Vorbitor nativ engleza

Vorbitor nativ engleza | Autor: SIMONABB

Link direct la acest mesaj

Puteti recomanda un vorbitor nativ de engleza pt lectii in particular pt copii ? Preferabil o femeie.
Multumesc


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

nu-ti pot recomanda un vorbitor nativ, dar iti sugerez sa vizitezi International Women Club din Bucuresti si cel mai probabil vei gasi ceea ce cauti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Vorbitorii nativi nu stiu sa predea limba, daca nu au cursuri de specialitate. Incearca sa inveti romaneste pe cineva, o sa vezi cat de dificil e. Daca deja copilul stie gramatica si vocabular - sau invata la scoala -, e foarte bun un profesor de conversatie. Daca nu, nu cred ca cineva il poate invata prea multe, chiar daca-i nativ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

Tocmai asta caut, o persona care sa NU fie profesor, dar care sa vorbeasca corect si cu accent. Nu vreau un prof roman care sa vorbeasca engleza ca Iliescu , corect gramatical dar fara interes pt ceilalti (in genul tu ti tu tu tu tu, adica 2 ceaiuri la 222)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Repet - o astfel de persoana nu va putea sa il invete engleza in vecii vecilor. Metoda imersiunii merge doar la varsta mici si in conditiile unei expuneri zilnice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

Tilia, eu am cerut o informatie, nu un sfat daca e bine sau nu.


Multumesc miriama

daca mai poate recomanda si altcineva un vorbitor nativ, va multumesc frumos !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

La British Council cursurile se tin cu vorbitori nativi de engleza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Tilia o limba se invata si prin conversatie. Eu cred ca un vorbitor nativ ajuta copilul sa invete mai mult decat un profesor, mai ales daca copilul e la o varsta prescolara.

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Am facut in gimnaziu cursurile de CAE / FCE de la Cambridge cu un profesor nativ. Am invatat in jumatate de an mult mai multe decat invatam la ora de engleza si cred ca si faptul ca era nativ ne-a ajutat, dar doar pentru ca vrand nevrand conversam, omul nu stia boaba romana si declarase ca nici nu e in interesul nostru ca el sa invete.
Insa metoda de predare si manualele as zice eu ca au avut un rol hotarator. Pur si simplu informatia era mai atractiva, mai bine structurata, mai compacta.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Da, Ina, de acord, insa profesorul acela avea habar de gramatica si manualele erau structurate cumva anume.La faza asta sunt de acord cu Tilia, din proprie experienta am vazut treaba asta, si cu engleza, si cu germana.
Un nativ englez care nu cunoaste scheletul gramaticii limbii sale nu face mai mult decat un TV setat pe BBC News non stop.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Un vorbitor nativ este oricand de preferat, dar, SIMONABB, este gresit sa afirmi ca un profesor roman de engleza ar putea vorbi precum domnul mentionat mai sus. Putin respect la adresa profesorilor de engleza si de alte limbi straine de pe forum!

Mergi la inceput