Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Am uitat sa va spun ca ii plac foarte mult capsunele si ca adora muzica si dansul. Observ atitudini diferite fata de cele pe care le-a avut baiatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Hellow gasca!
Nu am mai scris de o vesnicie si prin urmare sunt in urma si cu cititul
Sper ca veti sarbatori fain astazi de Valentine's .
Maine implinesc ai mei 36 ani de la casatorie si sper sa ajungem si noi pe acolo ca tot amanam din cauza de boala, de gripa ( a lor) si din frica sa nu il procopsesc si pe Dorian
Tzuky, bine ai revenit. Ai un bufloi frumos foc acolo. Dintisori aveti?
Link-ul, am apucat sa il citesc ( si eu cred ca nu la tine se facea referire cu reclama) dar din pacate, nu se aplica la toti copiii . Probabil este mult mult mai usor la bebeii hraniti cu LP si care accepta suzeta ( care oricum cred ca dorm toata noaptea de mult timp) iar daca sunt in dureri de dinti, iti vor plange si trezi de N ori pe noapte cu orice metoda ai incerca
Ellyshor, M nu mai papa acum nici daca ii amesteci cu iaurtel? Stiu ca spuneai intr-un timp ca mananca doar daca simte gustul de iaurtel
Anittule, hai ca ies dintocii acusica si o sa se mai linisteasca si Iulica noastra
Mirela, cum esti astazi cu raceala?
Despre noi, Dorian papa inca foarte bine bucatele de orice ii dau ( mai nou,preferatul lui este castravetele) si ii dam in continuare tzitzi.A inceput sa mearga usurel, tinut de o manuta si doar 2 dintisori deocamdata .
Mai revin ca s-a trezit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Pfiu, dragelor, incerc sa gasesc rabdarea la fundul sacului, ce sa fac?

Anitta nu stiu ce sa mai zic, M manca bine si dintr-o data....
O sa incerc sa-i dau numai bucatele, sa manance cat vrea, gata cu piureurile. Pai m-am saturat sa le tot arunc. Muncesc sa-i fac mancare si el...

Era o reclama la bentite si clamite pentru fetite.

Tzuky, sa-ti traiasca nazdravanul! Chiar ca e un doloflei.
Lasa ca se ridica el in picioruse, dar mai greut ca are kg multe de ridicat.

Eva, felicitari pentru aniversarea parintilor tai! Ce frumos!
Cat despre dormitul toata noaptea, cred ca depinde de copil, dar asa e, cei alaptati cam tzitzilesc toata noaptea.

Oricum, nu sunt de acord sa tii copilul nemancat, indiferent ca e alaptat sau la biberon.
Am o prietena care de la 4 luni, i-a scos masa de noapte baietelului ei(era pe LP)
Pur si simplu l-a lasat sa planga
Am incercat sa-i explic ca nevoia de hrana a unui bebelus e ff pronuntata, ca dc il tii flamand 2 ore, e ca si cum ar sta un adult nemancat 3 zile...dar degeaba...n-am avut cu cine.
Asa a procedat si cu somnul...l-a pus in patut si l-a lasat sa planga pana bietul de el s-a resemnat ca nu-l aude nimeni si a tacut.
Asta apropo de metode de adormit puii singuri. Nu sunt de acord cu asta. Pt ca nu intervine obisnuinta, intervine resemnarea...copilul plange azi mai mult, maine mai putin...pana realizeaza ca plange degeaba, se resemneaza si tace...
Am citit un articol, scris de un psiholog pe tema asta. Spunea ca in orfelinate, in saloanele de bebelusi, e o liniste mormantala, tocmai pentru ca acei bebelusi au fost lasati sa planga, pana s-au resemnat.
Resemnarea vine in sufletul unui copil cu sentimentul de subapreciere si frustrare, ca nu merita sa fie iubit, ascultat.
Si am retinut o fraza care ma face mereu sa-mi dea lacrimile:
"daca un bebelus nu adoarme singur, nu inseamna ca nu poate sa adoarma, inseamna ca nu poate sa conceapa viata fara mama lui."
Pentru ca atunci cand iesi pe usa, ei nu au capacitatea sa inteleaga ca pleci pentru o ora, sau pentru toata viata. Nu au de unde sa stie ca tu esti in camera alaturata.

Sunt multe de spus despre psihologia acestor pui mici, care simt lumea in felul lor firesc si nevinovat.
Noi suntem cei care le distorsionam imaginea lumii lor perfecte, pentru ca venim cu bagajul nostru de idei preconcepute si gresite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Hei si de la noi!
Avem un program incarcat noi ;)
Tzukyyyyy welcomeee!!!!!
Elly sa vezi eu aseara: de obicei Lucas adoarme leganat in picioare, plimbat prin casa, am cocoasa rupta :)))) Aseara l-am adormit, cand l-am pus jos okii mari, radea la mine in hohote si dadea din maini ca porumbelul :)))) de obicei la momentul asta ma re-ridicam cu el si reluam leganatul (intr-o seara de 4 ori m-am ridicat) ei bine aseara nu! L-am tinut de manuta, am stat langa el cu okii inchisi. S-a frichinit pe toaaaate partile dar in 20 min a adormit. E ffff adevarat: nu a plans. Daca ar fi plans m-as fi ridicat, nici eu nu suport sa las copilul sa planga.
Si este adevarat ca nu e o regula, sunt copii si copii, zile si zile.
Anitta foarte tare ai o artista balerina acolo! Noi la fructe inca suntem doar pe mandarina, banana si mar, nimic nou. De unde ii dai capsune?
Abia astept primavara!
Ieri am tras o fuga la sv brr nu mi-e dor deloc.
Ah auziti cica avem dreptul la 2 ore pe zi pt alaptat voi stiti ceva? Dar cica ar trebui adeverinta de la medic? Bine eu nu alaptez dar ca i nemernica ce sunt vreau sa fentez angajatorul de astea doua ore ca sa le am cu copilul meu :D
Noi relativ ok. Deea nu iti pierde speranta, exista viata dupa muci :))))) Lucas dib septembrie o tine cu mucareala. Colargolul e bun, pune-i in continuare si respecta tratamentul. Dar sa va zic cu ce i-au trecut lui acum ultima repriza de muci? Cu ceapa!!! O ceapa mare, sanatoasa taiata in patru si pusa langa patul lui, car mai aproape. Schimbata la 5-6 ore, acum suntem in a 4 a zi de ceapa dar deja din prima i se dusesera.

Va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Ylari, sa stii ca am mai auzit ca faza cu ceapa da rezultate.
E nasol doar mirosul, cred, in toata casa.

Cat despre adormit, exact asa a renuntat Mihnea la leganat. De 2 luni aproape, adoarme singur(neleganat). Il asez langa mine in pat, trag draperiile, si ma fac ca dorm. Imi ia mana in manute, se joaca cu degetele pana adoarme. Uneori in 5 min, alteori in 30 de min.
Nu plange, ca ma stie langa el, acolo. Eu sunt fericita asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SS-Tzuky spune:

Hallo

Se pare ca am fost inteleasa, dar nu intocmai. Eu nu am folosit acea metoda drastica (Ferber)...Mi se pare o grozavie. Nu sint in stare, dupa ce m-am luptat doi ani sa am acest copilas, sa il las sa plinga ore intregi pina se resemneaza. Doamne fereste.
Am incercat ceva la somnucul de amiaza, cu gindul ca daca nu merge, il iau si ne jucam in continuare. Dar era obosit...Nu a plins, a macanit oleaca, am intrat si l-am dragalit, iar am iesit...a mai zumzait un pic si apoi a adormit. A doua zi, tot la somnucul de amiaza, nici n-am mai apucat sa intru ca si adormise. Fara zbierete, plinsete si drame. A fost, cred, prima noapte in care am dormit 8 ore legate, topaiam de bucurie.
Aici nici nu iti permiti sa lasi copilul sa urle ore intregi, fiindca mai vecinii cheama Jugendamt (Autoritatea pentru copii) si se lasa rau cind vin aia, nu e ca in Ro.
Nu sint o mama "de fier", este important pentru mine ca Stefan sa fie fericit (si chiar este, cred eu), dar nici nu as vrea sa ajung sa "mi se urce in cap". Intre 6 si 9 luni bebelusii cam incep sa ne "testeze": "ia sa vedem daca tip, imi face pe plac?". Este decizia fiecaruia cum alege sa isi creasca puisorul.
BelissimaEva, saru'mina de intrebare, avem opt dintisori. Inafara de faptul ca balea, rodea suzeta si degetele cu suntete de gen "oae-oae-oae", nu a fost prea dramatic la noi. Asteptam insa caninii, care din cite am auzit ii scot din ale lor si pe cei mai cuminti bibici.
Om trece noi peste toate. La irma urmei, toti copii cresc mari, nu-i asa?




http://www.facebook.com/dana.zaharia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

Eva, sunt mai bine dar inca sunt infundata, cand tusesc se aude urat in piept si cand imi suflu nasu simt ca iese din creieri si ma ia cu ameteli. dar oricum, din ce in ce mai bine. singurul lucru care nu are o ameliorare vizibila este candida de pe limba, nu ma pot abtine de la dulciuri, mai scap cate ceva din cand in cand, si am inteles ca zaharul, fructoza, glucoza, o intretine. iau nistatina dar vad ca nu e suficient.

acum va scriu din piatra, sotul e cu treaba, are inregistrari iar eu am ramas in camera ca sa nu stau dupa el ca e de durata. deci noi sarbatorim prin munca, mai exact sotul.

din nefericire, ajunsi aici, ieri, am aflat niste lucruri ff bulversante. mama tipei la care stam a fost diagnosticata cu cancer mamar, iar acum e in asteptarea rezultatului, vineri ii vine rezultatul la biopsie. am inteles ca intr-o zi, s-a lovit la san si a simtit o durere. asa a sesizat un nodul, pe care 2 luni nu l-a bagat de seama. acum, dupa sarbatori s-a decis sa faca o ecografie si sa afle vestea. ma rog, am mai intrat si in alte detalii. cert e ca m-a pus pe ganduri, pentru ca am si eu acel nodul, descoperit din aug sau sep, nu mai stiu, si nu am facut nimic sa vad daca e ceva doar hormonal sau e un nodul. in plus am si dereglarea de CM din august si endometru marit descoperit in septembrie. uf uf uf, mai mai


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

pana pe 22 sigur nu mai ajung in bucuresti, si atunci vom pleca cu noaptea in cap ca sa fim pan la 11 la bucuresti ca are claudiu inregistrare, apoi eu ma duc la eforie ca e ziua lu mama, si mai stiu ca pe 2 claudiu are festival in bucuresti. deci undeva pe 1 cred ca o sa revin/revenim in bucuresti, pentur ca eu nu m-am decis daca sa ma duc la vs sau sa vin direct la bucuresti, si sa stau astfel o sapt acasa. mai vedem. as fi vrut sa vina el pe 1 la eforie ca sa imi fac ziua cu ai mei, nu am mai fost de mult timp si cu ei de ziua mea, dar el a zis ca are destule drumuri prin tara nu are chef de inca unul suplimentar la eforie, asa ca nu stiu.... plus, el pe 25 se intoarce cu baietii de la echipa de filmare, ca ei pe 23 de ziua mamei au filmare de clip la ploiesti. asa ca masina va ramane in vs si nu are cine sa o aduca in bucuresti daca nu ma duc eu de la eforie la vs.

asa ca prin martie sper sa reusesc sa imi gasesc si eu un ginecolog la bucuresti, care sa fie si bun, iar apoi sa vad unde sa merg pt eco la sani. asa ca mai aman un pic momentul, desi tipa mi-a zis ieri ca pt cancer juma de an poate fi fatal. mai ales daca e unul care e fff invaziv.


asa ca mai am 2 saptamani si implinesc si eu 36 de ani si sper ca sa nu descopar ca nici nu am apucat sa imi intemeiez o familie si tb sa extirpez vrun san sau uterul sau mai stiu eu ce grozavie.


mda, cam atat cu melodrama, inca sunt de partea baricadei care spune ca mie nu mi se intampla! :D

va imbratisez si sa auzim de bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Neata fetelor!
Va poftesc la o Kfea tare buuuna!
Anul trecut pe vremea asta eram tare amarata: eram internata in spital cu dilatatie 2 cm si tot azi mi s-a facut cerclajul... Iar acum uite ce copil minunat am!
Amintirile ma chinuiesc, ce sa fac? Pana la urma tot amintiri placute au devenit tiate, ptr ca bb a fost bine in final!
Si era o zapada...va mai aduceti aminte?
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enona3006 spune:

Buna fetelor,

Nu v-am mai scris de tare multa vreme, dar pe cat posibil am citit ce ati scris.

Elly imi pare rau sa aud ca problemele cu mancatul persista. Si noi am trecut printr-o perioada in care nu mai voia sa bage nimic in gura (ce-i drept mult mai scurta decat a voastra) si arunca cat colo totul fara sa se uite ce arunca. Tot incercand sa gasim o solutie, l-am testat cu diverse alimente la fiecare masa, asa ca in functie de preferinte i-am schimbat cu totul structura meselor (care era cea clasica: lapte, fructe, legume etc , cu orele clasice: 8-10-14-17-21). Acuma mananca cam asa: dimineta la 9 iaurt si paine cu unt, pe la ora 1 fructe, pe la 4-5 masa principala ciorba sau legume cu sau fara carne, iar seara pe la 8 i-am facut ceva dulceag: orez sau quinoa cu fructe fierte (o sa incerc si cu alte cereale, pana acuma cu astea am avut cel mai mare succes). In plus mai are vre-o doua (cateodata trei) mese zdravene de lapte peste zi, si una noaptea (se trezeste de mai multe ori dar nu mananca propriu-zis, molfaie un pic si adoarme). La fel, ziua ne tzitzilim de mai multe ori, dar nu mananca propriu-zis.

In plus, facem eforturi sa imbunatatim somnul noaptea, asa ca de cateva zile l-am instalat confortabil in pat de o persoana (i-am luat o saltea buna, asa ca doarme bine pe ea). Dormea tare prost in patutul lui, salteaua de cocos se curbase, asa ca a trebuit sa facem o schimbare. Ajung cam greu la el printre saltelute, perne si paturi (am hotarat sa nu-i punem bara de protectie ci sa invete el ce inseamna marginea patului..adica sa cada pe moale), dar clar somnul s-a imbunatatit, s-a vazut un progres din prima noapte cand s-a trezit doar de doua ori. Se trezeste dar mai mult de durere mititelul, caci dintii de sus sunt aproape de iesire.

Felicitari micutilor pentru progrese, tare frumoasa e perioada asta cand ii vedem cum evolueaza de la o zi la alta.

Tzuki felicitari pentru voinicul tau, uau 12 kg. Noi suntem in continuare piticotul odiseei, la 9 luni si doua zile: 8kg si 69cm. Dar e bine, e fix pe fix cu graficul, asa ca ne bucuram ca il putem cara in brate mai mult (cat mai sta, ca acuma vrea doar pe jos).

Va las ca s-a trezit.





Mergi la inceput