Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (11)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madanan spune:

Kytana, mersi mult.


Dana mami de Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Mada linku e pe prima pagina, il vezi fara sa te loghezi, daca vrei sa bagi datele tre sa te loghezi. Mai incolo intru eu si actualizez, acu is pe fuga.


*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Fetelor, multumesc pentru introducerea datelor. Unde se pot pune poze cu boboceii nostrii? ...sa ne cunoastem zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

hai ca azi e zi bogata... mai apare un bobocel.
Stefan e nascut pe 1 Oct., 3.470 kg si 52 cm. Nastere naturala, alaptat exclusiv.
Sarcina obtinuta prin IVF, dupa 8 ani de incercari si proceduri, operatii.

Stefan e minunat si e... bebe. Iau totul natural, cum am mai zis, incerc sa fiu la dispozitia lui, ies zilnic la plimbare ca ploua sau ninge nu conteaza, si asta cred ca ma ajuta mult. Papa cam la 1.5 - 2 ore ziua (de pe la 1.5 luni papa doar un san cam 5 maxim 8 minute, nu vrea mai mult si nu-l fortez). Noaptea doarme bine - se trezeste prima data dupa vreo 3 ore, apoi dupa 2 ore, 1.5 sau o ora. Cand se trezeste la fiecare ora dupa 3, e cam greu, ca-mi fuge somnul si 2-3 ore nu dorm, apoi mai atipesc printre foielile lui. Doarme cu noi in pat, cd se foieste il mufez imediat, suge cateva minute, adoarme si tot asa.
Am renuntat sa mai citesc despre sleep training. In primele doua luni citeam si am incercat de cateva ori sa fac " ce trebuie": stres si oboseala pt mine, dar si pt el. Apoi m-am desteptat si il las in ritmul lui, mai ales ca muream de dorul lui cand era in patut la el.

Acum citesc intens despre AUTOdiversificare, mai am inca de citit pana sa stiu exact ce sa-i dau sa manance. Vom incepe dupa 6 luni, nu cred sa se bage dr. de familie ( aici nu ajungi la pediatru decat daca sunt probleme mari de sanatate).

numai bine!
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna la toata lumea,

Azi am mers iar la medic cu Alex ca tuseste asa cate putin si imi era frica sa nu fi luat ceva de la surioara lui care e acum destul de bine racita si pe antibiotic. Se pare ca e doar o rinita si ca nu are nimic la plamani ci sunt mucisori in gat care il fac sa tuseasca. Nu ne-a dat antibiotic ci doar Stodal, Vibrocil in nasuc si aerosol. Sper sa ii treaca ca daca totusi se agraveaza o zis ca totusi ne va recomanda ceva antibiotic.

Carmen si Mirabela, va cu mare drag.

Mirabela, legat de diversificare, cum ziceam si inainte, nu vreau inca sa ii inlocuiesc nici o masa ci doar il obisnuiesc cu gusturi si texturi noi pe care i le dau dupa san, maxim 1 data pe zi cand vad ca nu se satura. Eu tind sa merg dupa cartea lui Capraru , Mama si copilul in combinatie cu recomandarile pediatrei. Azi, de exemplu, am avut lapte mai mult ca a supt ultimele zile si nopti tare mult si azi sugand mai rar s-a saturat asa ca nu i-am dat cereale si probabil nu va mai fi cazul. Pana la 5 luni merg pe mar, cereale si o sa bag si sucul de morcov. ocazional a mai gustat putin suc de portocala. Chestia faina e ca de cand am inceput cu diversificarea, chiar daca a fost vorba de 2-3 lingurite de suc, l-au ajutat tare mult in sensul ca face caca in fiecare zi, el care nu facea mai des de 3 zile. La un moment dat i-am bagat supozitor eu dupa 5 zile.

Am intrebat pediatra daca agitatia de nopate poate fi de la vaccin si a zis ca da sunt astfel de reactii care afecteaza somul in 72 de ore dupa vaccin. Chestia e ca azi noapte noi am avut mai mult de 72 deore si totusi a fost agitat si s-a trezit urland la 10 si 12. Bine, nu a fost la fel de rau ca si cu o noapte in urma dar totusi. Sper sa treaca ca tare ma nelinisteste treaba asta.

Mirabela
, sper sa scapati si voi de tuse si secretii.

Trimit si revin mai tarziu ca nu vreau sa pierd mesajul

Maria si Alexandru asteptand sa vina Mosul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna Olivette, prezent la raport. Raportez un baietel f cuminte: seara papa la 9 dar il tin la san pana pe la 10 ca imi e drag si stam toti 3 in pat. La 10 il pun in patut si doarme pana la 3 cand in 30 minute e mancat si in patut iar la 8 imi da trezirea dar uneori mai doarme cu mine in pat macar o jumate de ora, alteori ii e foame si mananca si doarme apoi. Sta in patut la carusel cam 30 minute timp in care eu mai apar cu cafeluta, cu micul dejun si povestesc cu el. Apoi ne plimbam prin casa si ii prezint in fiecare camera ce avem. Mancam la 4 ore mai nou. iesim afara cam 1 ora jumate 2 pe zi ca a fost frumos, uneori merge doar cu parintii mei si eu fac cateceva prin casa, uneori cu mine. Sta cu mine in scaunel cand am ceva de facut dar trebuie sa vorbesc mereu cu el. facem exercitii zilnic de rostogolire, ne jucam pe un centrud e activitati, ii citesc povesti si ma ingana. Ziua doarme doar cu noi, nici nu il mai pun in patut. Cu mainile e tot in gura, baleste la greu, schimb 3-4 babetici pe zi ude leoarca. Gasesc fire de par de a lui si de ale mele in kk lui (azi m-am tuns). Rade in hohote cand are chef. E f cumintel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

AM revenit in ceas de noapte.

Doarme strumful de pe la 21,20 si pana acum a urlat in somn de 2-3 ori dar fara sa se trezeasca. Pana acum e mai bine decat in celelalte nopti. Sa vedem maine dimi cum va fi de fapt noaptea.

Vad ca se discuta si de statul in fund. Cand am fost la vaccin ne-a zis pediatra sa ii facem eco, desi nu crede ca ar fi vreo problema, si apoi avem liber sa il punem in fundic.

Kytana,
Referitor la intrebarea ta de vaccin eu zic ca daca as fi in locul tau l-as face. E o boala raspandita si care se i-a foarte usor, mai ales prin sange dar si prin secretii.

AM si eu o intrebare adresata fetelor care le-a revenit menstruatia. Este regulata ? Mie imi vine alandala. In ultima luna mai mult am avut decat nu dar parca mai mult e maro decat rosu. Nu seamana cu menstruatia obisnuita. Probabil ca voi ajunge si la gineco dar as vrea sa stiu in ce masura e ceva neobisnuit ce am eu.

Va pup si va urez noapte buna!

Maria si Alexandru asteptand sa vina Mosul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Alina bine ai venit, te primim cu drag la noi! Apropo de asta, daca mai sunt mamici care au bobocei si ne urmaresc din umbra le asteptam sa-si faca curaj si sa ne scrie.

Corina mititelul de el, asta-i mai trebuia, raceala. Stii ce ma gandeam, poate starea nasoala care o avea mititelul sa fi fost inainte de raceala, stii ca si pe noi ne ia asa inainte o stare proasta. La Calin odata agitatia si refuzul sanului a fost de la un mic rosu in gat care l-am descoperit cand era pe trecute deja. Sanatate multa si capul sus Corina.

Kytana orez cu lapte obisnuit, cat de gros iti place tie si la sfarsit pui stafide cate vrei, dupa gust. Numai sa ai grija ca si stafidele sunt dulci si mai indulceste laptele. Eu am pus si un zahar vanilat.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Carina aerosoli cu ce? Acum nu mi-a venit dar la D cand a venit a fost regulata.

Norma ma bucur ca Andrei e linistit, e mai bine si el cu papa?

Noi tot tusim, de ieri ii dau zyrtec seara, azi vad ca e cam la fel, deja avem 2 sapt... trec peste orice si nu ma plang dar cand imi sunt copiii bolnavi nu sunt om... mai ales cu asta mic, unde nu prea stiu cum e ca D nu a racit pana la 1,2 ani, mi-e asa greu... plus ca la astia mici evolutiile pot fi mai urate... stam pana luni asa si apoi vedem daca-i cazul de antibiotic sau ce sa mai facem... am cheltuit si o groaza de bani ca am fost la particular, totul am cumparat plus consultatii, banii nu au venit, offf... or veni ele si vremuri mai bune.

Intrebare: din ce stiti voi, mf e obligat sa vina la bebei acasa? Stiu de la D ca se discuta de obligatia de a veni acasa pana la nush ce varsta a copilului.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Am adaugat datele in tabel.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput