Fluturasi minunati 2011 (37)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madu81 spune:

Ziua buna fluturasi si mamici de fluturasi!

Eu am prins un pic de timp liber acum, dupa pauza de masa, asa ca am intrat sa mai citesc cit de cit din urma. Referitor la inaltime/greutate bebe - Adam a cam stagnat in ultimul timp, are 85 de cm si vreo 12 kg, mie mi se pare ca e cam slabut, dar toata ziua alearga si se joaca, consuma caloriile instant .

Asa m-a apucat un dor si o melancolie cind imi amintesc de zilele in care stateam cu el acasa... am citit relatarea Strumphitei cu iesitul afara si adormitul in carut, mi-am amintit de zilele bune . Exact la fel mi-a facut si Adam vreme de multe luni, nu adormea decit la plimbare, in carut, dupa ce isi bea sticluta cu lapte .

A-propos, cine mai alapteaza, fetelor? Eu asa as vrea sa renunt, dar nu ma lasa Adam in pace, cind i se face somn ma fugareste prin casa si plinge sa il alaptez, numai asa adoarme! Oricum, il alaptez dimineata devreme, dupa-amiaza cind vine de la gradi si seara inainte de culcare, mai mult ma 'suzeteste'. Aseara i-am facut si o sticla de laptic si a baut jumatate din ea . Parca tu spuneai, Dya, ca ai reusit sa il dezobisnuiesti de alaptatul de seara si nu a facut scandal? Eu nu indraznesc nici sa visez la asa o performanta, mai astept pina la primavara, cind face doi ani as vrea sa il intarc.

Bine ati revenit Kmy si Ramo!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

tocmai ce am revenit si eu de la stomatolog, gata cu maseaua de minte!!!

ce va invidiez pe cele kre inca alaptati copilul, eu cu chiu cu vai am ajuns la 6 sapt cu tot cu completare, apoi numai LP, iar dupa un an si putin am trecut pe lapte d evaca( avem vacutza in dotare)!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

eu am alaptat pana la 1 an dupa care serviciul ne-a cam dat peste cap, ziua lucram, noaptea ne tzocaiam, etc.
alex nu mananca aproape nimic de cand s-a imbolnavit. of. in afara de paine goala. ieri a acceptat ceva piure. nici macar lapte nu prea mai bea. deja e a treia zi de "post". nici nu stiu din ce traieste. refuza supa, ciorba, mancare, fructe, iaurt, orice, fara sa vrea macar sa guste :( cred ca il doare gatul dar daca as putea sa-i explic ca nu are cum sa doara de la supa mai tare ca de la paine.....



De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Hello, mamici!

Noi sintem bine, toti 4 , ma simt excelent, nu mai am nicio durere de burta, nmk de vreo cateva zile de mi-e si frica sa ma bucur bb misca de zor, acum il simt zilnic mai ales seara, e mult mai precoce la miscari decat L pe care am simtit-o abia in S18; pe pitic in S13 l-am simtit pentru prima oara

Madu in legatura cu alaptatul, eu a trebuit s-o intarc rapid, vrand-nevrand, nu de cum am aflat de sarcina, pentru ca atunci s-a intamplat sa se imbolnaveasca L si am stat vreo 10 zile prin spitale si chiar nu era momentul, dar la vreo saptamana dupa ce ne-am externat m-am hotarat ca e timpul si nu i-am mai dat mai ales ca simteam rau nevoia sa mananc lactate si cum nu aveam voie alaptand-o (L are alergie la PLV) am zis ca e cazul sa o intarc, mai ales ca in primul trimestru se formeaza toate organele si e nevoie de mult calciu, iar eu cred ca eram cu el la pamant; cred ca in prima saptamana dupa ce am intarcat-o am mancat litri de lapte si sana/iaurt, branza/cascaval, smantana, unt pe paine (mai bine-zis paine pe unt ca puneam un strat cat degetul de gros ) deci va dati seama ce carenta aveam...
Procesul in sine a fost foarte "smooth", nu ma asteptam sa decurga atat de bine, mai ales ca i-am taiat-o brusc (nu asta era intentia mea initiala, vroiam s-o intarc treptat, dar nevoia....), a plans dupa vreo 3-4 zile destul de mult, mai ales dimineata (culmea, atunci ii dadeam f rar, de obicei sugea doar la pranz si seara) si seara cand imi cerea insistent "titi", dar pana la urma nu era chiar de neconsolat, adica nu a urlat ore in sir, se vaita acolo 15-20 de minute apoi o distrageam cu altceva. Ce m-a uimit e ca acum, de cateva zile, de cand a inceput sa o supere caninul nr2, vine amarata la mine, arunca suzeta, imi baga mana in san si-mi cere "titi" si avem peste o luna si jumatate de cand nu-i mai dau, deci nu a uitat, nici vorba, sunt multe chestii pe care noi credem ca ei le uita, dar nu e asa!

Kmy-black te inteleg cu statul la casa si mai ales atunci cand nu ai unde sa iesi; si eu am stat in primele 6 luni dupa ce am nascut la mama, deci nici vorba de iesit pe undeva, exceptand curtea/gradina proprie nici nu aveai unde, caci primul oras acatarii era la vreo 20km si vreau sa zic ca in lunile alea nu numai ca n-am dat jos nmk, am mai si pus cateva kg, eu fiind scunda, cu muuulte kg ramase dupa nastere, chiar nu era cazul! Acum n-as mai face asa, as sta la casa mea, dar atunci eram panicata, ca daca nu ma voi descurca, deh primul bb....
Altfel e cu alergatul dupa copil in parc, chiar slabesti nu pentru ca alergi (desi si asta e un plus), ci pentru ca nu mai ai cand sa mananci/rontzai (eu toata vara am stat in medie cam 6-7 ore afara cu picea, deci au ramas ca mese micul dejun si pranzul, pentru ca cina nu o mai luam, ajungeam de afara si la 22:00 uneori si eu nu mai mancam nmk dupa 19:00). Asa am slabit 15kg, nu m-am strofocat cine stie ce, nu am facut sport, nu am tinut diete drastice, doar am mancat cu bun simt si chiar si cate ceva dulce din cand in cand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

Buna fetele!Sunt foarte obosita de dim nu am mai putut dormi de la 3 si 15min si la 6 jumate am plecat la munca,imi trebuie bete sa imi pun la ochi
IVI ai dreptate ca ei nu uita, a mea ieri il striga peste gard pe prietenul ei cu care s+a jucat toata vara si care este plecat din luna noiembrie din tara.
Ma bucur ca te simti mai bine doamne ajuta sa fie totul bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

hello, am culcat si eu copii.

Yvy ma bucur mult sa aud ca sunteti bine. Nu stiu de ce aveam impresia ca ai sarcina mai avansata Ce frumos ca-l simti cum se zbenguie in burtica , asa e la al doilea, il simti mai repede, cred ca ajuta si faptul ca "sti cum se simte" atunci cand misca

Mai fetelor, mie Cata mi se pare din ce in mai mare , nu mai deloc comportament de bebelus...isi duce simgura farfuria la chiuveta dupa ce mananca, cere servetel dupa ce mananca, de multe ori spune si saruma pt masa... azi ma- cheat sa udam florile, Mami, uda foicica! , dupa ce isi bea iaurtul, isi arunca singura la gunoi sticla goala, se dezbraca de la brau in jos, adica cirapi, pantaloni si pampers, si le duce pe hol unde stie ca le pune si cristi sa le duc eu jos, cand sunt la baie ma striga de dupa usa si intreaba daca poate sa intre "mami, pot sa int?"; se aseaza la calculator si intreaba "am voie?"; la somn imi spune sa-i zic mereu Tatal nostru : "mami, face Tatal nostru!" si in sfarsit a devenit si ea mai pupacioasa ..adica nu ca m-ar pupa ea prea mult dar ma lasa pe mine sa o pupacesc si sa o smotocesc cat vreau Pana acum ceva timp nu ma lasa, cand o luam la pupat sriga din gura de sarpe : "nu pupa, nu pupa!!!"
hai ca am laudat-o destul, poate si-o ia in cap si incepe sa faca nazdravanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

buna seara feteleeeeeeeeeee

strumph da am terminat o parte din pregatiri
de aia nu am avut timp sa intru pana acum deloc
maine e nebuneala
avem gradi si tort de gradi
apoi avem 12 musafiri acasa si copii pe langa
deci alte pregatiri si tort altul
asa ca nu imi simt picioarele
abia am apucat sa ma spal pe cap
mai tre sa fac aperitivele frumos
de pregatit le-am pregatit
am facut si 3 feluri de placinta
asa ca sper sa fie ok
antonia e innebunita ca maine e ziua ei
e primul an cand simte totul la alte cote decat pana acum si ma bucur enorm ca simte aceste frumuseti

EU VA INVIT DE ACUM LA O PORTIE DE TORT
DE SUC SI DE ALTELE DACA DORITI SI POFTITI
CA E DEJA PESTE 12 NOAPTEA
acum mi-am dat seama
deci e SFANTUL ANTONIE CEL MARE
LA MULTI ANI FATA MEA SA TRAIESTI CU NUMELE SI SA FII SANATOASA SI VESELA MEREU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Cami sa-ti traiasca Antonia alaturi de Petra si voi parintii.

Ally iti trimit PM vreau sa te rog sa ne ajuti cu ceva. Cautam pentru gradi scaunele de un anumit tip care se pare ca se gasesc in Italia.

Am o poveste..... La sfaturile voastre am decis sa-mi organizez petrecere de ziua mea si am purces la treaba. Ieri am terminat tot, am rezervat restaurant, am stabilit meniul, am batut in cuie cu muzica ( am gasit un tip fain cu lasere si lumini ) am dat avansuri peste tot , nu mai puteam de incantare , deja ma si vedeam dansand ca o apucata ........ si ma suna prietena mea disperata..... STOP nebuno ca noi ti-am organizat ceva surpriza da tu esti ca turbata nu te poate opri nimeni. Asa ca saraca s-a dus in urma mea la toti sa contramandeze si sa ia banii inapoi.

Va las ca sta colega cu hartiile in mana in spatele meu sa o ajut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

neata, multumim cami de tratatie si LA MULTI ANI sanatosi si fericiti ANTONIA

madutza, pfuu ce descurcareata mica ai tu acolo..andra mea nu face nimic din ce povestesti tu..dar are si ea niste "achizitii", stie sa numere, sa lipeasca abtibilduri pe carti si sa faca puzzle..oare de unde i se trage ?
asa ordonati par copilasii tai, eu ma minunez de fiecare data..si imi fac mustrari ca am gresit pe undeva..ai mei nu fac nimic din ce trebuie, ba numai pe invers arunca pe jos in loc de gunoi, nu-si strang jucariile, iaurtul de ex dupa ce-l termina isi baga boticul si mainile pana la cot in borcanel si pe urma si le linge pana ajunge alba si pe fata si in cap si peste tot si multe altele...niste razvratiti..

somleac, cand e ziua ta ? te-am mai intrebat, n-ai vazut sau nu vrei sa spui aici ? ca te inteleg daca e asa
fain cu petrecerea, pacat ca ai stricat surpriza..trebuia sa fi mers sa anuleze fara sa stii tu oricum, bine ca va fi distractie, asta e important..so, pregatestete de dans

va pup,
o zi minunata



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

neata, multumim cami de tratatie si LA MULTI ANI sanatosi si fericiti ANTONIA

madutza, pfuu ce descurcareata mica ai tu acolo..andra mea nu face nimic din ce povestesti tu..dar are si ea niste "achizitii", stie sa numere, sa lipeasca abtibilduri pe carti si sa faca puzzle..oare de unde i se trage ?
asa ordonati par copilasii tai, eu ma minunez de fiecare data..si imi fac mustrari ca am gresit pe undeva..ai mei nu fac nimic din ce trebuie, ba numai pe invers arunca pe jos in loc de gunoi, nu-si strang jucariile, iaurtul de ex dupa ce-l termina isi baga boticul si mainile pana la cot in borcanel si pe urma si le linge pana ajunge alba si pe fata si in cap si peste tot si multe altele...niste razvratiti..

somleac, cand e ziua ta ? te-am mai intrebat, n-ai vazut sau nu vrei sa spui aici ? ca te inteleg daca e asa
fain cu petrecerea, pacat ca ai stricat surpriza..trebuia sa fi mers sa anuleze fara sa stii tu oricum, bine ca va fi distractie, asta e important..so, pregatestete de dans

va pup,
o zi minunata



mami de 2 prichindei


Haha Miki, exact asa sunt si ai mei , Ilinca daca poate isi mai baga si piciorul in borcanul de iaurt.
Acuma au o noua pasiune ea si Vic sa se urce in picioare pe masa din bucatarie, cum ma intorc cu spatele cum is sus pe masa

marti e ziua mea, in 22, nu e secret, sunt asa de fericita ca fac 40 de ani ca spun la toata lumea

Mergi la inceput