ajutor, nu scap de rozacee

ajutor, nu scap de rozacee | Autor: buburuza

Link direct la acest mesaj

Cele care ati suferit de asa ceva, cum ati scapat? La mine a aparut in sarcina, apoi a disparut. Dupa vreo 2 luni a reaparut in forma acutizata, cred ca pe fondul depresiei postnatale severe de care am suferit. Acum m-am mai linistit, am facut un tratament de 2 luni cu doxiciclina si skinoren, plus alte creme cu hidrocortizon. Imi mai trecuse, dar dupa sarbatori a reaparut. Sunt disperata, ma ustura pielea, arat ingrozitor. Voi merge la un alt cabinet, dar vreau sa-mi povestiti experientele voastre. La vesti bune!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Eu am rosacea (am si occular rosacea). Inainte de tratamente trebuie evitate "triggers": soarele in primul rind, brinzeturi, ciocolata, vin rosu, cofeina si produse cosmetice "agresive" (lista e mai lunga, dar trebuie sa vezi ce anume te irita cel mai mult). Pielea trebuie protejata.
Eu tratez cu Metrogel o data pe zi. www.metrogel.com/" target="_blank">http://www.metrogel.com/
Folosesc crema de zi cu SPF (vara dau SPF in cantitati si mai mari) care se cheama CeraVe (nu e scumpa dar e sigura pe care o tolerez zilnic), seara dau cu LaMer (scumpa dar ma tine un borcan mai bine de 1 an).

Trebuie sa ai grija sa nu agresezi pielea (fara scrub, de exemplu).



Mergi la inceput