Parinte iresponsabil ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J G spune:

In afara de analizele necesare pentru gradinita si scoala si parca o data un exudat faringian, n-am facut analize. Analize de sange, preventiv, niciodata... atat timp cat copilul e sanatos nu vad sensul.

La pediatru ma duc cand am nevoie, adica nu pentru orice viroza sau deranjament stomacal. Si eu m-am simtit de multe ori anormala/iresponsabila avand in vedere cat de des merg alti parinti la spital sau la analize, dar mi-a trecut.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

mai este o discutie mai jos pe pagina, exact cu acelasi subiect:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=176334&nm=Recoltare-sange-la-copil-65-ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

am citit subiectul indicat, acolo e vb de cum sa ajuti copilul sa faca fata stresului cand e nevoie de analize...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

eu una nici n-as putea sa-mi duc copilul la recoltare de sange, probabil ca am aparea la stiri, copilul care a urlat pana a ridicat toata clinica in picioare. sau copilul care a fost anesteziat total pentru a i se putea recolta un pic de sange.
serios, nu sta nici la taiat unghii, i le tai in somn. i s-a desfacut un cercel si a durat 2 ore pana m-a lasat sa i-l pun la loc, cica o doare - inchipuiri de-ale ei, n-avea ce s-o doara.
la exudat - la fel, circ si scandal.
iar la dentist, cu primul dintisor de lapte care se misca si a trebuit scos, a fost nevoie de aproape 2 ore de munca de lamurire, un medic, o asistenta, receptionista, eu, tataie - nimic si nimeni n-a putut convinge copila sa stea cat de cat cuminte pentru a fi scos dintisorul. pana la urma am acceptat inhalosedarea, nu mai putea sta cu dintisorul in gura, iesise deja cel definitiv in spate, spre interiorul gurii.

asa ca eu una prefer expectativa vigilenta, documentare pe net si forum, sfatul medicului pediatru la orice dubiu sau semn de intrebare, lasand varianta analizelor de sange (la copil, adica fii-mea) pentru atunci cand chiar nu se mai poate altfel. pana acum, din fericire, nu a fost nevoie. si sper in continuare sa nu fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

am citit subiectul indicat, acolo e vb de cum sa ajuti copilul sa faca fata stresului cand e nevoie de analize...


Nu e numai asta, se vorbeste si de pro/contra analize la copii. Eu mi-am scris de ex. parerea acolo, n-o mai scriu si aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

da, multumesc, am citit acum si acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Fetele mele de 17 si 10 ani nu au facut niciodata analize. Dar nimic, sange, urina, exsudate, radiografii, etc. Singura data cand au fost vazute de pediatru a fost in maternitate, apoi numai medicul de familie.

Nu cred ca sunt iresposabila. Copiii mei au fost diversificati cu multe fructe si legume, au mancat sanatos de mici, au alergat pe afara, nu le-am tinut sub clopot de sticla dar nici nu mi-am batut joc de sanatatea lor. Noi nu fumam si nu am permis niciodata nimanui sa fumeze in casa sau pe balcon sau oriunde in jurul copiilor mei. Au facut raceli cat au fost mici, mai o otita, o amigdalita dar nimic iesit din comun. Le-am dat antibiotice numai cand au avut nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Poate ca ar trebui totusi sa alegeti unul din subiecte, nu de alta dar ne zapacim de tot.
Dincolo s-a dezbatut cu "pofta" subiectul, cred ca e util sa cititi acolo mai bine.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput