Probleme dupa vaccinul BCG - rugaminte urgenta!

Probleme dupa vaccinul BCG - rugaminte urgenta! | Autor: Roxxy80

Link direct la acest mesaj

Buna dimineata!

Forumul acesta m-a ajutat de-a lungul anilor sa gasesc raspunsuri/solutii la multe probleme. Va rog frumos sa ma ajutati si in aceasta situatie. Este vorba despre baietelul unei bune prietene. Puiul mic are acum 11 luni si jumatate.
Problema puiutului este o adenopatie axilara in partea stanga aparuta in urma vaccinarii BCG. I-a aparut la 3 luni, a fost diagnosticata la primul ecograf ca si chist dermoid, apoi la ultimele 2 ecografe ca cel mai probabil adenopatie axilara in urma vaccinarii BCG(se pare ca ar fi un ganglion distrus care acum in interior are o substanta gelatinoasa ce poate fi puroi, dar nu se poate spune sigur ecografic ce este). La institutul Marius Nasta din Bucuresti, li s-a spus parintilor ca este intr-adevar de la vaccinul facut la nastere, dar ca nu se poate spune in acel moment care e cea mai buna cale de urmat. Era in toiul nebuniei de la televizor cu vaccinarea BCG. De curand au mai fost in Craiova la spitalul de pneumofiziologie, unde dna doctor de acolo a zis ca formatiunea este aderenta la piele intr-o parte si ca probabil in curand va supura si a insistat sa-l opereze.

Rugamintea mea este sa-mi recomandati un chirurg bun din Bucuresti la care sa mearga pentru inca o parere si, eventual, operatie. Daca mai e vreo mamica de pe forum care a mai trecut prin asa ceva, o rog din suflet sa ne spuna ce a facut. Avem mare nevoie de recomandari de doctori buni si de sfaturi.

Va multumesc frumos!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Ti-as recomanda Marie Curie, nu Alexandrescu.
Sanatate multa baietelului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheboi spune:

La Budimex nici un medic nu este de acord cu operatie/incizie in aceste cazuri de reactie adversa la vaccin. Noi trecem prin aceeasi situatie, si am facut incizie puiului la Alexandrescu.Ti-o recomand pe doctorita Topor pentru o parere. O gasiti joi de la 17-19 la Alexandrescu.

Mergi la inceput