Abdomen Xtraplat (58)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

colesterol---placa de aterom intraarterial---calcificare.

De endometrioza nu am citit...care e teoria?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

Felicitari, Alice!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Allure, poate am transmis un mesaj pe care nu intentionam sa il transmit.
Chiar daca o informatie e putina (ba chiar daca e gresita,) uneori e suficient ca cineva sa fie intrigat si sa caute mai departe. Asa ca, hats off to you, ca iti faci timp sa scrii aici

Recomandarea mea e doar sa fim precauti in ceea ce aplicam pe noi.


Mi s-a parut ca a fost cu tenta negativa...gen: "ce mare brinza, ca nu e nici o noutate si mai e si sumar...!"
Iar eu am spus ca e sumar dar la obiect, frumos descrisa boala, implicatiile hormonale si rolul dietei". In fine..."lost in translation"

Uneori gasesti lucruri noi in teorii vechi. Depinde cum e expusa teoria respectiva.

Stiu ca e multa informatie pe net dar uneori este asa de multa ca e covirsitor si nu stii pe cine sa mai crezi. Mi se pare comod sa ai o carte de referinta care sa-ti dea o idee rapida.

Eu cu bronzatul la solar nu sint impacata...nu stii la ce te expui. Personal nu am de ales decit sa iau vitamine. Nu se compara cu expunerea la soare, total de acord dar e mai bine decit deloc. Vitamina D3 e sintetizata din lanolina (din blanita de oaie), ceea ce e ok, zic eu.
Imi fac planuri pt o vacanta la soare cit de curind dar pina atunci 10.000 IU pe zi de la cutiuta.




"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

colesterol---placa de aterom intraarterial---calcificare.

De endometrioza nu am citit...care e teoria?

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916




Colesterolul oxidat duce la formarea placii, nu colesterolul in sine. E ca si cum ai spune ca daca iti faci parul cu ondulatorul ti-l arzi scrum. Pai daca ondulatorul e mentinut la o temperatura moderata, nu ai cum sa te arzi.
N-are sens sa distrugem ondulatorul de frica sa nu ne ardem parul

Oxidarea se face prin diverse metode care promoveaza inflamatia (deci promotorii de inflamatie sint diavolii de care trebuie sa scapam, nu colesterolul)
Zaharul e diavolul numarul unu, fumatul, alcoolul, sedentarismul, lifestyle in general.

Dar ca de obicei, noua ne e mai usor sa ne lepadam de responsabilitati si sa luam o pilula care "rezolva" chipurile problema. Decit ca nu e asa. Pastilele de colesterol fac mai rau decit colesterolul in sine.
Statistic vorbind mai mult de jumatate din pacientii cu heart disease au colesterol normal iar jumatate din cei cu colesterol ridicat (unmedicated) sint sanatosi tun. Are vreun sens atunci sa condamnam colesterolul? Unde ne e logica? Nu e clar ca buba e in alta parte?

nu o spun eu, o spune un vestit cardiologist: http://www.doctoroz.com/videos/cholesterol-facts-vs-myths

Metoda de a scapa de problema colesterolului este...ta-daa!!...vestitul liver flush de care va spun, detoxifierea la modul general si adoptarea unei diete simple, saraca in proteine animale. Cum o dam tot la dieta, sport si viata sanatoasa ne intoarcem
Asta asa ca sa fim in ton cu Abdomenul Extraplat :-)))



De endometrioza n-am vorbit inca la topicul asta dar daca sint doritori, putem comenta.



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Cu colesterolul este responsabil sotul meu, ia medicamente altfel este mare...

Hashimoto disease :((((// si asta da muffin top ul altfel nu as sta as sta chiar rau cu kg (la1,67 am 63).

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family



de curiozitate, ce inseamna "mare"? ce valoare a avut cind l-a diagnosticat? care e acum?
ce pastile ia? Ai citit efectele secundare ale lor? De ce nu ia statinul original si natural :Red Rice Yeast? Sau mai sint niste pastile de usturoi care fac acelasi lucru...


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Allure 307 total, cu ala rau 215 si cel bun 51. Ia Lovastatin 80mg una pe zi.
Acumeste la 180 total, rau 109,bun 56.
Nu mancam gras, mult,prajit, tarziu. Exerseaza, nu fumeaza, bea bere ocazional, un paharel de tarie inainte de masa.
Cam asta :(

Dar colesterolul nu este practic grasimea ce se pune peinteriorul vaselor de sange si blocheaza pana la urma?

Nu stiu pe unde sunteti voi cu exercitiul fizic, eu incerc 5 zile din 7 sa fac cate ceva. Daca sunt 7zile cu atat maibine. Mult mergem cu bicicletele, cu fata mea cea mare, de alergat nu pot. Si mai incerc sa mai ard calorii dansand (just dance 3).
Dau jos greu si pun in prima secunda, mai ales daca trec cu mancarea de ora 7.

sm /// Allure

Va pup!!!



Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

apropo de abdomen extra plat, abdomenul meu se micsoreaza pe zi ce trece imi simt corpul cum isi revine mia venit si cheful de sport,
dar tin o dieta foarte stricta din cauza ca am IBS, si daca manac ceva care-mi face rau am imediat dureri abdominale si gaze, asa ca nu prea e fun si cu alergia mea la gluten .....si eri am copt paine pt familie sa vezi cum salivam


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Corina, numarul e maricel dar se poate cobori cu remediile deja mentionate. Daca are o viata sanatoasa nu trebuie sa se ingrijoreze.

Colesterolul in realitate face numai bine in corp, nu e dusmanul nostru. El "peticeste" ranile de pe artere cauzate de procese inflamatorii. Daca inflamatia n-ar exista, nici placa nu s-ar depune. Logic?

Sint bucuroasa ca am reusit sa-mi conving un pacient de 60 ani sa renunte la Crestor...acum ia pastile de usturoi si la analize i-a iesit un numar decent cu care doctorul a fost multumit Sper sa scape in curind si de durerile musculare care il bintuie de ani de zile (side efect cunoscut al statinelor)

Am mai reusit sa conving un pacient de vreo 46 ani sa renunte la Crestor anul trecut. Fusese pus pe medicatie abuziv zice eu... Omul face sport intens 7 zile pe saptamina, alearga de rupe, maninca super sanatos, nu fumeaza, bea foarte moderat, etc... A renuntat la pastile brusc, si intr-o luna de zile a pierdut vreo 10 kg fara sa faca NIMIC in plus (kg acumulate in perioada de medicatie ). Acum arata fit si sanatos, inainte era buhait si gras cu tot sportul si dieta lui
Nu a suplimentat cu nimic si i-a iesit la analize un numar oarecum ridicat dar nu teribil.
Doctorul lui i-a spus ca medicatia ii scadea riscul de boala cu 5%... Ce ridicol!

Va las ca am limbarita nepermis de mare, mi-e rusine de mine.

Ma apuc de sport.



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Aha...

Ce sport faci?


Eu am 86cm peste talie, cam multicel. De la atata sport din ultimele saptamani am observat ca burta nu scade ci se intareste... Si vorbeam eu aseara cu Ralu si mi zice ca ar trebui sa tin intai o dieta ceva sa mai scape de slanina de pe burta si apoi sport sustinut altfel o sa ma aleg cu aceeasi burta mare dar tare :( si tind sa i dau dreptate. Eu mai scap in dulciuri...am
Asa ca, deocamdata raman cu dansul.

Am sa merg la un doctor chinez (medicina traditionala) care dupa ce te pipaie pe la ureche si ia pulsul iti zice ce si cum.





Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

corinadana,
eu fac pilates,
pt burtica incearca sa reduci cabohidrati tot cei alb, paine cartofi paste fainoase, ca sa arzi grasimile mai usor, si creste fibrele
succes

Mergi la inceput