Bebelusa mea nu mananca nimic

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Pufulita eu, pt pofta de mancare i-am dat Pikovit sirop. Intreaba medicul daca ai voie sa-i dai Pikovit sau altfel de vitamine. Sa stii ca isi fac efectul cam in 2 saptamani maxim si se vede in cantitatea de mancare ingerata. Si acum mai apelez la ele cand intra in greva foamei.
Ai incercat laptic+cereale, eventual indulcite un pic?


cu 33+ .... luna a 8-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Ilinca, scuze ca ne-am pierdut timpul raspunzind pe aici, dar pt mine cind cineva scrie " nici pireuri sau ceai, sau suc, nimic cu lingurita... tine gura strans inchisa, tipa ca in gura de sarpe daca incerc sa-i dau ceva, scuipa daca reusesc sa-i bag ceva in gura..." inseamna ca se chinuie de ceva timp cu diversificarea si nu de 2-3 zile. Asa ca mesajul initial mi-a spus cu totul altceva decit spune al doilea mesaj. Sincer de cuvintul mincat eu nu m-am lovit, nici nu l-am bagat in seama ca diferenta cu "baut". "trebuia sa incepem diversificarea" nu imi arata deloc cind s-a inceput diversificarea asa cum Pufulita crede ca a spus "daca ai citit bine am specificat ca abia acum trebuie sa incep diversificarea, abia acum incerc sa-i dau o lingurita de pireu sau altceva... " .

Cit despre "tine gura inchisa" si "scuipa daca reusesc sa-i bag ceva in gura" ti-i se pare ca acel bebe e copt pt diversificare?

Iar problema in prima fraza e ca "nu maninca" la general, nu e ca "refuza laptele" si acolo vrea Pufulita solutii. A pus problema mincarii la general, deci la general ii s-a raspuns.

Daca problema e cu laptele, eu in loc de vitamina D, as incerca cu alte tipuri de lapte. Fiul meu de exemplu nu a suportat vitamina D, desi nici pina acum nu ma crede pediatra.

Sincer, eu am fost indopata cu vitamine " ca sa imi creasca pofta de mincare" si nu au ajutat la nimic, avind 17 kg la 10 ani si 32 la 14. Nu prea am eu incredere in indoparea cu vitamine (si in general ma feresc de toate produsele de copii imbogatite artificial cu vitamine), dar daca unora le foloseste, incercarea poate fii de folos si in cazul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Cum a zis si aschiutza, cred ca te-ai straduit prea mult si bebe a prins aversiune chiar si de gestul de a incerca sa ii dai ceva cu lingurita, biberon, orice i-ai da.

Cate kg are la 6 luni? Cate a avut la nastere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Ii dai fier? Ai mei au incetat sa mai manance din cauza anemiei pe la 2 luni si de atunci au mancat tot greu.

Nu ii da multe vitamine, doctorita mea este impotriva vitaminelor. Si daca ii dai sa fie din cele naturale.

Ti-as recomanda sa ii faci o hemoleucograma sa vezi daca e anemica si daca e sa ii dai Fier Hausmann. Intreaba medicul nu ii da dupa ureche nimic. Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Buna, si noi am avut perioade si perioade....oricum sunteti la inceputul inceputului,trebuie multa rabdareee,da"multa !.....si sa nu fii tu prea agitata,copilul te simte imediat.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pufulita

Buna mamicilor! Am si eu o problema cu micuta mea...nu mananca... nu mai stiu ce sa fac... peste o zi face 6 luni. Deci problema cu mancatul a aparut inca de pe la 3 luni, i-am tot batut alarma pediatrului, dar mereu ma linistea cu "toti bebelusii se dezvolta diferit, acum mananca bine apoi nu prea... bla-bla". Insa o mama simte cand ceva nu e in regula cu copilul ei, ceea ce sa adeverit cand la 4 luni am constatat ca nu a luat nimic in greutate... (mentionez ca mananca nan, am alaptat doar 2 saptamani)I-am dat vitamine de pofta de mancare(trimetabol), am marit doza de vitamina D, dupa cum ne-a prescris pediatrul si s-a ameliorat oarecum situatia... Copilul meu a inceput iar sa manance, dar nu a durat prea mult, de la 5 luni iar nu vrea sa manance, mai ales ca trebuia sa incepem diversificarea, acriturile de vitamine nu mai ajuta, nu vrea nici lapte cu biberonul, nici pireuri sau ceai, sau suc, nimic cu lingurita... tine gura strans inchisa, tipa ca in gura de sarpe daca incerc sa-i dau ceva, scuipa daca reusesc sa-i bag ceva in gura... imi vine sa apuc campii...La un moment dat am gasit modalitatea sa-i dau prin somn papalica, asa ca imi puneam alarma noaptea si papa dormind 2 mese, ziua cum adormea iar papalica, se faceau cam 5 mese la 24 de ore, in rest nimic... Acum de vreo 3 zile nu mananca mai nimic... Medicului ai spun dar cred ca nu aude ce ai spun... imi spune rabdare si iar rabdare....Mi-e frica sa nu faca rahitism cu rabdarea asta... Ce ma sfatuiti sa fac? Nu mai pot!!!!!



Eu daca as fi in locul tau as renunta deocamdata la diversificare, i-as da formula in continuare, eventual imbogatita cu cereale si as amana diversificarea. Mie imi pare ca ea nu e pregatita pentru diversificare.
Ce ai incercat sa-i dai la 3 luni?
In alta ordine de idei, din experienta alor mei (am 3 bucati), iti pot spune ca cu cat esti mai relaxata, cu atat diversificarea se face mai usor, cu cat esti mai stresata si mai nervoasa ca bebe nu mananca, cu atat ai sanse mai mari sa dai buleala. Deprinderea de a manca se formeaza acum, in primele luni de viata, iar daca bebelusa ta e anxioasa la mancare si te refuza, iar tu nu stii sa gestionezi situatia cu calm, rabdare si un pic de detasare, ai sanse mari sa ramana un copil mofturos si te vei cam chinui asa.

Apoi, copilul iti cam "spune" ca vrea si altceva in afara de lapte. Ori a ta nu vrea altceva, decat lapte, asa ca mergi pe mana ei si amana diversificarea. Pana in jur de 6 luni poti sta linistita, isi ia din lapte tot ce are nevoie. Si un sfat: renunta la vitamine, nu cred ca de suplimente cu vitamine are nevoie.






_
Tratament Anti-Cancer - 24 Brevete Medicale Internationale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Pufulita daca fetita ta nu vrea nici macar lapte , pe langa schimbatul laptelui , incercatul altor sortimente de lapte (cum ziceam in alt post poate fi lapte mai dulce, mai acrisor , mai gros prin adaugarea unei lingurite de gris , mai subtire prin diluare cu apa...)poti sa-i faci pentru linistea ta o analiza de sange.Vitamina D se da tot dupa analiza, nu asa ca i s-ar parea cuiva ca are nevoie , pentru ca surplusul e periculos.Precum si restul vitaminelor se dau la fel, doar daca e nevoie de ele, nu asa, ca sa fie , sa nu lipseasca. La varsta asta mica, sunt copii care au nevoie de mai multa mancare (ma refer la lapte ), precum alti copii au nevoie de mai putina, fiindu-le suficient o gura , doua. Daca ea e vioaie, se joaca , rade, gangureste, nu e molateca...atunci relaxeaza-te si tu .
Daca i-ai facut analizele si ai eliminat posibilii viermisori, care pot da apatie la mancare, nu e prematura (pentru ca altfel se calculeaza in acest caz cat si cum mananca ), nu vad ce altceva ai putea face. Daca merge alaptatul in somn, continua asa, pana vezi ca e interesata de ceva mancare. Deacum daca are 6 luni, poti incepe daca nu ai facut deja, sa rontai tu in camera cu ea, morcov crud, ardei, mar...astfel incat sa te vada si sa-i atragi atentia. Cum am mai spus nu toti copii incep cu mancare pasta.Unora le e pur si simplu scarba de textura asta si vor sa simta ca detin controlul, rontaind ei cu gingiile. Sub atentia ta marita, o poti lasa sa roada la un morcov , ca la suzeta.Morcovul sa fie gros, ca sa nu poata rupe bacata , ci doar sa-l rada cu gingiile . Probeaza de tot felul.Stiu ca e frustrant ca sa stai langa aragaz si sa tot bucataresti, iar rezultatul sa ajunga la cos ca nu il mananca.Dar ca sa te relaxezi, eu am asta si acum cu ei mari, iar mancarea mea gatita cu atata dragoste, este cel mult rasplatita cu o proba , iar apoi zic gata, sunt satul .
Asa ca ce pretentii sa ai de la un bebe mic , daca astia mari fac asa.
Urmareste-i starea si in functie de cum e, poti lua masuri.Dar daca nu e cazul.-...bucura-te de evolutia ei pe alte planuri, nu te stresa cu asta .Poate va fi o vedeta , peste ani si isi formeaza acum silueta ....Vezi si asa .
Sarbatori fericite in continuare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

Fetita unei prietene avea vreo 3 luni cand a inceput sa manance foarte prost, spre deloc. Nu voia lapte, nu voia ceai. Dupa ce s-au chinuit vreo saptamana, au mers la dr cu piticuta si cand s-a uitat la ea in gurita avea cateva afte, care probabil o suparau foarte tare atunci cand sugea. Dupa ce au trecut aftele a fost mult mai bine. Zic si eu. Uita-te la ea in gurita, poate o supara ceva de nu vrea sa deschida gurita la mancare.

Mergi la inceput