Cand viata trece pe langa tine...

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

micky ele se cearta dar asteapta numai de la tine sa le rezolvi, ori sa o pedepsesti pe cealalta (?? - cum adica? e treaba mea ca parintw daca pedepsesc sau nu, intra in atributiile mele), ori sa le impaci...

prea mult le-ai lasat sa ti se suie in cap.
eu as incepe de la 0. discutie cu toata familia intr-o seara. lasi TOT DEOPARTE si ii anunti ca ai de discutat. pctele arzatoare pentru tine, si printre ele eu as stabili o noua regula: daca va mai certati aiurea, sunteti toate pedepsite, indiferent cine a starnit scandalul, de ce, etc. le lasi sa inteleaga ca aceasta nu este o atmosfera, daca uneia ii sar nervii cealalta ar trebui sa fie mai inteleapta, etc.

trebuie sa te retragi nitzel din viata lor. nu o sa treaca pe masura ce cresc, dimpotriva, va fi la un nivel si mai solicitant pshihic. trebuie sa le lasi sa isi gaseasca punctele comune, sa se i nteleaga, sa se ia de par, sa se impace.

fa-te stana de piatra nitzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

biata Mickky.... ajunge gata "relaxata" la servici !
Cand esti in criza de timp, nu mai ai timp de negocieri si parlamentari. Asa il apuca si pe fi-miu cautatul de jucarii, sau nu-i plac cizmele, sau il jeneaza sosetele. Nici nu-mi pot imagina cum ar fi cu 3 copii !

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Clarificari - apa de la pictura o aruncase seara, cand am pus-o sa isi stranga desenele. Doar ca eu am observat abia dimineata, cand deja se intarise in toata cada. Evident ca am curata-o eu, nu era mare scofala, dar i-am spus ca daca mai foloseste cada, sa foloseasca si dusul dupa ce o arunca acolo, ca altfel se intareste si se curata mult mai greu.
Bluza - era cu maneca lunga, dar foarte subtire, din bumbac. Si mergem pe jos la scoala, vreo 10 minute. Nu's nebuna sa le infofolesc, din contra, barbata-meu ma cearta mereu ca le las dezbracate! Dar chiar era golasa, si afara era frig (ieseau aburi dimineata cand respiram)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

nimic mai gresit sa ii pedepsesti pe toti trei .
vor avea o perceptie gresita despre notiunea de dreptate,vor intelege ca si daca fac si daca nu fac, tot vor plati,iar in viata vor accepta lesne sa palteasca oalele sparte de altii.
nevoia de justite de f accentuata la copii.cand unul greseste si sunt pedepsiti toti,deci inclusiv si victima, aceasta din urma ramane traumatizata de doua ori:o data pt ca a suportat o nedreptate din partea fratelui,a doua oara pt ca cel care trebuia sa restabileasc aordinea corecta,legatura corecta intre fapta si rasplata, le plateste tuturor cu aceeasi moneda.
de ce sa faca liniste,daca tot va fi pedepsita pt ca sora-sa are chef sa faca scandal?
pe de alta parte va alimenta ura intre surori:una va sti clar ca a scapat de pedeapsa,pt oricum va face rau ,insa nu va plati ea.iata c eisntrument nou are pentru a-si subordona surorirle:daca nu faceti ce vreau,fac asta si ceea ce fac va atrage pedeapsa pt toate.
dispare responsabilitatea pentru fapta savarsita.pot sa imi jignesc sora,ca sa o fac pe mama sa ne pedepseasca pe amandoua si iata ,e de doua ori razbunata.
efectiv o astfel de atitudine distruge sentimentul responsabilitatii pt fapta savarsita, alimenteaza frustrarile venite din nedreptatea unei pedepse nemeritate.
in viitor determina comportament vicios ca adult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Histamina, da si ba. Notiunea de pedeapsa colectiva nu e noua si ea functioneaza foarte bine in unele scoli sau in armata. Ma rog, unii o gasesc a fi o metoda cam dura, dar e o metoda care duce spre un spirit de echipa, participantii in general (dupa ce trec peste revolta, sentiment de nedreptate) invata sa gaseasca compromisuri, sa isi rzolve singuri problemele, sa se sustina si ajute intre ei. In orice caz, eu nu as aplica dupa ureche metoda asta, as cauta sa citesc mai mult si sa o fac asa cum trebuie. Uite, la noi la scoala se aplica metoda asta. Daca unul din clasa face o timpenie, toata clasa e pedepsita. Rezultatul este ca la clasele ceva mai mari au grija elevii sa sara cind unul e gata sa faca o timpenie, pentru a il opri sau anunta ca sa previna. In fine, personal am mixed feelings despre metoda asta, dar inclin sa cred ca nu e chiar atit de rea mai ales pentru copiii mai mari.

Ce as fi facut eu in cazul descris? Pai cada o lasam asa cum era, iar fata cea mare o spala singura la intoarcerea de la scoala. Desre certurile lor, eu una nu le-as mai negocia atit discutiile si certurile. Le-as trimite in camera lor sa isi rezolve singure problemele de atitudine. Si sa nu iasa de acolo pina nu s-au impacat si rezolvat neintelegerile singure. Iar la faza cu imbracatul o lasam in pace, daca ea tine mortis sa mearga asa, ok, ea raceste, ea sufera. Este contraproductiv sa negociezi, rogi, pledezi, nu vor intelege. Cel mai simplu e sa ii bagi puloverul in ghiozdan si sa o lasi asa cum vrea ea pe strada. Daca ingheata isi va pune singura puloverul, daca nu, poate ca are alta sensibilitate la temperaturi decit tine. Eu tin minte ca obisnuiam sa merg la scoala in sarafan (uniformele daca le mai stiti) si ciorapi subtiri. Cum naiba nu imi ingheta fundul la -15 grade nu stiu, azi nu as mai iesi asa din casa sub nici-o forma. Dar uite ca sunt sanatoasa si azi. In general cred ca te tii prea mult de fundul lor. Nu sunt gata la timp? Tu iesi pe usa la ora stabilita indiferent in ce stadiu se afla. Nu au pantofii legati, pleaca cu ei dezlegati, nu s-au imbracat, pleaca in pijama. Eu am luat-o pe a mea in pijama la gradinita intr-o zi. Dupa asta a cooperat ca niciodata la imbracat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

in grupurile organizate fie sub forma de clasa de elevi,fie in armata este altceva.
in cazul familiei intervin si relatii afective si se schimba emotional mult problema.

certurile intre frati, atata timp cat nu degenereaza in bataie e bine sa nu fie mediate de parinti,tocmai pt ca acei copii sa isi dezvolte capacitatile de negociatori,de lideri,sa argumenteze,sa poata iesi dintr-o situatie defavorabila lor.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu nu vad de ce trebuia sa o pedespsesti pe cea care nu a spalat vana dupa ce a aruncat acolo apa de la pictura. Probabil ca nici tu nu i-ai spus seara sa spele dupa ce arunca (daca da, mea culpa) .

Ca ii atragi atentia (eventual iti ceri scuze daca nu i-ai spus) si o rogi sa nu se mai repete (desi iti spun sigur ca se va repeta si va trebui sa ii aduci aminte de fiecare data sa spele vana ) e una, dar pedepsei nu ii vad locul.

Cu bluza: am avut si noi n-spe mii de astfel de manifestari cu cea mica. N-am razbit niciodata cu forta, asa ca o las in voia ei. Ea imi marturiseste acasa de multe ori ca iese in tricou in curte-la scoala- la 10 grade, dar iti spun sincer ca e calita. Bolnava e foarte rar, asa ca m-am lamurit in timp ca stie exact cum ii trebuie sa se imbrace.

Sa nu iti povestesc de cea mare, adolescenta, cum o critic ca umbla cu spatele pe afara iarna...ea vine acpoi acsa si imi spune ca a tremurat si data viitoare se imbraca mai bine.

Mickyyy extrapoleaza situatia peste 10 ani...cum o vezi?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Of, Mickyyy, pe mine ma doare gura de cate ori repet intr-o seara ca eu sunt parintele si ca e jobul meu sa explic si sa pedepsesc.
Trebuia sa i-o tai fetitei mijlocii, lasa ca ma ocup eu de sora ta, ca eu sunt mama.

Si cu pulovarul, eu o las, dar i-l pun in ghiozdan.

Constiinta mea e linistita, si daca chiar ii e frig, il pune.
De multe ori am avut surpriza ca sa zica ca vrea pulovarul, la 1 minut dupa ce iese afara.

O zi buna chiar daca a inceput agitata,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaa spune:

Mda, cred ca e greu cu atata scandal.
Nici eu nu as fi pedepsit-o pentru ca a varsat apa in cada, as fi pus-o sa spele singura mizeria.
Eu le tai urgent avantul cand vreo unul dintre ei se baga in treburi care nu-i privesc. Mijlocia nu avea de ce sa faca scandal, nu o priveste ce decizii iei tu. Si ai mei vin cu para sau o fac pe purtatorul de cuvant-ii intreb de ce se baga, sa vina la mine cel care are de comunicat ceva. Eu nu-i las sa comenteze.
Despre imbracat...nu exista comentarii. Nu se plang. Adica nu am avut conflicte majore.
De pedeapsa comuna- s-a mai intamplat si la noi...cand nu ai vazut ce s-a intamplat exact, si fiecare isi sustine varianta cu argumente, nu am ce face...intra toti la un loc. In general incearca sa-si mai rezolve din conflicte si singuri- eu nu sar la orice fleac sa impart dreptatea.
A, nu am specificat ca ai mei copii au 3,5 ani, 6 ani si 9 ani.
Dimineta e militarie si la noi, ei se imbraca singuri, se spala singuri, manaca-eu le pregatesc masa doar, si verificam la iesirea din casa. Ne incadram mereu, nu avem intarzieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citind pe aici ma intreb daca sunt copii mai rasfatati si mai 'suflati in popou' dimineata ca ai mei


Mergi la inceput