el, si pe parcurs am descoperit ca e si un om care ma apreciaza, se poarta frumos cu mine si cu care, pur si simplu, in 90% din cazuri sunt compatibila. Si de aici, sentimentele au crescut treptat, lin si frumos. Din ce in ce mai profunde. Si atractia la fel, de altfel.

In trecut, am avut parte si de iubirea asta fulgeratoare, fara sa fiu rationala, fara ca el sa fie rational, si desi, intr-un anume fel, il voi iubi mereu si el la fel, nu a mers ca parteneriat pe termen lung.

Allinta - nu as fugi neaparat numai cand aud asta. O iau ca pe o preferinta si nu neaparat ca pe o critica adusa mie. E om destept - nu cred ca nu ar sta cu cineva doar din cauza asta. Ii e drag de mine de nu mai poate si ma vede adorabila cand ii povestesc banalitati de planificare financiaraa si ca mi-am cumparat asigurare de dizabilitate pe termen lung, cand ma vede cum incerc neindemanatica cum sunt sa indes rufele in masina de spalat, mi indeasa el cu drag, ma admira pe plan profesional.

Cred ca la amandoi e o combinatie intre indragostit propriu-zis si atractie si intelegerea faptului ca pe termen lung iti trebuie totusi si compatibilitate ca parteneri, ca valori, viziuni, alegeri, chiar daca pare ne-romantic sa ii spui "cost-benefit analysis".

De asta -- incerc sa analizez si eu putin rational.

Oricum, va ascult cu mare atentie si va multumesc pt. sfaturi si idei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Ioachim, si mie mi se pare ca e o tzara de drob de sare. Asa cum ai descris tu situatia, nu m-as impiedica de atata lucru. Adica nici n-as face-o, dar nici n-as despica firul in paispe ca poate daca eu n-o fac si el de fapt vrea foarte mult ce-o fi si ce-o pati. Nici macar n-as deschide nspe discutii ultra-serioase cu el pe aceasta tema. Din ce spui tu daca asta-i singurul bai relatia poate sa mearga foarte frumos inainte si fara sex in trei si fara frustrari adanci pentru el. Acum daca chiar e cazul ca pentru el sa fie atat de important incat sa nu poata fara, cred ca ai afla destul de curand, nu peste 5-10 ani fara sa-ti fi dat seama intre timp ca ceva e in neregula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

Lai - ai dreptate!

Cred ca m-am gandit la asta vreo 2 zile, si acum am revenit la lucruri mai serioase

Dar totusi e bine ca am discutat cu voi pt. ca mi-a dat niste repere valabile in relatia cu el ( sau cu altul ) si pe viitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Ioachim, eu n-am vrut sa asociezi ce-am scris cu 'iubirea irationala', nu promovez o iubire irationala. Eu prin 'fugit in lume (sau padure)" am vrut sa sugerez de fapt un 'nu te impart cu nimeni", un sentiment mai potrivit pt acest stadiu de primele 6 luni ale unei iubiri, in ideea ca experimentele ar veni un pic mai tirziu, dar asta desigur e doar o parere, fiecare iubire e unica, fiecare cuplu la fel.

Acum oricum pari mai linistita, ai zice ca nici nu mai e vreo pb, eu iti doresc in orice caz sa fii fericita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioachim


Dar totusi e bine ca am discutat cu voi pt. ca mi-a dat niste repere valabile in relatia cu el
( sau cu altul )
si pe viitor.


Uite ioachim ,ceea ce (am incercat!!!)sa subliniez si ai mai avut tu "scapari"de astea in mesajele anterioare,m-au facut sa afirm ca te temi de seriozitatea acestei relatzii,de perspectivele ei.

Insa ma bucur daca m-am inselat si tu privesti fara teama implicarea maxima in aceasta legatura.

edit ca mi-a ieist o aiureala,nu vad d ece trebuie sa aduci acum in discutzie o relatzie cu un altul,cind tu spui ca esti multzumita de relatzia asta,din mai toate punctele d evedere.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:


Mersi, Katya si andacos

Si eu sper sa fiu fericita.

Andacos - cred ca ceea ce remarci tu este mai mult incercarea mea de a ramane rationala si cu picioarele pe pamant.

M-am implicat in relatia asta si incerc, pe cat pot eu, sa il fac fericit . Dar nu am de unde sa stiu daca va merge sau nu. Am mai spus "Da" o data si nu a fost pt. totdeauna.

Insa daca ar merge la fel de bine inca 1 an de aici inainte, sincer spun, as zice "Da" daca m-ar cere . Dar 6 luni mi se pare inca putin, inca sunt prea multi fluturasi. Sa se mai aseze...

Acum nu va ganditi ca ma gandesc la sta zi de zi ca la drobul de sare - din contra!, doar ca nu vreau sa imi fac iluzii. Ma simt implinita cu viata mea si in afara relatiei si as vrea sa am grija sa raman asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioachim

Am de ceva vreme, vreo 6 luni sa zic, o relatie care, in ansamblu, merge super pe toate planurile, emotional, intelectual, sexual, parteneri de viata. La vara mergem in vacanta impreuna, deci oarecare planuri de viitor sunt.


De curand, a venit vorba mai in gluma, ca daca mai aducem pe cineva in pat . La nivel de gluma - asa cum si eu i-am povestit ce harem mi-as face eu, hehe . Dar dupa, el a mai zis si serios.


Asadar, "cam" 6 luni impreuna...relatie "serioasa", deocamdata doar cu planuri de vacanta...

Scuza-ma ca sunt mai directa, dar poate altii nu au indraznit...

Mi-e greu sa cred ca poate nu stii, dar...un barbat SERIOS nu vrea sa isi imparta femeia si nici sa o puna in situatii delicate gen sex in 3 sau 4. Ca atunci nu mai e relatie SERIOASA, ci una bazata pe sex, gen eu te plac, tu ma placi...hai sa ne placa la toti. "Posta" se numeste.

Variante:
- REFUZI:
a) va despartiti in scurt timp
b) veti mentine o relatie in care veti incerca alte fantezii pana cand se va satura si va lua de nevasta una "cuminte"
c) va cauta in paralel o alta care sa il aduca pe culmile placerii in 3, dar cu tine va avea o relatie "serioasa"

-ACCEPTI:
a) Are deja pe cineva in minte? Sau cautam pe internet?

P.S.: E peste puterea mea de intelegere cum de pe un forum despre copii, printre scutece si biberoane, dintisori si febra, apar "dileme existentiale" daca sa facem sex in 3 sau in 10.






www.facebook.com/groups/369896643087518/" target="_blank">Grup de vanzari MAMI VINDE IEFTIN... Vino si tu, mami!

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Raza de soare, uite atitudinea asta eu una nu o pot intelege.
Sa iti spun de ce: eu si prietenul meu nu suntem Swingeri. Nu am putea niciodata sa facem asa ceva, dar in vecii vecilor nu m-am gandit sa spun ca swingerii nu sunt cupluri adevarate, ca nu se iubesc, ca sunt defecti, ciudati sau mai stiu eu cum.
E chiar asa greu sa aiba oamenii oleaca de toleranta???? Sa nu creeada ca versiunea lor e cea mai desteapta si ca ceilalti sunt inferiori doar pt ca au alte pareri?

Cum poti sa dai tu asemenea verdicte uluitoare cum ca daca omul i-a propus asta nu o iubeste?????? Sau ca nu e serios????
Dar ce e serios? Misionarul? Sexul pe intuneric?
Te-ai gandit vreodata ca poate e deranjant sa citesti niste persoane necunoscute care fac niste afirmatii de-ti sta mintea in loc?
Te-ai pus vreodata in locul altora? In locul celor pe care ii judeci?
Eu spre exemplu tot timpul fac asta , si e al naibii de bine.
Spre exemplu, niste oameni destepti au facut o confuzie spunand ca Santorini este in Italia. Eu m-am gandit imediat ca wrf, cum sa spuna cineva asa ceva? Si in momentul in care am alunecat incet dar sigur pe panta etichetarii, cand eram gata sa le scriu in frunte verdictul m-am oprit si m-am gandit la toate lucrurile geografice pe care eu nu le stiu. Si sunt destule. Si dupa aia am aruncat cat colo markerul ala virtual ca nici mie nu mi-ar cnveni sa ma faca cineva chiar si in soapta proasta sau inculta sau idioata pt ca nu stiu o chestie.
Poate nu stiu unde e Sofia, si celalalt care nu stie unde e cascada Angel stie. Asta nu ma face pe mine mai proasta sau mai inculta sau pe el.


Prin urmare, da sunt oameni care se iubesc si fac sex in 3 in 4 sau in 19, sex anal si oral si normal si brazilian, si glory hole, si rimming si cum shot si cream pie si alte ume, ca mai pot sa iti dau.

Nu esti mai superioara altora si nu esti mai mult iubita decat cineva care recurge la 'perversiuni sexuale' in sensul fiziologic.

Si nu o lua personal, dar dupa cum am spus, acest comportament pe care il vad mai peste tot imi este total de neinteles si sper sa fie eradicat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Eu nu cred ca e vorba de drobul de sare si nu cred ca Ioachim cauta scuze.
6 luni e o perioada foarta scurta si cred mai degraba ca perioada asta dupa care a aparut propunerea o sperie pe Ioachim, mai mult decat propunerea in sine.

Eu presupun ca partenerul tau, Ioachim, a trecut deja prin experienta aceasta. Nu e vorba de o fantezie( ca la XIO) e vorba de o experienta pe care a avut-o , i-a placut si vrea sa o repete(cu tine).
Ma-nsel?:)

Da, exista un risc cand alegi sa iti pui fantezia in aplicare si sa o transformi in experienta reala. In primul rand, riscul este sa fii total dezamagit.
Dar cel mai mare risc este al ruperii de partener. Din acest motiv trebuie sa fie amandoi 100% OK cu ideea, sa stabileasca regulile si sa nu se abata de la ele. Si mai mult decat atat, trebuie ca fiecare sa ii inteleaga celuilalt motivatia, defapt sa o poata intelege cu adevarat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asta este si opinia mea. Nu e greu sa incerci, insa exista un risc major de a distruge o relatie definitiv, cu atat mai mult cu cat am sesizat ca pentru una din parti (oricare ar fi aceea) nu merge acest lucru.
In plus am mai spus, o relatie este bazata si pe compromis fara ca acest compromis sa atinga zona privata sau de securitate personala a oricareia dintre parti. Toti avem aceasta zona personala. Daca zona mea personala se intersecteaza cu zona ta personala nu va exista niciodata o relatie intre mine si tine si vom fi incompatibili relational.

Mergi la inceput