La ce ora se culca copiii vostri?

La ce ora se culca copiii vostri? | Autor: ina.click

Link direct la acest mesaj

Va rog frumos sa-mi raspundeti la cateva intrebari, daca se poate

La ce ora se culca copilul tau? (copiii)
Ce varsta are? (au)
Doarme in timpul zilei? Cat?
Cat somn in total pe o perioada de 24 de ore?
Ce ritual de culcare aveti?
Aveti un orar strict, cu ore cat de cat fixe, sau nu?

Multumesc mult.





De cate ori deschid fereastra...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Copil mare 10 ani: 21h30 pana la 7, nu doarme la pranz.
Copil mic 1 an: 19h30 pana la 7, nu doarme la pranz.
Nu avem ritual de culcare, ne culcam pur si simplu, si bebe adoarme cum il pun in patut cu plusul lui. Nu citim poveste desi ar trebui.
Incercam sa nu depasim max ora 22 pentru cel mic dar la cea mare nu avem limita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Al meu, 6 ani, in timpul scolii la 9-9:15pm e in pat , pana la 9 si jumatate doarme. In vacanta il mai apuca 10-11. Nu avem orar strict decat in zilele cand merge la scoala, in rest depinde de el, de vreun eveniment , peterecere sau ce se mai iveste. Nu doarme deloc in timpul zilei de foarte mult timp (3ani cred), doar f rar imi mai adoarme in masina. Doarme cam 9-10 ore pe noapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Miruna 10 ani: cel tarziu la ora 21:00, trezire la 7:00
Henrik 5 ani: cel tarziu la 21:00, trezire la 7:00

De obicei, la ora 20:00 merg sa se pregateasca de culcare - spalat la bideu, spalat pe dinti, pijamale, aranjat un pic prin camera si se mai chitzaie pana la 20:30. Apoi eu sau papi ii citim lui Henrik o poveste - Miruna mai asculta sau isi citeste singura ceva. La 20:40 se stinge lumina si ei mai asculta o poveste pe CD.

In weekend (vineri si sambata) au voie sa stea pana la ora 22:00.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Al meu are 8 ani, se culca la 9 si se scoala la 7.30 in timpul scolii, iar in vacanta se culca la 10 si se scoala la 10. Cred ca necesarul lui de somn e de 12 ore, dar nu am cum sa-l culc la ora 19 si nici macar 20 pentru ca nu-l ia somnul, am tot incercat. Nu mai doarme dupa amiaza de la 3 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Multumesc,

Sa raspund si eu la propria intebare:

Alex are aproape 2 ani
In mod normal dormea inainte pe la 8 jumatate-9; dupa 3 sapt la soacra se culca pe la 22.30-23.00. Coincizand deloc surprinzator cu finalul unor anumite showuri pe Kanal D.
Se trezeste pe la 6. La 8 trebuie sa fim imbracati, aranjati si transportati la cresa care e si aia cam departe.

Asa ca m-am decis sa fac sondajul asta.
Eu consider ca Alex va trebui sa doarma (va rog sa observati ca n-am scris "ar trebui" ) pana in ora 9 din nou. Hai 9:30.
Dasca e ceva in care ma contrazic cu o anumita nisa mamiceasca, e ideea "copilul stie intotdeauna cand ii e somn". Stie pe dracu. Or sti ai altora, al meu nu inca cel putin. Am incercat sa il las pe Alex sa se culce cand i-o fi somn de cateva ori, rezultatul au fost crize de nervi si suprasolicitare, cazut din picioare de oboseala, plans nervos, tipete, ochi carpiti de somn si totusi refuz ferm de a se culca, adormit in final cu bocit si lacrimi de crocodil etc. Nu-mi mai trebuie.

Dupa care am avut si ceva haraieli cu sotul care ma tot intreba "il culci DEJA , e ABIA 9 seara" si am decis sa fac acest mini sondaj.
Multumesc iarasi pentru raspunsuri :)




De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Va rog frumos sa-mi raspundeti la cateva intrebari, daca se poate

La ce ora se culca copilul tau? (copiii)
Ce varsta are? (au)
Doarme in timpul zilei? Cat?
Cat somn in total pe o perioada de 24 de ore?
Ce ritual de culcare aveti?
Aveti un orar strict, cu ore cat de cat fixe, sau nu?

Multumesc mult.





-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...


23.
4 ani.
Da, 2 ore, 2 ore si jumatate - 15-17, cu aproximatie.
Cam 11 ore.
Anuntat cu o jumatate de ora inainte ca urmeaza culcarea, spalat pe dinti, culcat cu jucariile dorite, stins lumina, spus poveste, pupat, nani. Numai ca trage groaznic de timp - inca un pupic, m-am dezvelit, vreau apa, vreau pipi...
Incercam sa avem.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

ina, noi am incercat in "n" randuri sa o culcam pe Daria mai devreme. Tot ce am obtinut au fost 1 ora de foiala si trezit in jur de 1-2 noaptea.

Singurele dati cand s-a culcat la 20-21 au fost cele in care nu a dormit la pranz, si asta cand era mai mica. Dar tot se trezea la 1-2 noaptea.

Acum, la 4 ani, incearca sa se eschiveze si de la somnul de amiaza, punand tot felul de intrebari. Numai ca eu sunt dura legat de somnul asta, l-a sarit de cateva ori si nu ne-am mai putut intelege cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Noi tocmai ce trecem printr-un durers proces... tati invata ca baiatul lui are convingeri proprii.
Cel mare are aproape 3 ani si pana de curand dormea la pranz 1,30-2h. Apoi se culca la 22 si se trezea la 7-7,30.
De vreo 2 luni numai vrea sa doarma la pranz. Am discutat cu el si tot ce am putut scoate a fost ca vine noaptea prea repede...
Eu l-am lasat in pace...si l-am culcat de la 19,30-20. Sotul meu insa se incapataneaza si sta in pat cu el cate o ora uneori si mai mult asteptand sa adoarma. Ceea ce bineinteles nu se intampla. Si e f deranjat de acest lucru pt ca in viziunea lui un copil mic trebuie sa doarma musai la pranz.
Azi a adormit la pranz... acum e 22,30 il aud in interfonul lui bb, pe sot cum sforaie si baiatul cum se foieste...iar l-a culcat copilul
Nu aveam un ritual anume...nu are rabdare sa-i spun eu vreo poveste asa ca ne punem in pat si mai discutam un pic...despre ce vrea copilul.
ora e cat de cat fixa...nu depasim ora 22. in 3 ani cred ca am facut vreo 3-4 excepti cu ocazii speciale.
Bebelina are aproape 3 luni si doarme cand are ea chef... dar in general la 7 e baia la 20 culcarea. dar nu imi iese mereu, doar cand vrea si ea.


O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Culcat la 23:00 al meu se scoala pe la 7:00, culcat la 8-9, tot la 7. n-am patit din astea cu trezit si ramas treaz decat la dureri sau discomfort fizic: dinti de exemplu.
nu e ceva de principiu pentru mine ci am observat ca se trezeste mai bine dispus cand e culcat mai devreme si nu il ia cascatul pe la 10 la fel, daca doarme ok la pranz nu devine suparacios pe la 4, etc. cred ca pur si simplu are nevoir de "tz" ore de somn intr-un calup. nu stiu cate exact, dar clar nu-i incepe calupul la 23:00
Are un somn de pranz care variaza intre o ora si 3 ore. De obicei la 30 minute dupa masa de pranz, cam asa.
Am citit ca e bine sa fie in pat inainte sa inceapa sa caste, sa fie somnorosi vizibil. Cam greu.
Am incercat poveste, citita sau inventata dar orice sunet si orice alte fraze in afara de "Alex, ia si te culca, e tarzu" il trezesc de tot. Avem un ritual de tot rasul de culcare....sau ma rog, de tot plansul, daca e sa judecam dupa taraboiul din seara asta.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

2 ani si 10 luni,,,
Se culca la 22....se trezeste la 8.00.....incepem gradi
La gradi mi-au zis ca doarme cel mai mult dintre copii 2 ore bune,chiar si peste....

Mergi la inceput