Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 75 -

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Scuze MTHFR C677 pt care iau acid folic, pacatoasa este PAI -1

Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot.
11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georgia22 spune:

MeAlex, Maria, multumesc mult pentru raspunsuri! Sper ca pe viitor, cu tratament, sa pot duce o alta sarcina pana la capat... pentru mine a fost un soc vestea ca s-a oprit din evolutie, desi stiam ca teoretic e posibil.. dar dupa 5 ani de incercari speram si eu ca n-o sa am ghinionul asta...
Maria, imi pare bine ca sarcina ta decurge bine, multa sanatate si sa stea bebe in burtica pana la termen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Georgia, cunosc sentimentul...cu tratament ai toate sansele sa duci sarcina la capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cinta spune:

multumesc, Didi de raspuns.
asa am inteles si eu din ce am spicuit din povestile fetelor. dar doctorita mea se incapataneaza ca nu e posibil sa am asa ceva de asta intreb daca stiti vreo sursa de informatii in limba engleza sa i-o dau sa o citeasca.

imi e groaznic de frica sa mai incercam fara sa stiu macar in ce situatie sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cinta spune:

off topic: stiti cum se schimba semnatura? pozele din link sunt cu fetita din perioada can eram aici activa in 2006. si as vrea sa le sterg din semnatura.

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

MeAlex, cred ca asa voi face :) - in legatura cu mesajele scurte ;)


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot, 2 sarcini pierdute la 6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

luni am programare la hematolog sa imi vada rezultatul analizelor (cele din semnatura), dar intre timp am descoperit ca din cele 9 tulpini eu am testat doar 5...


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot, 2 sarcini pierdute la 6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

asa ca ieri am mers sa fac si restul analizelor(4 tulpini), rezultatul il am abia in 3 saptamani...un medic genetician imi spunea ca tratamentul in principiu e acelasi, doar ca daca mai descopar ceva probleme si la cele 4 tulpini testate ieri, doza va fi diferita
voi stiti ceva despre asta?
(am discutat cu un medic genetician (si) problemele astea, ca am fost sa fac si cariotipul, sa stiu ca am verificat tot...rezultate tot in 3 sapt.. )


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot, 2 sarcini pierdute la 6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Mariell, asa e, doza depinde de felul, numarul si gravitatea mutatiilor.
Cinta, fa-ti tu analizele si las-o pe dr in pace...Si mie mi-a zis dr. ca nu crede ca am trombofilie si cand i-am dus rezultatele, a zis ca oricum nu s-a dovedit legatura intre trombo si pierderile recurente de sarcina...si am schimbat dr, evident ca era o aberatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns websoftro spune:

Salut. Pentru MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot si PAI 1 homozigot mi-a fost recomandat clexane de 0,2 de la ovulatie (fara aspenter). M-ar ajuta enorm sa stiu daca a avut cineva rezultat pozitiv cu doza aceasta.


Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, 2 sarcini pierdute la 9-10 sapt

Mergi la inceput