Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 75 -

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

mariell acifol e foarte ieftin si surplusul se elimina prin urina, deci cred ca ar fi mai bine sa-l inghiti si pe acesta, poate isi ia ceva organismul si de acolo.
Referitor la tratament, cauta un medic ginecolog care are habar de trombofilie si probabil o sa te lamureasca mai mult decat hematologul din Timisoara.
Daca mergi la Gug dupa rezultate poti sa o intrebi si pe ea despre tratament (e o doamna foarte pasionat de ceea ce face si daca o prinzi in toane bune si la sfarsitul programului o sa-ti raspunda la orice intrebare cu lux de amanunte).

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Donez 10 fiole de clexane de 0,6, cu termen de expirare mai 2013. Cine le doreste sa-mi scrie pe PM.

Felix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

O sa imi iau si femibion1 pe langa acifol, sper sa fie bine asa.

carin1974, asa mi-a facut si mie impresia Gug. Doar ca m-a debusolat cumva cand mi-a zis ca trebuie sa fac toate mutatiile de trombofilie pentru ca daca mai am si altele, doza va fi diferita la anticoagulant, ceea ce am inteles ca nu e asa, deoarece anticoagulantul se da in functie de greutatea corporala, iar daca cu mutatiile deja descoperite medicul a decis ca trebuie anticoagulant nu prea mai vad sensul...dar oricum, acum sunt comandate :)


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot, 2 sarcini pierdute la 6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

mariell eu am luat in paralel si ac folic de 5 mg cu femibion pana in saptamana 17 , acum iau doar femibion , nu se cerata pentru siguranta ta poti sa le iei , mai ales ca ac folic e ieftin .




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

19 + Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea06 spune:

[quote]citat din mesajul lui felix76

Donez 10 fiole de clexane de 0,6, cu termen de expirare mai 2013. Cine le doreste sa-mi scrie pe PM.

Felix

[green][size=1] mutatie A1298C homozigota
tratament in sarcina arefam 200 mg 3/zi, duphaston 2/zi, aspenter 1/zi, magneB6 2/zi, folowise 1/zi, clexane 0,4 1/zi, acifol 1/zi, femibion 1/zi


Buna
Eu sunt din Galati
Te rog frumos daca se poate si daca mai ai injectiile sa pot beneficia eu de ele pentru ca nu le gasesc in Galati.
Eu incep FIV acum la sf lui februarie in Bucuresti si o sa fac clexane dinaninte de a afla rezultatul beta hcg pentru ca am 3 mutatii: cele doua mthfr heterozigote si una PAI-1 homozigota
Multumesc mult
O seara buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

olimp, asa voi face si eu, mi-am cumparat deja femibion1 in seara asta.
mi-e teama doar sa nu ma ingras de la ele (asta fiind cea mai mica problema, de fapt), tu ai pus ceva de la ele (in preconceptie ma refer)?

(vad ca ai gasit nume pentru fetita ta, Ilinca e un nume foarte frumos!)



PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot, 2 sarcini pierdute la 6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cinta spune:

buna, fetelor!

am reusit sa dau aici de o doctorita hematolog pe care am batut-o la cap sa imi prescrie analize.
partea dificila este ca nu vorbeste engleza, asa ca comunic u ea in lb letona ceea ce face dificil dialogul pe partea medicala.

oricum, am facut testele si tocmai am primit rezultatuele pe mail. asa ca va rog daca ma puteti ajuta cu interpretarea pana ajung la doctorita din nou, ca mi-a zis sa astept "rusii"intai si pe urma sa imi dea si alte teste hormonale.

Deci, mi-a iesit RDW 16.8%
Leucocitele au crescut la 6.5 de la 5.8 din sf lui Dec.
Protrombina este 131 (peste limita maxima, din cate inteleg) si mult mai ridicata decat la sf lui Dec (118)
INR - 0.9
VIII - inca nu mi-a venit

si mi-a iesit cred ca o problema serioasa cu helicobacteria - asta desi nu am dureri de stomac, deci nu e ulcer stomacal - mi-a iesit 123.

acum nu stiu ce sa inteleg din rezultatele astea :(



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

mariell eu preconceptional m-am ingrasat 3 kg dar am si papat fara sa ma intereseze , dar am luat din mai pana in septembrie cand am ramas ..deci luni bune si papat bine , sincer daca nu iti dai drumul la gurita nu ai cum sa te ingrasi , eu am luat magne B6 si iau de 1,5 ani si nu am pus nici un kg , deci nu e neaprat sigur , posibil sa-ti creasca pofta de mancare dar nu e neaprat valabil.

multumesc si noua ne place mult Ilinca.

cinta nu stiu sa interpretez analizele caci eu nu am facut aceste analize , dar inecarca sa cauti interpretare rezultat analize de la SINEVO , au tot felul de explicatii poate te ajuta . Bafta,.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

20 + Ilinca
"http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=olimp&year=2013&month=7&day=5&babycount=1"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

felix76, nu te-am mai "vazut" de mult timp. Esti bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea06 spune:

[quote]citat din mesajul lui felix76

Donez 10 fiole de clexane de 0,6, cu termen de expirare mai 2013. Cine le doreste sa-mi scrie pe PM.

Felix

Buna
Nu pot sa iti scriu pe PM, imi da urmatorul mesaj:Scuze, felix76 nu accepta mesaje private

Mergi la inceput