Cum sa renuntam la pampers??/

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Iustin sta pe olita, nu protesteaza..dar uneori face, alteori nu..uneori ne dam seama cand vrea sa faca si il punem...Nu il deranjeaza sa il las fara pampers, chiar ii place, dar inca nu imi zice ca ar vrea sa faca kk..de pipi nici nu vred ca isi da seama...Si tati cand se duce la baie si el intra dupa el ii arata ce si cum..acum a invatat ca dupa ce se face ce se face se trage apa si se pune capacul..vad ca la asra a fost foarte receptiv..sa vedem cum facem cu restul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Aceeasi problema am avut-o si noi cu baietelul de 3 ani, anul trecut inainte de inceperea gradinitei. NU credeam sa reusim sa scapam de pampers pana din vara pana in toamna.
Pipi facea la olita/wc, dar kk numai in pampers vroia (ziua statea fara pampers, dar trebuia neaparat sa-i punem pampers, cand vroia sa faca kk).
Tot timpul spunea ca daca tot am cumparat pampersii, trebuie sa-i consume, ca doar n-o sa-i aruncam. :)
Deci solutia ne-a dat-o chiar copilul: nu am mai cumparat pampersi deloc si asa am rezolvat problema. Incredibil de simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Noi am renuntat la pampers in jurul varstei de 3 ani si am avut destul de putin timp la dispozitie, din aprilie pana in septembrie. Modalitatea a fost sa-l punem pe olita la intervale regulate, nestiind exact cand face pipi. S-a mai scapat pe el, dar incet incet a inceput sa zica si el singur cand face, asta ne-a ajutat f mult. Pampersul de noapte l-am scos putin mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Oare cum e cu pusul la olita la copilasii mici mici de tot(1; 1,5 ani)? Stiu ca nu trebuie fortati (am trecut cu brio de operatiunea olita la cealalta)si ca nu are control asupra muschilor implicati in proces asa ca n-am facut nici o incercare, ma gandesc doar sa incepem familiarizarea, sa ne fie mai usor mai incolo..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Citat:
citat din mesajul lui larasarit

Oare cum e cu pusul la olita la copilasii mici mici de tot(1; 1,5 ani)? Stiu ca nu trebuie fortati (am trecut cu brio de operatiunea olita la cealalta)si ca nu are control asupra muschilor implicati in proces asa ca n-am facut nici o incercare, ma gandesc doar sa incepem familiarizarea, sa ne fie mai usor mai incolo..


Cum sa fie, e ok. Adica vreau sa zic ca-l pui, daca vrea sa stea bine, daca nu tot bine, nu e nicio graba. Ideea e sa-l pui firesc ca si cum ai face orice altceva nu ca si cum ar fi cine stie ce minunatie si grozavie. Asa cum ii dai sa manance, cum ii faci baita, cum ii arati orice jucarie noua din viata lui asa si asta trebuie facuta, fara stres mai ales din partea parintilor. Stresul ca oare va sta, nu va sta, va face, va cere se va transmite si asupra lor si li se va parea cine stie ce grozavie si e posibil sa fie reticenti. Asa cum, firesc, la masa intr-o zi i-ai dat o lingura in mana la fel de firesc il pui pe olita. Nu vrea, ii este incomod...incerci mai tarziu. Eu inainte de 1 an l-am pus pe olita.....uneori prindeam un pisu, alteori nu, nu e capat de tara. Pe la 1 an si 10 luni (tin minte ca era august)cand am zis eu ca e pregatit sa o termine cu pampersul s-a rezolvat treaba in max o saptamana. era familiarizat cu "recipientele" :))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Super Eveline. Multumesc pentru raspuns. A fost usor la voi
Vroiam sa scriu invatatul in loc de pusul in mesajul de mai sus dar as fi fost gresit inteleasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

La noi a functionat extrem de bine puterea exemplului. Pentru ca mereu racnea cand dispaream din raza vizuala, usa de la baie era mereu deschisa (sau avea grija sa o deschida singur). Asa ca a vazut mereu cum face mama, cum face tata. Asa ca am inceput din start cu reductorul ca sa stea la toaleta "ca mama". La inceput (pe la 2,2 ani) a fost procesul de acomodare la inaltime, pur si simplu statea acolo cateva minute, aveam teancul de carti alaturi si le frunzaream, mai povesteam ce ar trebui sa faca el la WC.. N-am nimerit nici un pisu cam o saptamana sau mai mult.
Dupa atata vorbaraie de ma durea gura, dupa ce nu mai aveam liniste in baie "ca vroia sa vada si el ce fac", s-a prins el cam ce ar trebui sa se intample acolo si imediat cum facea pe el (fie ca avea chilotei, fie pampers), cerea la WC. Il puneam asa, pisat, si iar o luam de la capat: carticele, si mama si tata si X-ulica fac pipi la WC bla bla..
Pana intr-o zi in care a cerut la WC, dar a avut puterea sa se abtina pana am ajuns la toaleta. Si de-atunci a fost totul mult mai simplu.
Cu kk a fost o munca ceva mai lunga de lamurire ca ii era tare frica sa faca acolo. Il suprindeam eu cand se incorda si-l duceam. Dar de buna voie abia dupa 3-4 luni a inceput sa faca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Baietelul meu a scapat de pampers la 2 ani si 5 luni, parea sa fie pregatit si ceva mai devreme pe la 2 ani, dar cum eu eram cu burta la gura apoi cu fata mica am amanat mometul. Cand ne-am decis am cumparat chilotei cu Fulger (preferatul lui si acum). La inceput a facut pe el si nici nu spunea, apoi a inceput sa spuna imediat dupa, apoi a inceput sa scape putin iar restul sa-l faca la olitza/wc. Bineinteles scopul era sa nu murdarim masinutele de pe chilotei . Intr-o sapt puteam sa ies cu el afara fara pampers, dar trebuia sa-i aduc aminte sa faca pipi..si asta cu adusul aminte a durat inca 1 an..daca se lua cu joaca scapa pe el.

Acum sunt in plin proces cu fata, 2 ani fara 2 sapt. Cred ca procesul asta e in desfasurare de vre-o 2-3 sapt. Ea se aseza pe olita dar refuza sa faca ceva, facea pe ea si venea frumos dupa aceea sa zica. Eu continuam sa o pun cam la 1 ora 1 ora si ceva si (asa cum a mai zis cineva mai sus) la culcare, la trezire, dupa mese etc. A durat facutul in chilotei, pana a nimerit un pipi la olitza, inca unul si inca unul. Inca nu spune inainte sa faca, dar o asez pe olitza intelege ce trebuie sa faca acolo, si se incordeaza..daca face bine, daca nu incercam mai tarziu. De 2 ori nu am nimerit momentul si a scapat pe ea putin, a venit la mine si restul l-a facut la olitza. Simt ca avansam dar mai avem pana la final.

la fetita mi se pare mai dificil decat la baietei in privinta facutului afara...la baietei pomisorul/garduletul si gata treaba.
La fata oare cum sa fac afara? O invat sa stea "pe vine" si risc sa faca pe chilotei sau o tin in brate in pozitie stat pe wc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

O tii in brate in pozitie de stat pe wc. Asa faceam si eu cu fetita cand ieseam afara. Cu ea am scapat de pampers pe la 2 ani si 5 luni, fara peripetii si fara facut pe ea, baietelul are 2 ani si inca n-am reusit, face pe el dar nu zice nimic, pe olita se mai pune singur dar nu face intotdeauna, pana in septembrie neaparat trebuie sa scapam de pampers ca incepe gradinita. Acuma o perioada il las in pace dar cum se incalzeste afara scot de tot scutecele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Mama , mama cata filosofie si cu scutecul asta..off..am sa fac si ei la fel..la vara ii mai pun doar seara...si gata, trebuie sa scapam...sunt optimista..

Mergi la inceput