Problema cu scutecul de noapte - idei, va rog!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

am sa sar gratios ca o nimfa a padurii peste haraiala incipienta si am sa intreb: si eu am problema asta dar nu tot timpul, il gasesc pisorcit pana in gat uneori. si al meu nu mananca noaptea.
deci nu alegem pampersii care se cuvin? iaca nu stiam.
de la frig urinezi mai des? nici asta nu stiam. al meu refuza ferm sa doarma invelit, daca il acopar in somn urla de zici ca e prins de un monstru. am sa il imbrac mai gros la somn...
alte idei?


De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Al mau baiat a avut mereu problema asta indiferent de scutecul folosit. Nici el nu voia invelit. Si acum daca pun ceva pe el in 2-3 minute da la o parte.
Probabil ca viteza cu care face pisu este mult prea mare pentru absorbtia scutecului.
Ceva imbunatatiri daca:
-tragem cat mai mult din scutec in fata
- orientam puta in jos (sotul avea o problema cu asta... dar s-a reorientat puta in directia dorita cand am inceput cu chilotel)
- schimbat cand se trezeste noaptea (asta deja o faci)In rest... al meu n-a vrut sa renunte la laptele de noapte. Cred ca pana la 3 ani a tot cerut noaptea. O perioada i-am dat apa dar urla sa ceara lapte. Decat sa-i tin teorii noaptea am preferat sa il mufez repede cu un biberon si sa ne continuam linisti somnul.
La olita s-a obisnuit destul de repede pe la 2.5 ani. N-am insistat inainte... pur si simplu atunci a fost pregatit. Spre surprinderea mea am scapat repede si de scutecul de noapte desi el bea in continuare multe lichide inainte de somn.

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Ina, de la frig faci pp mai des.

Legat de masa, al meu a mancat noaptea pana pe la 2,2 ani, indiferent de cum am aranjat mesele de seara. Mi-am spus ca astea sunt nevoile lui si pana la urma a renuntat singur. Acum daca ma gandesc si fratele meu cand era adolescent si a avut o perioada de crestere intensa, se trezea noaptea pe la 1 si manca. Tin minte asta pt ca o trezea pe mama sa stea cu ea de povesti cat timp manca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_2010 spune:

@ina, vezi sa nu aiba putza indreptata in sus. scutecul se indoaie de la burtica si in consecinta se ingusteaza in zona aia.
am mai spus, scuze ca ma repet

Mami de Radu Andrei - 16.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

hmmm....recunosc ca nu verific cu atentie si suna foarte logic ce spuneti.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

La noi baiatul doarme numai cu puta in jos, folosim pampers 16+ numai seara la culcare. Doarme dezvelit. Cat timp a fost cald in casa 26-27 C nu a facut niciodata. Cand am scazut temperatura la 22-23C mai avem accidente mai ales daca doarme doar cu tati care uita sa-l inveleasca.
Eu daca ma trezesc de mai multe ori pe noapte il invelesc...chiar si cu un cearceaf...nu avem probleme.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Am luat scutece de la DM, le folosim de 3 nopti (ziua folosim Pampers, ca avem o gramada) si pana acum e ok, nu l-am mai gasit ud dimineata. Legat de dezvatatul de lapte noaptea, da, recunosc ca tare mi-ar mai placea sa dorm si eu o noapte intreaga, fara treziri; am incercat sa nu ii mai dau lapte, sau sa ii dau apa (in ideea ca la apa renunta mai usor), dar dupa 5 nopti de plansete si scandal, am renuntat. Pana la urma scap mai rapid daca ii dau lapte, in 10 minute sunt inapoi in pat, decat daca nu ii dau lapte si imi ia apoi vreo 2 ore sa il impac si sa il adorm. Poate o sa mai fac o incercare mai incolo...Va multumesc mult la toate pentru sfaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

E jale..eu am copilul de 2,8 ani si tot ci Pampers..tot 4+ folosim pt ca e slabut..are 13 kg..bea destul de mult noaptea..adica la culcare in jur de 400 ml, si peste noapte inca 400 ml...si la noi se mai intampla rar accidente sa iasa pisu, dar nu asa des..am incercat nr 5 dar sunt ff largi, mai ales la piciorus..Speram sa scapam in vara asta de Pampers..ca daca nu..cred ca scapam cand s-o insura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Noi i-am scos biberonul de noapte cam asa: in fiecare a 2-a seara ii dadeam cu 10 ml mai putin decat in seara precedenta: luni 150 ml, marti 150 ml, miercuri 140 ml, joi 140 ml, vineri 130 ml etc etc. Cand am ajuns la 50 ml nu s-a mai trezit, probabil nu i s-a mai parut ca merita efortul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

Noi i-am scos biberonul de noapte cam asa: in fiecare a 2-a seara ii dadeam cu 10 ml mai putin decat in seara precedenta: luni 150 ml, marti 150 ml, miercuri 140 ml, joi 140 ml, vineri 130 ml etc etc. Cand am ajuns la 50 ml nu s-a mai trezit, probabil nu i s-a mai parut ca merita efortul.Caro
Caro, multumesc de pont, o sa incerc si metoda asta. Cat avea piticul tau cand a renuntat la lapticul de noapte?

Mergi la inceput