Jocuri PC entru dezvoltarea inteligentei

Jocuri PC entru dezvoltarea inteligentei | Autor: carrie

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor

am o fetitza de 9 ani jumate si as vrea sa o imprietenesc cu calculatorul, stiu ca marea majoritate incearca sa ii desprinda de calculator, si eu ma bucur mult ca a mea se joaca din plin cu papusile si cu surioara ei.Vreau sa copilareasca cat mai mult si nu vreau ca joaca sa fie inlocuita de calculator.
Insa au inceput sa mai aiba mici proiecte pentru scoala si ea il respinge total, nu o intereseaza deloc decat eventual Youtube si cum am pus control parental nu mai merge deci e in dizgratie totala.
As vrea niste jocuri inteligente care sa ii puna mintea la contributie, nu impuscaturi sau imbracat Barbie...aveti idee unde pot gasi?

multumesc anticipat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Hm... eu am cautat la un moment dat si am facut un cd cu jocuri pentru un copil cu probleme de vorbire. Asta era acu vreo 2 ani, stiu ca am plecat in cautari pe google de la logopedie si am ajuns la niste situri interesante cu jocuri-exercitii de tot felul....

matematica, spanzuratoarea... care depaseau oricum la momentul respectiv varsta de 4 - 5 ani a copilului. Mi s-au parut insa altceva data de ce gasesti la o prima cautare pe google... Intre timp am pierdut parte din informatiile de pe pc, irecuperabil.. si ca atare si linkurile salvate. Dar poate fi un punct de plecare.

Mai caut cu atentie in seara asta sa vad daca mai gasesc ceva si te anunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

Mersi mult

asa la prima cautare am gasit din astea mai simpliste dar as vrea ceva de gandire/strategie cu nivele, care sa si motiveze si stimuleze....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Opinia mea este ca daca nu doreste sa aiba de a face cu un calculator nu ar trebui sa o fortezi. Nu este nici o pierdere acum.
Cat despre jocuri/strategii dezvoltarea gandirii opinia mea este ca se gasesc variante si alatele decat cele oferite strict de un PC.
In egala masura nu toate persoanele au dorinta/inclinatia/placerea de a avea de a face cu un PC ceea ce nu inseamna ca nu isi pot desfasura viata personala si profesionala in conditii optime. Aceasta este o observatie personala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu nu as impinge un copil spre computer daca nu este interesat.
orice se poate fara PC la varsta asta.


totusi - fi-miu are un joc fain cu experimente - Crazy Machines se numeste.
eu sunt total anti, dar asta mi se pare si mie simpatic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

friv.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buli, se descarca crazy machines asta? ai un link, ceva?

merci!

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

mie friv nu-mi place deloc.
mi se pare f simplist si repetitiv, adica fix moartea creativitatii.
il mai las pe fi-miu doar ca sa nu fiu mama rea, dar ii bag cate un cui de fiecare data


rox, uite http://www.crazymachinesgame.com/ are demo
ai si PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli

mie friv nu-mi place deloc.
mi se pare f simplist si repetitiv, adica fix moartea creativitatii.
il mai las pe fi-miu doar ca sa nu fiu mama rea, dar ii bag cate un cui de fiecare data


rox, uite http://www.crazymachinesgame.com/ are demo
ai si PM


Nici eu nu sunt de acord cu PS-ul la varsta asta. Si a mea mai vrea sa scrie la calculator (ma vede pe mine) dar gasesc mii de scuze. Mi-e teama ca prinde gust si nu o mai pot ridica...technologia e ca un drog. Asa ca mai bine tai raul de la radacina decat sute de discutii ulterioare.
Mi-a placut articolul, asta apropo de faptul ca intamplarea face sa am multe in comun cu el: http://www.good.is/posts/why-are-silicon-valley-executives-sending-their-kids-to-a-tech-free-school/
Deci concluzia: Chair si "sefii" din Silicon Valey isi tin copii departe de technologie pana la 14-15 ani.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Citat:
citat din mesajul lui softurela

Mi-a placut articolul, asta apropo de faptul ca intamplarea face sa am multe in comun cu el: http://www.good.is/posts/why-are-silicon-valley-executives-sending-their-kids-to-a-tech-free-school/
Deci concluzia: Chiar si "sefii" din Silicon Valey isi tin copii departe de technologie pana la 14-15 ani.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

sau mai ales ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Apropo de Pc ,am doua prietene care isi lasa copiii pe messenger o fetita clasa a doua si un prescolar. Ei se logheaza cu idul mamicilor si incepe distractia . Asa m-Au gasit pe mine
Fetita imi scrie ceva ex " de ce nu Mai are Ursul coada " lasandu-se cu subanteles ca as fi mancat I eu . nu na suparam daca era vb de coada ursului Problema este ca era vorba despre "caca"
sau Ma intreaba ce inseamna asta ce inseamna ailalta
( numai cuvinte porcoase in limba engleza ) raspunsul cu siguranta il stie dar se distreaza apoi imi scrie fel si fel de tampenii .
Cum ar fi daca fiul meu ar suna o pe mamica respectiva
Si I ar spune aceleasi lucruri ?!
Celalalt copil care nu stie sa scrie imi trimite cate 50- 100 emoticonuri unul dupa altul
Eu Raman fara baterie si cand deschid tel imi par mesaje la infinit
Cu "your buddy sent you an emoticon si link-ul"
Degeaba stii sa folosesti Pc daca nu stii sa comunici cu oamenii si daca nu stii sa fi manierat . Eu acum referitor la situatia de Mai sus ce ar trebui sa fac ? Sa trec cu vederea ca doar e messenger si e free ?
Ps : pe ambele mamici le am intrebat ce mi Au scris si ce mi Au trimis
Raspunsurile Au fost :
A scris fi-mea pa!
Era fiul meu se juca !




Mergi la inceput