Unturi si uleiuri

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tic_tac spune:

nu am avut scopul sa dau lectii despre unturi si uleiuri, doar am descris experientele mele

am tenul uscat, f. uscat, iritabil la orice contrast de frig - caldura, acum iarna. vara ma fac scortoasa si rosie de la caldura
am pielea alba si ma ard la soare, nu ma pot bronza usor si am renuntat de mult.

fac un gomaj corporal cu lufa naturala + sapun emolient casnic, usor, usor, sa nu ma raschetez prea mult la o sedinta ptr. ca imi fac rani la propriu. odata m-am frecat prea mult pe git si am avut urme
de preferat 2-3 gomaje gradate la citeva zile fiecare apoi pauza 2-3 saptamini.
fara uleiuri la gomaj ptr. ca eu simt ca nu ma curat de celulele moarte din epiderma, chiar daca se spune ca face pilea supla, emolienta etc.
nu cred in variantele de sampon + balsam la spalarea parului sau detergent + balsam de rufe la spalarea rufelor
un produs ptr. un scop

aplic pe pielea umeda untul sau uleiul, masaj ptr. absorbtie apoi sterg usor cu servetele de hartie
dupa ce termin cu untul de mango sunt efectiv obosita de efortul depus, dar e mai bine decit cu uleiul de masline

ma ustura fata in 3 secunde la aplicarea demachiantului Bioderma - cel hipoalergenic, portocaliu. si dermatologul a ramas uimit
gomaj facial faceam cu gerovital H3, cindva asta vara ultima data, acum nu pot ptr. ca m-as expune prea mult.
incerc gradat crema Trixera de la Avene, este singura care nu ma ustura, ca sa mai alternez uleiurile

un timp am fost obosita de faptul ca nu-mi gaseam solutiile de ingrijire corporala, adica minim de ingrijire
dupa ce am cumparat multe demachiante care imi ardeau efectiv fata am renuntat si ma spal cu sapun
de creme nu mai zic

ptr. mine nu e un moft sa scriu de uleiuri, dar sunt convinsa ca sunt destule femei care sunt ca mine si cauta ceva potrivit ptr. ingrijire, fara sa para ca fac din asta o activitate extrema ca si cum nu ar gasi nimic potrivit sa se unga pe fata si corp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Tic Tac, multumesc pentru clarificari

Pentru demachiat poti folosi cu incredere uleiul de masline, sunt sigura ca ai incercat deja.
Ai incercat apidermin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Salutare!

Am zis sa incerc si eu ceva nou si am cumparat Cocosa Extra Virgin Coconut Oil. Vanzatoarea mi-a spus ca e cel mai bun si are multiple intrebuintari. Dupa ce l-am desfacut si am inceput sa citesc pe site-ul lor m-am prins ca daca-i
presat la rece, are ceva miros. Acum sincera sa fiu nu ma deranjeaza ca mi-ar mirosi parul daca fac o masca. Dar ma intreb daca e bine sa-l folosesc pentru par.

Pe net ei spun ca:
"Cocosa Extra Virgin provides an exotic scent and taste of the tropical islands: Only the fresh, clean, white meat from hand-picked coconuts with high nutritional content and taste are used to cold press oil. Within 2 hours after the coconut open, recovered oil through a spin technology in a way that preserves the wonderful flavor and aroma of coconut, as well as the broad industry spectrum: lauric acid, capri acid, caprylsyre, vitamins, minerals and anti-oxidants that protect the oil and gives it natural durability and stability. Cocosa Extra Virgin gives you full range of coconut oil's benefits, use it as a dietary supplement or as a cooking oil. Cocosa Extra Virgin organic and Debio-approved."

tic_tac, ce figura sa arunci asa bunatate de ulei. Eu o sa-l consum repede daca fac Smoothies cu el. Prajituritul ia mai mult timp dar chiar si asa sper sa fac o incercare ca am ochit o reteta-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

ladyJ,da,acela e uleiul din linkul pus de tine de la Logona,imbunatatit cu vit E. Atit are in plus si cred ca e ok insa repet,nu m-a impresionat.

Se mai gaseste Apidermin? Stiu ca era minunata,am folosit toti anii de studentie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelk1978 spune:

Alina, apidermin se mai gaseste, in doua variante: simpla si de lux. Eu am mare nevoie de ea in aceasta perioada, este singura crema cu care mi-am reparat mainile.

Mergi la inceput