Tratament cu miere Manuka -Streptococ pneumoniae ?

Tratament cu miere Manuka -Streptococ pneumoniae ? | Autor: AlinaEmi

Link direct la acest mesaj

Tocmai ce-i facusem exudatele piticului pt. ca incepe gradinita si i-a iesit "Streptococcus pneumoniae" in nas. Exact a doua zi dupa recoltare a debutat si o otita de toata frumusetea tratata cu 7 zile de Klacid (din pacate n-am avut rezultatele analizei si antibiograma inainte de inceperea tratamentului). Asa ca nu-mi fac mari sperante ca a scapat de el.....

Inainte de episodul asta tocmai achizitionasem un borcan de miere Manuka UMF 10 (doar pt. cresterea imunitatii ca sa nu-i mai dau vitamine sintetice si alte balarii)
Intrebarea este daca are cineva experienta in tratarea streptococilor cu mierea asta (despre care inteleg ca este cel mai puternic antibiotic natural) pt. ca stiu ca sunt f rezistenti la tratamentele clasice cu antibiotice.

Din cate am citit am inteles ca pt tratamente probabil ca va trebui sa cumpar o miere Manuka cu UMF mai mare (+15 probabil) dar nu stiu cum trebuie sa o administrez - ce cantitate, de cate ori pe zi, pt. cat timp.

Asta cu UMF +10 pe care o am eu este doar de intretinere si imunitate nu pt. tratamente. Poate are cineva mai multa experienta cu mierea asta ca eu de pe net nu m-am lamurit foarte tare

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anghelada spune:

Si eu sunt interesata de subiect daca stie cineva cum se administreaza si daca este buna aceasta miere. Ne-a iesit si noua la inceputul anului, cand facea fetita temperatura o saptamana, aparent fara semne de racelasa sau latceva si nu trecea decat cu antitermice. Am fost la spitalul de boli infectioase unde i s-a facut un test rapid in gat care a iesit pozitiv. Atunci am facut cefort injectabil 5 zile. La inceputul verii a facut rosu in gat cu puroi, ceea ce nu nis e mai intamplase pana atunci. Nu mai stiu ce tratament a laut, insa la mijlocul verii i-am facut un exudat la doua laboratoare. La ambele a iesit acelasi streptococ in nas.
Am fost la un dr, care ne-a prescris augumentinul din antibiograma, am facut 10 ziel, plus gargara cu sare, bicarbonat, ceai de mesteacan, ei iesindu-i si stafilococ auriu, nu stiu de unde dobandite.

Dupa o luna am repetat exudatul si nu i-am ami iesit decat stafilococul.

La fel am citit de aceasta miere, insa daca fetita nu a mai racit serios, doar muscisori sau o repriza de tuse, tratate cu aerosol, oscilo, zyrtec.. vitamina C etc, nu am mai cautat-o, plus ca aveam indoieli daca e buna.
I-as da si eu , chiar si pt imunizare, desi aveam mai mult chestii sacaitoare, raceli cu mucisori, dureri de gat, dar nu ceva serios care sa necesuite antibiotic. daca stie cineva poate ne spune si noua..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Buna,

Vad ca nu are nimeni prea multa experienta cu mierea asta sa ne raspunda si noua aici....

Cele mai clare informatii eu le-am gasit aici :
http://www.manuka.ro/pagini-statice/Cum-se-foloseste/6

Eu ii dau momentan UMF +10, jumatate de lingurita / zi. Acum este racit si ii dau jumatate de lingurita / de 3 ori pe zi. Asta-i doar pt. intretinere imunitate si raceli usoare.

Totusi as fi vrut sa stiu cum pot trata infectia cu sreptococ, ce UMF sa cumpar si cat sa-i dau pe zi. Poate totusi stie cineva, vreu ssa scap de streptococul asta fara antibiotice !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

Eu i-am dat fetitei mele miere de Manuka, UMf 16+, timp de aproape 3 luni. Pentru tratarea helicobacter pilori. A avut rezultate, inainte de tratament avea helicobacter in fecale, dupa tratament s-a negativat. Am recomandat tratamentul si unei prietene ...si la ea s-a negativat.

In aceeasi perioada avea baiatul meu streptococul beta hemolitic in gat, am vrut sa incerc, doamna care comercializa (care este medic) mi-a spus sincer ca nu stie daca are efect si asupra acestui streptococ (in cazul helicobacterului avusese multe cazuri rezolvate de aceasta miere).

Ii administram dimineata o jumatate de lingurita pe stomacul gol, apoi fara sa manance sau sa bea timp de juma de ora. Apoi a 2-a portie (tot juma de lingurita) seara, cu minim juma de ora inainte de masa.

Dar ce vreau sa zic....si eu fetitei mele i-am depistat cd i-am facut exudat nazal (cerut la gradi) acest streptococ pneumoniae. Habar n-aveam de existenta lui. Nu avea muci, nu racea frecvent. I-am facut antibiograma si i-am pus timp de 10 zile picaturi in nas cu unul din antibioticele la care era sensibil (i-am pus de 3 sau 4 ori pe zi floxal). Si s-a rezolvat asa...la urmatoarele exudate n-a mai iesit nimic. Am mers pe mana medicului de familie, care mi-a zis clar fara antibio oral, doar picaturi si am facut bine (pediatrul imi zisese sa-i dau 10 zile ciprinol).

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Ana, multumesc din suflet pt. raspuns. Din pacate al meu face otite repetate din cauza acestui pneumococ.

Imi poti da te rog datele de contact ale medicului de la care ai facut tu comanda (site, telefon..) ? As prefera o parere avizata decat sa comand aiurea de pe net. Noi am luat de pe manuka.ro si pare originala, dar.... stii cum e... nu se stie niciodata...

Daca nu poti sa scrii aici, trimite-mi te rog PM

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlinaEmi

Ana, multumesc din suflet pt. raspuns. Din pacate al meu face otite repetate din cauza acestui pneumococ.

Imi poti da te rog datele de contact ale medicului de la care ai facut tu comanda (site, telefon..) ? As prefera o parere avizata decat sa comand aiurea de pe net. Noi am luat de pe manuka.ro si pare originala, dar.... stii cum e... nu se stie niciodata...

Daca nu poti sa scrii aici, trimite-mi te rog PM

Multumesc.

Mamica de Calin 26.11.2009


Ti-am trimis PM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Am primit mersi mult. Este aceeasi pe care am cumparat-o si noi. O sa comand si UMF + 16

Azi am primit si eu de la pediatra lui tratamentul cu floxal. O sa merg cu amandoua in paralel.

Mersi de ajutor.

Mergi la inceput