Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 75 -

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ella_84 spune:

Le-am facut la Centrul Medical Matei Basarab in Bucuresti. Am gasit si pe aici recomandari bune despre ei.
In dreptul analizei, doar e incercuita valoarea 4G/4G, iar langa la interval de referita scrie 5G/5G, atat. Si mie mi se pare ciudat, cred ca o sa sun la ei sa verific.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulya333 spune:

Multumesc MeAlex pt raspuns.
Dupa cum vad pe aici comenturile unor fete,deci analizele de baza de coagulare pot iesi bine si totusi sa ai trombofilie. Vad din semnaturile voastre ca mai des mutatia genei PAI si MTHFR v-au iesit pozitive. M-am gandit sa fac si eu zilele acestea una din ele deocamdata,si cealalta apoi daca prima iese negativa. Ma gandesc ca daca una iese pozitiva tot trebuie sa incep cu aspenter si pe urma sa merg la dna dr Uscatescu. Nu locuiesc in Bucuresti si mi-e mai greu cu drumul,vreau sa am ceva rezultate la analize apoi sa merg la dumneaei. Ce parere aveti de ideea mea? as face analiza pt gena MTHFR.. Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

iulya333 si eu am gandit ac tine , dar dupa aceea m-am razgandit . sa-ti spun de ce .

este foarte bine sa fac toate testele , insa suma de bani este considerabila . apoi , poate nu este nevoie sa le fac deloc . am luat trimitere de la medicul de familie si m-am prezentat la fundeni de dimineata si intai mi-au luat sange , dupa care m-au chemat la discutii dupa amiaza . si pot spune ca mi-au palcut total doamnele de acolo .
eu cred ca decat sa dai bani pe teste ( chiar daca trebuie sa le faci ) mai bine mergi intai la medic sa te ghideze cu ce analize trebuie sa incepi .

parerea mea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_84 spune:

Eu am preferat sa fac toate analizele pe care mi le-a recomandat ginecoloaga mea odata, chiar daca a insemnat un efort financiar foarte mare, dar macar am aflat repede care e problema, merg la hematolog sa imi dea tratament si ma pot apuca iar de lucrat pentru bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

eu am mers deja la fundeni unde am facut ceva teste care nu sunt chiar in regula si acum urmeaza sa ma vad cu d-na uscatescu pentru testele urmatoare .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulya333 spune:

Multumesc gabriela si ella pt raspuns.
Gabriela,ai putea sa imi spui te rog ce analize de baza ai facut tu si nu au iesit bine?
Doctorii la care am fost eu nici nu au pomenit de analize de trombofilie. Am aflat de ele cu ajutorul internetului, adica al vostru. Vreau sa va spun ca eu la sarcina oprita in evolutie 2 doctori au spus si ca vezicula ombilicala era prea mare. S-a mai intamplat cuiva asa? Ma intreb daca ar avea legatura cu trombofilia sau cu defect cromozomial? Apropo astazi am facut gena MTHFR si peste 10 zile lucratoare am rezultatul,cred ca le fac pe rand pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

iulya333 nu e vorba cumva de vezicula vitelina? Daca vezicula vitelina e prea mare, inseamna ca poate fi defect genetic sau malformatie. In cazul acesta din pacate pronosticul e prost, dar medicii nu prea au curajul sa se pronunte. La mine fetita a avut o anomalie genetica. Am facut cariotipul embrionului si avea tetraploidie, deci zero sanse sa ajunga la termen. Nu am avut probleme din cauza trombofiliei, dar eram sub tratament cu clexane.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulya333 spune:

Carin, da, cred ca e acelasi lucru cu vezicula vitelina, doar ca asa s-a exprimat dr. Sa inteleg ca sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani (cum scrie in semnatura ta) a avut defect genetic si arata vezicula vitelina prea mare? Sau este vb de alta sarcina? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

iulya , habar nu am ce teste mi-au facut . am mers la fundeni la d-na doctor uscatescu si mi-au facut anumite teste pe care le voi afla si vedea saptamana viitoare cand ma vad cu d-na doctor pentru discutii . urmeaza sa-mi recomande care dintre teste sa fac mai departe . eu am mers pe ideea ca le voi face pas cu pas , adica nu are sens sa le fac pe toate , pentru ca tratamentul este acelasi daca ai o mutatie si daca ai 5 . asa ca daca ies proaste primele voi face tratament si nu vad sensul sa le fac pe toate . daca d-na doctor crede ca trebuiesc toate facute este altceva .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

iulya333 sarcina din semnatura a fost cu defect genetic. Cu doua saptamani inainte sa se opreasca a spus medicul ca vezicula vitelina creste prea mare. Am cautat si noi pe internet ce si cum, dar medicul nu s-a pronuntat. A spus ca mergem mai departe si vedem ce se intampla. Nu prea are nimeni curajul sa dea verdicte nefavorabile, mai ales ca era o sarcina obtinuta cu greu si cu costuri mari.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput