Unturi si uleiuri

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Allure, Aqai, unde gasiti uleiul de cocos? am cautat la Maxi, Lobllaws si Uniprix si nu l-am vazut.

thks,

Ana

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe


Allure, Aqai, unde gasiti uleiul de cocos? am cautat la Maxi, Lobllaws si Uniprix si nu l-am vazut.

thks,

Ana

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759


gasesti in magazinele chinezesti, indiene. am vazut si in canadian superstore la produsele internationale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

ana, eu il iau de la zehrs (cred ca asta e loblaws?) la sectiunea organice

xio, am facut precum zici matale.

am dat cu ulei si apoi spalat bine bine. N-am vazut o diferenta la par, doar o mancarime in cap de am crezut ca am paduchi si apoi matreata cum am mai facut numai cand m-am spalat din greseala cu samponul anti-matreata al jumatatii.

la tura nr doi s-ai mai dus si mancarimile si matreata. mai incerc si tura 3 si poate e cu noroc :)


in schimb, sunt in continuare la fel de incantata de folositul pe piele la dus.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


mersi frumos zmotocel, Aqai!

mai caut, am o fleasca moale de par ce nu sta nicicum.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Ana, imblanzeste-ti parul cu spuma. E singurul mod de a-l face sa stea fara sa se flescaie dupa cateva ore de la spalare.
Iti vei simti parul mai uscat, insa poti folosi ulei pentru varfuri, dupa uscare si coafare.
Eu am Mythic Oil , il folosesc de vreo 2 saptamani. Sunt multumita de el, parul ramane fin si moale fara sa fie incarcat deloc, luceste sanatos si miroase frumos.
Il folosesc exclusiv pe parul uscat, pe parul ud mi-l ´´inmoaie´´ si mai tare si nu am nevoie , ca el el moale de la natura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Am dat send prea repede....
Mi-am luat si ulei de cocos. L-am folosit ca masca pentru par si ca ulei de corp. In ambele situatii l-am folosit lichid.

Concluzia (pripita, l-am folosit de 2 ori doar): pentru par prefer uleiul de masline, nu am vazut nicio schimbare dupa uleiul de cocos. Il voi mai folosi de cateva ori si iau atunci o decizie in privinta calitatilor lui.
Pentru corp, imi place ca miroase frumos si cele mai bune rezultate le-am observat cand am aplicat uleiul pe pielea uda, apoi am sters prin tamponare.
Cred ca prefer totusi uleiurile din comert, mi se par mai fine.

L-am folosit pentru ten....sa nu faceti asta daca aveti tenul mixt.
Poate e ok pentru ten uscat ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Lady, ce miros are?? ca al meu nu miroase deloc a cocos si daca il tin pe par mult timp mi se pare ca si pute ma rog, miroase neplacut, ca nu duhneste

eu mi-am luat ulei de par de la Balea si e fffff fain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

XIO, miroase a raffaelo
Foarte puternic miros de cocos, iti vine sa il mananci.Si alb ca zapada.
L-am luat de la Alnatura,´´kokosöl nativ´´ din prima presare la rece. Zice ca e si bio.

Acum citeam cu atentie si scrie ca e ideal pentru prajit, copt si pentru wok.
Cel de uz cosmetic trebuie sa aiba specificatia aceasta pe eticheta?
Ma gandesc totusi ca e acelasi lucru...sau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

XIO, miroase a raffaelo
Foarte puternic miros de cocos, iti vine sa il mananci.Si alb ca zapada.
L-am luat de la Alnatura,´´kokosöl nativ´´ din prima presare la rece. Zice ca e si bio.

Acum citeam cu atentie si scrie ca e ideal pentru prajit, copt si pentru wok.
Cel de uz cosmetic trebuie sa aiba specificatia aceasta pe eticheta?
Ma gandesc totusi ca e acelasi lucru...sau?

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Lady,eu am kokosöl de la Logona Naturkosmetik si zice ca e special pt parul despicat.E bio.Nu zice decit ca sa.l masezi in parul despicat seara si sa-l clatesti dimineata sau daca tot parul e foarte uscat si despicat,sa-l masezi integral pina dimineata si ca poate fi folosit si pt piele.Atit.Nu zice decit ca devine fluid la 26°C dar nu scrie daca fluid tb aplicat...eu il am de vreo jumate de an si nu am simtit nu stiu ce imbunatatiri...ok,nu l-am folosit chiar constant.
E alb,cumva translucid si miroase puternic a cocos.Da Rafaello .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Alina, atunci cel pentru par este un ulei de cocos imbunatatit, special pentru cometica.

am cautat si am gasit si poze.

asta am eu: http://www.bioplanete.com/Kokosol

si asta ai tu: http://www.logona.de/Haar/Haar_D/s-k-s.html

Uleiul de la logona are si vitamina E. Mai contine si altceva?

Cred ca duc borcanasul meu in bucatarie, unde ii e locul.
Daca aveti vreo reteta buna cu ulei de cocos nu ezitati sa o impartasiti





Mergi la inceput