zvon interesant hiv

zvon interesant hiv | Autor: luna_astro

Link direct la acest mesaj

cica virusul hiv a fost creat de oameni. nu se stie daca exista antidot si nu au dat leacul celor ce se infesteaza.
majoritatea oamenilor care au hiv, sida se gasesc in africa. se presupune ca a fost adus de cei care vin sa ii ajute, in principal americani. pe vremea sclaviei (negri in america) se pare ca nu prea exista...altfel cam multi americani (poate chiar negri)ar fi fost bolnavi in prezent. nu uitati ca se transmite garantat de la mama la copil, asadar daca aveau multi nu treceau de 20 si ceva de ani fara medicamente peste tot prin lume.
prezervativul ajuta... este eficient pentru a nu lua virusul(din surse neoficiale).

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui luna_astro

cica virusul hiv a fost creat de oameni. nu se stie daca exista antidot si nu au dat leacul celor ce se infesteaza.
majoritatea oamenilor care au hiv, sida se gasesc in africa. se presupune ca a fost adus de cei care vin sa ii ajute, in principal americani. pe vremea sclaviei (negri in america) se pare ca nu prea exista...altfel cam multi americani (poate chiar negri)ar fi fost bolnavi in prezent. nu uitati ca se transmite garantat de la mama la copil, asadar daca aveau multi nu treceau de 20 si ceva de ani fara medicamente peste tot prin lume.
prezervativul ajuta... este eficient pentru a nu lua virusul(din surse neoficiale).


sa folosim sursele neoficiale cat mai putem...

ps. io vin acu din putul gandirii, unde m-ai aruncat cu citatul asta uat de pe 'referate.ro' si cuget ca daca pe vremea sclaviei negrilor din america exista si boala asta...atunci se prea poate ca in prezent sclavia aia sa fi fost sub semnul intrebarii...ca si dinozaurii...au fost sau nu au fost sclavi negri in america?!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

"infestare" se refera la paraziti si rozatoare, nicidecum la virusuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Bai nene, dar de cand se transmite garantat de la mama la copil???

Jeez, nu o opreste nimeni pe persoana asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luna_astro spune:

xio,
se te fac iarasi de rusine ca esti doctor!!!

pai daca nu in timpul sarcinii atunci cand? sa iti raspunda un om simplu?
nu te opreste ura ca am demonstrat azi ca esti un medic incompetent?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

de unde a mai aparut si 'duamna' asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Bine, e clar ca e un trol.

Pt pers. care din pacate o sa citeasca subiectul, evident ca virusul nu se transmite 'garantat' de la mama la fat, si pers, cu HIV pot avea copii sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luna_astro spune:

ultima presupun ca e prietena ca xio
nu e prea frumoasa intrebarea, pentru ca as putea sa zic si eu acelasi lucru...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luna_astro spune:

infricosator raspunsul dnei doctor!!
nu am asa ceva, dar poate de asta imi este si atat de frica de acest virus. cred ca despre incompetenta doamnei doctor deja nu se mai poate comenta. gasiti totul pe net.

am ramas traznita. apropo cautati si o sa vedeti ca se trasmite de la mama la fat, nu credeti aberatiile ei ca sa se scoata printr-o minciuna. aveti grija ce faceti!!!! ca doar nu credeti ca ii infesteaza doctorul prin transfuzi de sange si doar se nasc copii bolnavi, cat despre copii sanatosi ai celor cu HIV nu s-a raportat inca nicaieri in lume.


de pe net:

"Virusul HIV poate infecta copilul prin placenta;, în timpul nasterii, dar si prin laptele matern"
"Cat traieste o persoana infectata cu HIV?

Boala SIDA progreseaza diferit la diferite persoane; supravietuirea unui infectat HIV poate sa fie între 2 si 10 ani."
"Terapia HAART amelioreaza calitatea vietii pacientului, reduce complicatiile si viremia HIV sub limita de detectie, dar nu vindeca boala si nu previne reaparitia simptomelor, o data ce s-a oprit tratamentul. Un pacient cu terapie HAART necesita o durata a tratamentului mai lunga decit insasi viata sa pentru a scapa de viremia HIV.
In ciuda acestor incoveniente numerosi pacienti au expermentat ameliorari remarcabile in sanatatea lor generala. In absenta terapiei HAART progresia de la infectie la SIDA apare la 9-10 ani, iar rata de supravietuire dupa dezvoltarea SIDA este de 9 luni. Terapia creste supravietuirea la 4-12 ani. "

din ultimul fragment rezulta ca traiesc maxim 11 ani.


daca parintii erau infectati pe copii cine ii mai crestea, daca moartea lor nu era garantata datorita virusului? nu stiu cine le-a dat aceste stastistici celor de pe acest site. pe alte siteuri nu le dau sanse deloc. nu credeti orice scrie oricine pentru ca au o slujba de mentinut.

cat despre doctora eu imi mentin acuzatiile, nu sunt jigniri. este o diferenta masiva!!!
trebuie sa demonstreze dupa aceste informatii, orice ar sti dpdv profesional dansa!

nu doar atat dar nu stiu de ce au impresia ca se trasmite sexual garantat in lipsa protectiei, si nu si prin alaptare (contact gura-san) avand in vedere ca laptele mamei este contaminat. poate se mai gandesc odata ca nu e nici o diferenta...

cam slabe sansele avand in vedere ca laptele praf nu s-a inventat de mult si nici medicamentele necesare. aparent nu se prea poate. oricum e doar un zvon. credeti orice versiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

luna_astro, am rugamintea sa citesti inca o data regulamentul, am vaga senzatie ca nu ai facut-o, sau nu suficient.
Am suficiente argumente sa te sanctionez pentru felul in care ai ales sa te exprimi. Nu comentez calitatea informatiilor postate de tine (desi am ceva pareri...), insa comunicarea lasa de dorit.
Pentru ca esti noua aici (sau inca nu am alta informatie) aleg sa te avertizez verbal (ma rog, in scris...) si sa te rog sa-ti sustii cu argumente pasnice parerea.

Am evident aceeasi pretentie si de la "veterane"...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Te anunt ca Xio are pe forum doar prieteni. N-ai stiut in ce te-ai bagat. Ce te faci acum?

Mai bine ia si citeste, omul cat traieste invata:

Virusul imunodeficientei umane (HIV) poate trece de la mama la copil in timpul sarcinii, al travaliului sau al alaptarii. Daca nu sunt administrate medicamente antivirale, un bebelus al unei femei HIV pozitive are sanse intre 15 si 30 la suta de a fi infectat in timpul sarcinii sau al nasterii.
Alte 20 de procente din bebelusi se infecteaza ca rezultat al alaptarii.
Transmiterea infectiei de la mama la copil poate fi prevenita cu ajutorul medicamentelor antiretrovirale obisnuite, prin operatia cezariana (cand poate fi facuta in siguranta) si prin educarea femeilor sa-si hraneasca copiii in siguranta (folosind lapte formula in loc de a alapta).
http://www.desprecopii.com/info-id-1651-nm-Infectiile-transmise-de-la-mama-la-bebelus.htm

Mergi la inceput