somn foarte agitat noaptea

somn foarte agitat noaptea | Autor: Iutzy

Link direct la acest mesaj

Buna,
Va rugam sa ne ajutati daca puteti cu unele sfaturi legate de problema noastra.
Avem un baietel de 5 luni jumate care nu are un somn linistit noaptea.Se trezeste de foarte multe ori.
Ultima masa o luam la ora 22 dupa care adormim dar pana pe la ora 23-24 timp in care ne trezim de 4-6 ori ,apoi adormim pana pe la 1-2 dupa care iar desteptarea,bem ceai sau ne plimbam prin casa in brate-leganat...pe urma somn pana pe la 4 si apoi de la capat.
Mai nou la ora 4 nu mai dormim, stam treaz pana la 6 cand papam. In tot acest timp bem ceai de musetel cu tei aproape 150ml.
Deoarece sunt mari pt varsta pe care o avem (8,5kg si 73cm) papam la o masa doar 150ml lapte(5 mese / zi) iar noaptea nu bem decat ceai.Peste o sapt introducem diversificarea mancarii ...
Chiar nu mai stiim ce sa facem,vrem sa aibe si el un somn linistit.
Nu stiu daca are vreo legatura dar toate aceste treziri sunt de cand am facut vaccinul de 4 luni,acus mergem sa il facem pe cel de 6 luni si ma intreb ce mai urmeaza,caci am ajuns sa dormim cu el in camera sa fim aproape de el cand se trezeste . Inainte mi se trezea doar o data pe noapte ,bea umpic de ceai si somn mai departe pana pe la ora 8 ,si la ora 6,prima masa ii dadeam laptele prin somn.
Asteptam un sfat din partea voastra.
Multumim frumos !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu cred ca se trezeste de foame. Ceaiul umple burta cu apa aiurea, cantitatea ingerata mareste stomacul, dar nu tine de foame absolut deloc. De fapt ceaiul nu are ce cauta in alimentatia unui copil atat de mic. Da-i copilului sa manance cand cere si va fi mai bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Eu una am o problema cu ceaiul asta care il bea si inainte si dupa...la numai 5 luni si un pic. Sa nu-l doara burtica de la ceaiul asta de musetel cu tei ...

Alte posibile cauze ar fi ca
-ii iese vreun dinte,
-ca e prea cald/frig in casa,
-aer prea uscat,
- daca ai inceput diversificarea sa nu il doara burtica de la ce mananca,
- sau pur si simplu asa s etrezeste el, al meu baiat are 2 ani si trei luni si inca mai dau cate doua ture pe noapte prin toata casa sa vada daca doarme toata lumea! Daca am noroc ma si joc cate o jumatate de ora o ora.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

precis iese primul dintisor. cam asta e varsta.

nu mai da copilului atata ceai, nu ii aduce nici-un fel de beneficiu, ca sa zic asa. e apa chioara, ii tine cel mult de sete. ai incercat sa-i dai lapte noaptea, cand se trezeste, sa vezi daca nu cumva ii este foame ? poate daca ii dai laptic, va dormi si el mai mult sau nu se va mai trezi decat spre dimineata. incearca macar o data, rau n-are cum sa-i faca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iutzy spune:

Asa ma gandesc si eu ca ii este foame...am sa o sun azi pe pediatra sa vedem ce zice si ea,caci ea ne-a bagat la regim si ne-a zis sa bem ceai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iutzy spune:

Avem deja primul dintisor iesit de la anul nou,al doilea inca nu se vede.
Inca nu am inceput sa ii dau diversificat caci mi-a zis pediatra caci cat mai aproape de 6 luni sa incepem...mai avem umpic...de luni incepem...
In camera sunt 23 grade,nu cred ca ii este prea cald deoarece il culc doar intr-o salopeta si in saculet fara caciulita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Iutzy,

Eu tin in casa constant 23 de grade. Incearca sa te pui tu in sac de dormit dupa ce ai o salopeta pe tine. Salopeta banuiesc ca e body cu pantaloni?
Eu cred ca ii e prea cald. Si foame.
Incearca, fa experimente ca sa descoperi ce are. Intr-o seara da-i sa manance lapte cand se trezeste, in alta seara fa 22 de grade in camera. Pune niste recipiente cu apa pe calorifer.
Testeaza. Si vei afla. Asa noi ne dam cu parerea....dar doar tu poti sa determini ce are.
Iar asta cu regimul la 5 luni....ma abtin, nu am studii medicale, dar bebelusii sunt unii mai mari, altii mai mici, si noi ca oameni suntem de constitutii diferite.....nu ma bag peste opinia doctorului, dar nici nu i-as fi limitat accesul copilului meu la san/lapte doar pt ca e peste limita din carte. Parerea mea.
150ml de ceai e mult. Copilul meu de 3 ani nu bea 150 ml de ceai dintr-o data. .....zic si eu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

23 de grade e destul de mult (uau! ti-a trecut prin cap ca ii trebuie caciulita la 23 de grade!??! ), coboara la 21 macar. Inteleg ca cel mic nu este alaptat, totusi ... regim la 5 luni!?! Copilul plange de foame.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Si eu cred ca este cald la 23 de grade, si cu salopeta si cu saculet de dormit, si ai grija #351;i la umiditate, sa nu fie prea uscat aerul.

Ma bucur ca nu ai inceput diversificarea, am presupus doar ca poate a-ti inceput-o citind ca ii dai ceai.

Sunt de acord cu blue-flower, in tot ce a scris!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iutzy spune:

Ok,
Am sa incerc sa nu il mai culc in sac,caci la caldura nu prea pot umbla caci este caldura de la stat nu centrala sa pot programa eu gradele.
Am sa ii dau si mai putin ceai noaptea...
om vedea cum om fi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

noi avem 2 ani si 5 luni si tot din 2 in 2 ore papam noaptea,bine,dar a avut oarece probleme.

iata cateva idei din experienta mea:
1.fara caciulita.la 23 de grade e mult prea mult cu caciulita.
e drept ca strumf doarme la 24-25 de grade,dar repet, la noi e un pic altceva si a trebuit sa ii mentin temperatura exterioara ,cea din jurul lui peste 32 de grade pana la 4 luni.
insa,nu a avut caciulita.
ziua avem 23 de grade si e tot fara caciulita.
2. nu ca vb mereu de alergii,dar,totusi,sa stii ca ceaiul de tei e alergen si nu e f bine tolerat de unii copii.
oricum,laura are dreptate,ce cauta ceaiul drept masa?
3.acestui copil ii e foame,deci ii trebuie papa.incearca diversificarea,dar numai dupa ce mergi al pediatru.
4.fa-i o proba d edigestie.

5. nu ca vreau sa te fac sa intri in depresie ,dar sunt copii perfect sanatosi care pur si simplu nu dorm noaptea linistit pana pe la 2 ani.
am doua vecine care au aptit asa.fetita a adormit la 1 an si jumatate prima noapte completa,iar baiatul la 2 ani si 5 luni.si azi sunt studenti de exceptie.

Mergi la inceput