Echinacea si vaccinul de 1 an

Echinacea si vaccinul de 1 an | Autor: assa

Link direct la acest mesaj

Buna mamicilor!
As avea si eu o intrebare:cat timp inainte si dupa vaccin nu se administreaza echinacea copiilor?Baietelul meu are 1 an si 4 luni si din motive medicale i-am amanat vaccinul de 1 an.Dupa 2 episoade de bronsiolita, l-a pus f bine pe picioare Immuno B( care are echinacea, personal nu sunt de acord cu imunostimulatoarele dar nu am ce face, fratiorul lui aducand de la scoala tot felul de viroze)
Din cate imi amintesc la cel mare ii opream administrarea dar nu mai tin minte cum
Poate cineva sa ma ajute?

Multumesc anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Vezi ca gresesti!!!

Anul acesta OMS a emis avertizare asupra interzicerii folosirii echinaceei la copiii sub 12 ani (ar fi toxica).

De ce nu-i dai copilului vitamina C? Sau septilin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Eu ii dau siropel propolis cu echinaceea si vit. C pt copii. Tu zici ca nu-i bun?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Ce mai are si echinaceea de e toxica ? E prezenta in toate preparatele de imunitate la copii ! Eu ii dau tinctura de echinaceea cu miere si propolis si ii merge f bine cu ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Acum am gasit si eu pe net ca poate da alergii copiilor <12 ani. Ce chestie!! Si eu eram f multumita de siropul pt imunitate...de acum o sa iau din cel fara echinaceea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Cel putin 2 saptamani inainte de vaccin - asa mi-a spus medicul de familie. Dupa..nu stiu.

Si inainte de avertizarea OMS erau medici care nu recomandau echinaceea inainte de 11 ani.

editare: echinaceea dupa o luna de la vaccinare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

aici despre avertizarea privind administrarea produselor cu Echinaceea sub 12 ani: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=174139

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns assa spune:

Multumesc

Mergi la inceput