Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #3#

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

U

Citat:
citat din mesajul lui Cellena

Lacramioara, ma bag si eu ca musca in lapte, dar parerea mea e sa nu mai agresezi degeaba in fiecare seara nasucul bebelului, daca nu e racit si nu are mucozitati care-l impiedica sa respire.
Uite ce am citit pe un blog de pediatru (trecand peste faptul ca tanti asta zice ca poti folosi batista bebelusului, lucru cu care eu nu sunt de acord din cauza motivelor din articolul postat de Doura):

"Ceea ce trebuie retinut este faptul ca batista sugarului se foloseste doar cand sugarul este RACIT, ii curge nasul/ are nasul infundat, pe o perioada scurta de timp si nu zilnic. Pentru curatirea de zi cu zi a nasului este suficient serul fiziologic alternativ in fiecare nara.

Sugarul din garda suferea de o infectie la nivelul cornetului nazal, o stafilococie cutanata care din pacate avea si un punct de necroza, cu o evolutie foarte rapide - in 24 de ore pe nas ii aparuse initial ca un cos (relatau parintii) care s-a extins rapid. Ca si fenomene generale copilul s-a prezentat cu febra ridicata -39 grade care ceda extrem de greu la medicatia antitermica uzuala. Totul este posibil sa fi avut ca punct de plecare tocmai folosirea exagerata si absolut nenecesara a aspiratorului nazal. Copilul nu era racit , dar era zilnic aspirat in nas cu batista bebelusului inca de la nastere. Riscurile acestei banale -doar aparent - infectii sunt foarte mari, incluzand mai ales apopierea locului infectiei de structurile cerebrale, comunicarile cu sinusul cavernos, coroborate cu vascularizatia locala foarte bogata. In concluzie riscul unei meningite sau ale unui sepsis fiind extrem de mare copilul primeste antioterapie cu spectru foarte larg, chiar doua antibiotice din doua clase diferite, tratament local realizat de medicul ORL-ist si probabil o internare de durata."

Pasajul este de aici:
http://www.pediatricblog.info/2011/01/batista-bebelusului-din-nou.html

Noi ne descurcam foarte bine cu ser fiziologic si o pompita simpla.

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Draga Cellena, chiar multumesc ca te-ai amestecat, noroc si cu Doura ca asa am aflat si eu ca nu e indicata aspirarea zilnica.
Multumesc mult de tot.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Fetelor, bebelusul meu se freaca non stop la nas pana si-l inroseste.
Asa fac bebelusii oare sau doar Achim are o problema?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Fetelor multumesc ca va ganditi la mine si la Stefanut sunteti minunate

Mada imi pare rau ca treci printr-un astfel de necaz,multa sanatate tatalui tau,te-am votat si eu.

Lacramioara al meu nu se freaca la nas,poate ceilalti bebei da.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S.ellena spune:

Salutare mamicilor! Multumesc mult pt raspunsurile legate de diareea la bebe, m-am mai linistit.
Azi a facut si Eva 2 luni, urmeaza sa o cantaresc inainte de baie. Geani, si eu am nascut-o pe Eva de 3900 si duminica trecuta avea 5100. Dupa ce a implinit o luna a luat in 2 sapt 500 de grame iar in urmatoarele 2 sapt decat 100 de grame. Insa eu nu ma ingrijorez din moment ce a luat totusi ceva si nu a scazut. A mea creste f mult in inaltime. La nastere avea 52 cm si acum la 2 luni are 65 cm, incat am ramas masiv fara hainute. Fiecare copil creste in ritmul lui, nu trebuie sa ia musai 750 gr, asa cum spun pediatrii. Valorile alea sunt niste medii, obtinute in urma unor statistici.
Cellena, si fetita mea face la fel. Mai mult de jumate de ora nu doarme. Si asta se intampla de cand a implinit o luna. La inceput m-am si panicat ca doarme atat de putin. Acum o mai pacalesc 1-2 ore doar daca o legan pe picioare.
Aschiuta, noi facem botezul pe 16 martie. Am inceput deja sa impartim invitatiile iar ca marturii sotul va face un fel de carticica mica numai cu pozele Evei, le vom plia asa armonica si le vom lega cu o funtita draguta.
Kg in plus....eu am avut 26. Iar acum mai am de dat jos 10...de cateva zile am renuntat de tot la dulciuri si am redus cantitatea de paine. Mi-am luat rochia si pantofii pt botez asa ca ma vor ambitiona sa slabesc pana in martie. Vineri mergem si noi la control la dermatologie. Bubitele i-au trecut de tot dar a ramas cu coji in cap. Nu sunt f multe dar vreau sa vad ce-mi recomanda dr totusi.
Bubu si Alina, va tin pumnii sa aveti vreme frumoasa sambata si petrecere frumoasa. Cred ca sunteti tare emotionate ca puii vostri devin crestini. Ce frumos!
Mada, te-am votat si eu. Iti doresc multa sanatate pt tatal tau.
Angelique, sunt sigura ca bebelusul tau va fi foarte bine. Este inconjurat de toata dragostea si grija ta si asta sigur il va ajuta sa treaca peste orice impas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geani80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui S.ellena

Salutare mamicilor! Multumesc mult pt raspunsurile legate de diareea la bebe, m-am mai linistit.
Azi a facut si Eva 2 luni, urmeaza sa o cantaresc inainte de baie. Geani, si eu am nascut-o pe Eva de 3900 si duminica trecuta avea 5100. Dupa ce a implinit o luna a luat in 2 sapt 500 de grame iar in urmatoarele 2 sapt decat 100 de grame. Insa eu nu ma ingrijorez din moment ce a luat totusi ceva si nu a scazut. A mea creste f mult in inaltime. La nastere avea 52 cm si acum la 2 luni are 65 cm, incat am ramas masiv fara hainute. Fiecare copil creste in ritmul lui, nu trebuie sa ia musai 750 gr, asa cum spun pediatrii. Valorile alea sunt niste medii, obtinute in urma unor statistici.
Cellena, si fetita mea face la fel. Mai mult de jumate de ora nu doarme. Si asta se intampla de cand a implinit o luna. La inceput m-am si panicat ca doarme atat de putin. Acum o mai pacalesc 1-2 ore doar daca o legan pe picioare.
Aschiuta, noi facem botezul pe 16 martie. Am inceput deja sa impartim invitatiile iar ca marturii sotul va face un fel de carticica mica numai cu pozele Evei, le vom plia asa armonica si le vom lega cu o funtita draguta.
Kg in plus....eu am avut 26. Iar acum mai am de dat jos 10...de cateva zile am renuntat de tot la dulciuri si am redus cantitatea de paine. Mi-am luat rochia si pantofii pt botez asa ca ma vor ambitiona sa slabesc pana in martie. Vineri mergem si noi la control la dermatologie. Bubitele i-au trecut de tot dar a ramas cu coji in cap. Nu sunt f multe dar vreau sa vad ce-mi recomanda dr totusi.
Bubu si Alina, va tin pumnii sa aveti vreme frumoasa sambata si petrecere frumoasa. Cred ca sunteti tare emotionate ca puii vostri devin crestini. Ce frumos!
Mada, te-am votat si eu. Iti doresc multa sanatate pt tatal tau.
Angelique, sunt sigura ca bebelusul tau va fi foarte bine. Este inconjurat de toata dragostea si grija ta si asta sigur il va ajuta sa treaca peste orice impas.

Lavinia, mamica de bebelina Eva Maria (06.12.12)


Asa e, Lavinia. Nu trebuie sa ne uitam numai la standarde. Eu insa am tras tare cu cealalta, ca nu manca uneori nimic in 24h si imi smulgeam parul din cap la propriu. Stau cu frica in san sa nu fie si Sara la fel... Diferenta e ca Sara e alaptata si nu prea refuza sanul, chiar daca mananca putin. Dar la Nati, numai cand vedea biberonul urla si eu plangeam, stateam toata ziua cu biberonul dupa ea doar-doar o lua cativa mililitri. Si asa am dus-o cinci luni pana la diversificare. Nici atunci nu s-a schimbat atitudinea ei, dar macar aveam mai multe optiuni. Cand venea ora mesei, la mine in bucatarie era ca in laboratorul de chimie. Faceam toate combinatiile posibile, aveam pregatite 2-3 feluri ca sa aleaga ceva. Un mare chin! Acum am senzatia ca se intoarce si nu mai am nervi ca i-am tocit cu Nati.
In rest, de acord cu tine. Trebuie sa fie si unii mai sclifositi si mai slabuti. Nu se poate sa ia toti in greutate la fel. Dar asta e, sa ia. Sper ca saptamana asta sa nu mai integistram inca un minus la capitolul asta.

Am luat punguta pt recoltare urina. Acum sa vedem cand recoltez ca sa aiba si cine sa mearga la laborator. Sper sa iasa ok analizele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geani80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ina_3040

Angelique draga mea, putere multa si o imbratisare! Totul o sa fie bine ai sa vezi, pruncul vostru e puternic, inclin sa cred ca are o intoleranta ceva, sa ne zici cand vin rezultatele.

Mena pupici si tie, ai un frumos si ochios, l-am admirat in poze.

Bubule tin pumnii sa se mai incalzeasca vremea pana in weekend. Musai trebuie dezbracat si daca e asa frig?

Noi suntem toti in afara de Riana cu gripa, tuse si febra :( Noaptea dorm cu masca si nu pot respira, abia astept sa treaca iarna asta.

Mena am tot uitat sa te intreb, e mai bine bebelusul de care ai scris ca era internat?

Pupici si sanatate tuturor!

Ina mamica fericita de nazdravan Robin Sebastian 15/03/2010 si de printesa Riana Maria 07/11/2012



Daca e vorba de bebelusul din Constanta, cel in stare grava transferat la Bucuresti, atunci povestea are final fericit ;) S-au externat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Salutare mamici!
Prind rar laptopul sa scriu,va citesc de pe tel.
Laura ma bucur ca ai mai trecut pe la noi,cred ca e greu cu 2copii mici sa intrii des.
Noi suntem ok,papam si suntem mult mai veseli...nici nu se compara,nu pot sa cred ca mi-am tinut copilul nemancat sa alaptez eu exclusiv.Ii e mult mai bine asa
Angelique si eu cred ca faceam la fel ca tine,il pazeam non stop.Oricum de cand am citit nu il mai las deloc singur mai mult de 1 minut,cand merg la baie si e singur furg repede inapoi.
Ary si al meu parca haraie in piept uneori dar nu mereu,depinde in ce pozitie il tin.
Voi cum ii culcati sa nu isi descopere mainile?Al meu se loveste peste ochi,se agita din cauza lor si nu pot sa il infas ca i-ar fi prea cald.
S.ellena,Cellena eu am ales varinata clasica de marturii,comanda online a unor cutii cu o poza a unui bebel in carucior care o sa le umplu cu ..bomboane cred.Daca aveti alte idei le voi aprecia:)
Cadoul nasilor e o pb..voi ce luati?

Almy,Popi pe unde sunteti voi?
Am pus poze cu grasanul meu pe picasa,in album.
Va pup ca am o scumpete mica si draguta de hranit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Cellena, mama ce ecreativa esti! Eu din pacate stau in oras mic si nu am magazin de materiale pt bricolaj iar de pe internet amluat niste tepe bune de tot.

S.ellena, multzam de idee cu carticica. Am sa ma uit daca pot sa fac asa ceva undeva, suna f fain.

Azi mi-a scos Lili par alb, nu a dormit decit in timpul plimbarii si in rest s-a bocit fiecare moment in care o lasam jos din brate. Cum atunci cind nu gatesc bag piine masiv si dulciuri la fel, a trebuit sa o las si jos, ca sa gatesc. Mi-am laut o carte de bucate rapide ca sa fiu f dezamagita de ea: dupa tipicul german la toate adaugi supa. Pai halal, nu am unde sa tin litrii intregi de supa si daca ma apuc sa fac de citeva ori pe saptamina supa, trebuie sa ma duc si la cumparaturi de nu stiu cite ori, si numai bucatarie rapida nu se mai cheama . Asa e cind nu ai nici beci, nici camara . Mie si cartofii mi-i se strica intr-o saptamina, cel mult doua .

ASa ca mai dati aici cu retete rapide la care nu e nevoie de hectolitri de supa si de 139 de ingrediente, eventual asiatice, japoneze sau africane .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Aschiutza eu am devenit experta in retete cu efort minim si timp indelungat daca se poate.
fasole pastai - tai o ceapa, 2, o calesti, pui fasolea congelata direct, astepti sa inceapa sa fiarba pui bulionul si usturoi daca vrei, si o bagi la cuptor. In 20 min e gata mancarea. Pui o mana de marar si ajunge 2 zile. Eu o folosesc si pe post de garnitura. Pun repede un snitel, o pulpa, orice e comestibil.
mai fac cate o friptura la cuptor. O zi avem la ea garnitura de cartofi, o zi de orez, spanac etc. Daca mai ramane si nu mananca nimeni o maruntesc si bag niste spaghete cu sos
orez fac cu legume si\sau ciuperci si la fel pun cate ceva separat.
Noi mai avem si o zi pe sapt de peste. Dar am invatat si il fac la cuptor sa ajunga 2 zile. Daca mai ramane il bag in blender il fac pateu si le servesc dimineata.
Ciorba\supa si mancaruri mai de durata fac doar duminica sau sambata cand e si sotul acasa.
Eu sunt asa de obosita ca nu ma mai pot sa dorm de cateva zile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geani80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lacramioara2

Fetelor, bebelusul meu se freaca non stop la nas pana si-l inroseste.
Asa fac bebelusii oare sau doar Achim are o problema?


Mamica lui Achim Ioan, 21.11.2012


Sa nu fie vreo alergie... Zic si eu. Cei mai marisori se freaca la nas cand au viermisori, dar nu e cazul lui. Daca vezi ca insista sa se frece o perioada indelungata, mai bine intrebi un dr.

Mergi la inceput