Da sau nu premergator

Da sau nu premergator | Autor: Alinutza1979

Link direct la acest mesaj


Cu siguranta s-a mai discutat pe acest forum despre mersul copilului cu premergatorul insa eu vreau pareri de actualitate si pentru ca am un copil din cale-afara de vreau sa discutam pe acest subiect!

Baietelul meu are aproape 8 luni si sta foarte bine in fundulet, zilele trecute s-a ridicat in genunchi in patut! In picioruse se ridica doar daca-l ajut eu!
Marea mea problema este ca nu se rostogoleste de pe o parte pe cealalta (adica el nu se intoarce de pe burta pe spate sau invers) - oare e normal la varsta lui? Azi intreb si medicul de aceasta problema!

In fund nu se ridica singure ci il ajut eu!
Nu se deplaseaza in niciun fel si este foarte suparat din acest motiv! Vrea tot timpul in brate sa-l duc eu peste tot.
De-a busilea nu cred ca va merge vreodata fiindca daca il pun pe burtica plange instant; posibil din cauza faptului ca doarme numai pe burtica asociaza aceasta pozitie cu somnul!

Oare e bine sa-l pun 15-20min pe zi in premergator?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu l-as pune pe o patura pe jos si i-as da jucarii sa aiba dupa ce sa se intinda. Copilul trebuie stimulat sa se prinda cum se fac miscarile prin care sa se ridice, sa se rostogoleasca sa se tarasca. Premergatorul e o scula artificiala care nu ajuta cu nimic natura.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

Laura25 multumesc mult pentru raspuns!
Crede-ma ca am incercat si varianta cu paturica si cu jucarii pe langa el! Nu merge!
Se intinde dupa jucarie, daca reuseste sa o ia se joaca cu ea maxim 3-4 min, o baga putin in gura si gata! Daca nu ajunge la jucarie din 2-3 incercari incepe sa planga!
L-am tot incurajat ( si eu si tati) sa vina la noi, sa vina dupa jucarie insa fara rezultat! Plange si isi roteste mainile intr-un mod nervos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Noi am fost la control la prof dr ortoped Jianu care ne-a spus preventiv: in niciun caz premergator!

Premergatorul dauneaza (contravine ordinii firesti de folosire a muschilor la mers) si e periculos, copiii se pot rasturna cu el. E interzis in unele tari.

Singurul mod in care il poti ajuta e sa stai langa el si sa-l stimulezi sau daca e cazul si indica doctorul sa-l duci la kinetoterapie, nu punandu-l in premergator.

Daca nu e o problema medicala ai rabdare cu el, copiii nu se dezvolta toti in acelasi ritm pe toate planurile, unii se dezvolta intai motor, altii mai pede vorbitul, etc.

Ai rabdare sa se ridice singur in picioare tinandu-se de barele patutului. O va face cand va fi el pregatit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Nu cauta sa-i grabesti evolutia.Poti sa-l ajuti in schimb cu diverse exercitii.Baietelul meu e nascut prematur si dupa 3 luni luni am mers periodic la kinetoterpeut.Imi arata ce exercitii sa fac cu el( pentru intoarceri si pentru mersul in 4 labe) si eu faceam in fiecare zi acasa cu copilul.Sunt atat de simple exercitiile.Ti le scriu si tie daca te intereseaza.Sunt mai greoi de explicat in scris dar ...
Ce ti-a spus Laura mi-a spus si mie kinetoterapeutul.Foarte bine evolueaza pe jos sa se tarasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

cu premergatorul au punctat fetele foarte bine mai sus.
Nu e obligatoriu ca toti copiii sa mearga de-a busilea, dar nu are cum sa invete daca nu e lasat sau tinut in patut. Eu am pus copiii pe covor de la 5 luni.
Contraindicatii insa nu stiu sa fie pt jumper (ai grija doar sa nu cada cu toata talpita pe jos, ci doar cu varfurile degetelelor) si mai tarziu pt antemergator (de care se tine si impinge ca sa mearga singurel).
La inceput, cand e copilul pus pe jos normal ca nu stie ce sa faca, dar nu te sfii sa-i arati. Nu e de ajuns sa-l chemi la tine, mai ales ca nu stie cum sa vina. Eu le aratam cum sa se ridice pe genunchi, pe manute, cum sa le miste pt a se deplasa. Unii se tarasc la inceput, altii se arunca pe burtica, altii se rostogolesc, fiecare cu tehnica lui :) sau merg direct.
Ai mei mai intai au luat-o de-a busilea si apoi s-au ridicat in fundulet. Am citit undeva chiar ca trebuie sa te pui tu in 4 labe ca sa vada la tine 'cum se face', eu sunt aproape sigura ca la noi a ajutat si faptul ca avem catel si au vazut la el tehnica :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Pe fetita prietenei mele a ajutat-o fff mult tarcul. Statea in tarc si curiozitatea o indemna sa se rasuceasca sa poata vedea oamenii care treceau pe langa tarc. A inceput sa se ridice in fund in tarc, sa stea sprijinita de peretii tarcului si apoi sa se ridice in picioare ajutandu-se de manerele tarcului. Apoi pasea in lateral stanga dreapta tinandu-se de marginile tarcului si incet incet a prins curaj sa-l traverseze. Asa a invatat sa mearga si merge fff bine, nu se impiedica, nu merge pe varfuri, nu merge cracanat, nu are nici o problema din seria celor pe care le-ar putea cauza premergatorul. A fost total impotriva premergatorului de la inceput si cred ca a facut bine ca a procedat asa. Plus ca am vazut la alti prieteni care aveau premergator ca toate mobilele si tot peretii erau julite/lovite de premergator si apoi au incercat cu hamul si copilul mergea inclinat spre in fata si pe varfuri tot timpul

28+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Nici noi nu am folosit premergator.

Cand a inceput sa mearga pe langa pat/ mobila, i-am luat un ante-mergator = carucior (ca de papusi) gandit pentru asa ceva si il impingea si se si sprijinea in el.

E normal sa se plictiseasca dupa o jucarie dupa 2-3 minute. Stimulati-l in reprize, poate 10-15 minute, apoi lasati-l sa se odihneasca/ sa faca ce vrea el ca sa nu devina obositor, apoi puteti sa il stimulati iar (Jucarii, muzica, luminite).

Pentru purtat in casa poti gasi wrap sau sling. Noi nu am folosit dar se gasesc pe forum fete care sa iti dea detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

NU clar.
Mi-a explicat un kinetoterapeut: copilul trebuie sa meraga trepata, mai intai sa se taraie ca soldatul , apoi sa sa mearga in 4 labe si apoi sa se ridice singur in picioare cand e pregatit. Explicatia este ca isi pregateste muschii ce sustin coloana vertebrala. Unul din baieti mei a facut exact asa, anul trecut pe vremea asta avea 8 luni si a inceput sa se taraie. Frate'su geaman a mers putin in 4 labe, statea in picioare la marginea patului nostru (au fost lasati liberi pe jos de la 7 luni) si la 10 luni jumate au facut primii pasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Saptamina trecuta am fost cu copilul la control la un fizioterapist ,era prima data cind mergeam cu el ,eram curiosi sa vedem daca are vreo problema ,daca este dezvoltat corespunzator virstei ,daca coloana vertebrala bazinul si picioarele sint Ok.
Printre altele ni sa spus ca este f.important ca copii sa mearga fara premergator ,sa mearga de-a busele chiar sa cada si sa incerce sa se ridice singurei (bineinteles fara sa se loveasca de ceva).
E bine ca copii sa fie lasati sa se "descurce"si sa faca miscari naturale asa cum simt ei ca pot si vor sa faca .
Premergatorul nu este indicat,asta ni sa spus noua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Noi suntem de 2 luni la faza cu taras pe burta

Mergi la inceput