Problema cu scutecul de noapte - idei, va rog!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

scuze fetele,se pare ca nu ma pricep sa pun link-uri,poate ma invata si pe mine cineva,pas cu pas,cum sa fac.
patriss,ai mare dreptate cand spui ca se promoveaza alaptatul(san)la cerere si mai ales pana la 7 ani daca se poate!.
mie,la momentul acela,mi-a fost de ajuns sa gasesc niste discutii(putine in romana) in care mamicile ziceau ca bb-ii lor(1,5-2luni) nu se mai trezesc noaptea(7-8 ore) pentru laptic,unele fiind ingrijorate,altele spunand ca e normal ca la 2 luni sa doarma "toata" noaptea,iar altele,ca medicul le-a asigurat ca de la 6 saptamani chiar se poate(si e indicat)fara masa de noapte.asa am ajuns la concluzia ca medicul pediatru ce mi-a recomandat sa-i tai laptele de noapte nu e nebun,sau daca e,macar nu e singurul . unei prietene,care a nascut la 3 luni dupa mine,i-am povestit despre experienta noastra.a fost putin reticenta,dar o vazuse pe fetita mea cat de bine se dezvolta,iar ea ajunsese in pragul depresiei si era foarte obosita,asa ca a facut acelasi lucru cu bb-le ei de 2 luni.a reusit mai greu,dar era multumita ca se trezea doar o data pe noapte(nu de 2-3 ori ca inainte) si nu trebuia sa mai prepare laptic in miezul noptii,era suficient sa-i dea biberonul cu ceai si adormea la loc in cateva secunde.
inteleg ca sunt persoane care se opun schimbarii,dar eu sunt deschisa spre nou si,doar am povestit experienta mea,nu am impus-o nimanui,cine vrea,face la fel,cine nu...face cum crede.
oricum,toate ne iubim copii si nu cred ca le-am face rau cu buna stiinta,doar pentru confortul nostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Nu mai suntem deloc la subiect...

Eu stiu ca se poate tenta scoaterea mesei de noapte din momentul in care copilul isi dubleaza greutatea de la nastere (in jur de 6 Kg in medie). Cica atunci ar avea resurse sa treaca noaptea fara sa i se faca foame.
Noi practic am scapat de masa de noapte recent, adica pe la un an. Era pe biberon dar in primele 3 luni a fost alaptat la cerere. Oricum, masa si-a scos-o singur, adica nu s-a mai trezit plangand insistent de foame. Ca altfel se mai trezeste de 2-3 ori/noapte dar adoarme singur din nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Si in Belgia alaptatul e la cerere...astept si eu cu interes ceva care sa darame aceasta teorie.
Eu una, daca mi-e foame la 3 noaptea, mananc, nu beau ceai si nici apa...pt ca testat...de beau apa, imi pacalesc stomacul vreo ora, dupa iar o iau de la capat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Tonia ANtonia, eu stiam ca bebeii sunt capabili sa faca o noapte fara sa manince (gen culcat la 10, trezit la 5) de la 4kg incolo.
Asa au functionat baieteii mei si fetita ceva mai repede ca era mai mica - la 2 luni - 2 luni jumatate toata lumea dormea.

Ralucutza, cu pampersii noi procedam asa (la ultimii doi) : ziua erau pampersi mai ieftini (marca unui magazin) si cei de noapte o marca buna, neaparat cu elastic in jurul piciorului, si o marime mare (mai mare decit marimea lui de zi).

(asta cu scutece de fete/baieti/unisex e o "moda" : colega mea de doctorat care are acum copil de 20 de ani folosea scutece de baieti , cind era cel mare al meu mic s-a trecut la cei unisex caci "ingerii nu au sex", nu ma mira ca acum sa-i gasesti roz si bleu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

mi-am amintit inca un motiv pentru care am ascultat sfatul medicului de a-i scoate laptele de noapte,cartea Mama si Copilul.
stiu ca e depasita in unele privinte(alimentatie),dar am gasit multe sfaturi bune in ea.scria ca bb-ul v-a ajunge sa doarma toata noaptea in jurul varstei de 2 luni(ceva despre programul de veghe-somn al nou-nascutului).
si ca sa revenim la subiect,ce scutecele recomandati pe perioada noptii???azi-noapte iarasi am gasit-o uda(consuma peste 2litri de apa in 24 ore).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

On topic: scutec cu un numar mai mare pe timpul noptii, limitat bautul apei in timpul noptii.

Off topic: infioratoare discutie cu scosul meselor de noapte atat de brutal la un bb de cateva saptamani.



Mergi la inceput