Baie bebe

Baie bebe | Autor: Lumyla

Link direct la acest mesaj

Fetita mea are aproape 6 luni, facem baie in cadita de plastic, dar de acum vreau sa o asez si in cada mare, sa se miste libera in apa.
Intrebare: a folosit cineva colac de gat pentru bebelusi, va rog? Ma intereseaza cum se simte copilul, sa nu il deranjeze, sa nu ii irite pielicica etc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Noi am folosit un scaunel de baie ceva de genul www.shopmania.ro/articole-igiena-si-sanatate-bebelusi/p-scaun-baie-pentru-copii-primii-pasi-21603098" target="_blank"> asta . Ii mai puneam un prosopel la spate, mi se parea mie ca era cam tare.

Noi aveam cam 8 luni cand ne-am mutat in cada, statea singur foarte bine in fundulet.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu stiu 2 mamici care au folosit colac de baie pentru gat pentru bebici si le-a placut foarte foarte mult. Mi-au recomandat sa iau si eu pentru bebe si am luat deja. Toata ideea e sa supraveghezi copilul in permanenta, sa ai grija sa nu se sperie ca in cada mare vei pune mult mai multa apa decat in cadita mica si o cantitate mare de apa poate sa sperie copilul. Sunt pe youtube o gramada de filmulete cu modul de folosire al acestor colace si o gramada de bebelusi se distreaza maxim folosindu-le. Scrii pe Google colac bebe si vei vedea si poze si filmulete si site-uri de unde sa cumperi asa ceva... tot ce vrei practic.

29+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Noi am folosit un suport ca un fel de topogan pe care bebe sta inclinat la 45 de grade. Avea vreo 5 luni cand l-am mutat in cada mare... am cautat atunci colac dar nu am gasit... acum sta in funculet si chiar ma gandeam daca sa ii iau colac sau un scaunel de genul celui de care a spus x_ggg. Stiti vreun magazin online de unde a luat cineva? Sau un magazin din Iasi...?

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Eu am avut scaunel, il am si acum dar nu a fost deloc practic.
Pana la 6 luni nu l-am putut folosi ca sa nu pun copilul in fund, apoi cand a facut 6 luni avea piciorusele mai grasunele si nu intrau
Deci daca bb e mai bine facut ... numai intra in scaunel.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

M Elise: pe voinicel.ro(sunt din Iasi) au scaunel dar mai scump si "topogan" pt. baie. Nu stiu la ce mag. mai poti gasi, poate doar sa dai un tel. la magazine.

Sper sa nu deranjez pe nimeni: medicii recomanda ca baia bb sa dureze cat mai putin posibil, daca se face in apa tratata(cum este cea de la bloc). Contactul prelungit(la joaca, de ex.) supune pielea la agresiunea substantelor chimice(cu care se trateaza apa) si o usuca(se distruge stratul protector).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Am vazut azi ca colacei de gat se gasesc si la Bazar.
Asta cu apa tratata mi se pare o exagerare, copilul trebuie sa dezvolte imunitate, va trai tot restul vietii spalandu-se cu apa tratata si in mediu poluat si va manca toata viata fructe si legume stropite cu tot felul de chimicale si carnuri injectate cu tot felul de hormoni. Daca il tinem sub un clopot de sicla la inceput cum stim cand sa ne oprim si ce se intampla cand ne oprim? Oare nu o sa fie mai rau atunci?
Evident si eu o sa-i iau copilului meu chestii bio la inceput dar nu exclusiv si o sa ii fac baie in apa fiarta si racita asa cum zic pediatrii pana ii cade buricul. Pe urma gata cu rasfatul, ca doar nu e cianura in apa de la robinet.

29+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Lumyla am avut si noi colacel, dar l-am folosit inca din primele saptamani, spre 8 luni deja nu-i mai convenea si era mai fericita sa o tin eu sa pluteasca (da...salele mele!) Scaunelul e bun daca vrei sa stea sa se joace cu jucarele pt ca miscare nu face in el. Asa deci acum, la 10 luni ori ii fac baita in cadita ei, si asta e doar o baita scurta, ori o las in cada mare (cu frac'su) nu cu apa f multa si busileste pe acolo, cu mana mea mai mult pe ea sa nu alunece
Emilia.m, chiar daca e offtopic, poate ar trebui sa facem o departajare intre ceea ce ne caleste (o viroza, frig, ceva bacterii) si ceea ce ne omoara incet dar sigur (pesticide, hormoni si produse ale poluarii) - un copil expus la acestea nu devine mai puternic, din contra....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Inteleg ce vrei sa spui dar in ziua de azi nimic nu mai e cu adevarat bio. Chiar daca bunicul de la tara nu stropeste rosiile cu nimic vecinul de peste gard o face si prin pamant chimicalele acelea ajung peste tot, nu le opreste gardul. Eu n-am mai mancat de vreo 10 ani o rosie care sa aiba gust de rosie adevarata.

30+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput