MONTIGNAC (180)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

ha ha...eu nu am inca 30 si is deja grasa si urata ..dar e adevarat ce spui trebuie sa avem un stil de viata frumos..nush cand pe parcurs venind in UK am uitat asta..cred ca vazand atata dezordine in jurul meu...romanii mananca mult mai sanatos si atenti la ce cumparasi mananca decat aici

si da...asa e cu sarea...eu insa m-am obisnuit si acum cand imi iau ceva de mancare si cred eu ca nu e indeajuns de sarat(ce gatesc adik)..mai confisc de la cafeteria pliculete de piper...adik e mai sanatos spicy decat salty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryssa spune:

da, cre ca fac middle age crisis
ehehe brindushik, sa am 30 cu mintea de acu... as mai trai o viata :).

sanatosi sa fim, ca restul vin ele
noapte buna la voi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Neata, fetelor
Io-s plouata rau: m-a enervat jumatatea mea de dimineata ca in loc sa imbrace ceva ce-am cumparat anume pentru ocazii dintr-astea a luat un tricou mai vechiut si necalcat. Am incercat sa-l fac sa se razgandeasca, dar replica lui a fost: ori asa, ori nu merg deloc. E un catar si jumatate! A! E vorba de gala aia unde v-am spus ca voi primi nu stiu ce distinctie de la ambasador (sau doar organizat de ambasada, n-am inteles exact). E o gala adevarata, cu spectacol si cu Apero si vine toata lumea pe care-o cunosc pe-aici. Si uite-asa or sa-l vada toti pe tovarasul meu cu tricoul necalcat!

Apoi sefa m-a scos din sarite, are mania controlului si imi controleaza toate miscarile. Nu pot sa trimit un Email fara s-o trec la copie. Ma gandesc sa am o discutie serioasa cu ea, pentru ca exagereaza. Ori ma lasa sa-mi fac treaba, ori s-o preia ea (sunt manager de proiect pentru un proiect mare).

Si uite-asa mi-am inceput ziua. Sper sa continue totusi mai bine...

Meniul de ieri:

MD: paine wasa cu somon afumat
G: o portocala si cateva bucatele de wasa
P: somon prajit si legume fierte
G: o portocala
C: paste monti cu putin somon (a fost ziua somonului) si mai tarziu niste fistic.

Cryssa- reteta suna tare bine, am s-o incerc neaparat . Oricum ai o greutate de invidiat

Brindu, si eu m-am "pierdut" in Elvetia. In Ro eram tare eleganta si slaba (aveam 48 kg), apoi am venit aici, m-am lasat de fumat si-a inceput teatrul. Inainte eram tare elegantica si aranjata, acum mai putin, prefer imbracamintea mai comoda, pantofi cu toc rar de tot, de machiat repede si pe fuga. Poate ar trebui totusi sa ne re-amintim cum procedam inainte de aveam timp...

O zi frumoasa va urez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

lorelei trebuia sa-i spui jumatatii tale sa nu mai mearga deloc decat sa mearga imbracat asa si sa te faca de ras in fata oamenilor intr-o zi ff importanta tie ( mereu merge asta cu santaju la sentiment)

eu nu am fost mai eleganta si nici mai slaba...doar mancam mai sanatos inainte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Va pup montigirls

NU, nu am disparut dar am avut niste zile de groaza ... agitata, stresata, nervoasa, suparata .... si obosita la maxim .... azi e joi , de maine o sa am trei zile pline de relaxare si sper sa ma odihnes, eu asta intentionez

Cursa celor 5 kg pana la craciun nu tine deloc cu mine ... nu reusesc sa dau jos si basta, si astea doua saptamani am fost foarte foarte cuminte .... sunt la 65 .... poate ca organismului meu aici ii place , nu stiu ce sa mai zic
Mai e o chestiune privind 60 ul dorit de mine , trebuie sa va spun si voua ca-s suparata nu ???? ..... cand eram la 95kg , 90kg .... 80 kg .... chiar si la 70 kg imi doream sa ajung la 65 kg o greutate considerata o greutate normala pentru inaltimea mea .... ei , uite ca am ajuns la 65 de jumatate de an chiar mai bine si eu tot nemultumita sunt ... acuma vreau 60 .... de ce ????? poate ca sa fiu nemultumita in continuare si sa nu ma simt bine-n pielea mea ... nu stiu .... nah, ca am zis-o

LOrelei eu ii spuneam clar ca poate sa stea acasa linistit daca vine asa imbracat .... il santajam binenteles dar cu barbatii mai trebuie si asa sa procedam cum adica sa ma faca de rusine in fata colegilor mei ??? hmmm, nu se poate
Iar despre managera nu stiu ce sa-ti sugerez .... asta e o problema delicata intotdeauna
Sa ne spui si noua cum a iesit pana la urma gala ???

Brandusik nu ai nici 30 ani ???? oooo ce tanara esti draga mea .... eu mai am trei luni si fac 40 ani ... o sa fiu in depresie o luna dupa ce schimb prefixul

NInha vreau sa-ti spun ca-mi place kefirul la maxim .... nu stiu din ce cauza nu mi-a placut atunci dar acuma-s mega fan

Gena hai ca nu se poate sa fi pus foarte foarte mult .... poate reusesti sa dai jos cele cinci pana la craciun ... teoretic mai e o luna

crissa la inaltimea, greutatea si varsta ta crede-ma ca esti miss

puisorule nu ai ajuns ????? cum a fost ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

'neata,

Si eu sunt tot in stiuatia voastra: stresata, obosita si nici nu tin Monti strict... Si mandra mica a fost si ea racita, si tot asa.

Dar mi-am facut toate analizele si sunt sanatoasa

Lorelei, ia-l asa pe sotul tau. Sunt sigura ca nu a vrut sa te enerveze, ci ca nu intelege stresul romanilor de a fi la 4 ace

Cryssa, eu iau wassa de la epiceriile europene, am gasit nemteasca.
Dar eu sunt in Qc.

Meniu:
md: p. prajita cu gem conform + cafea cu lapte;
g: para
p: rulada de carne tocata (pain de viande) cu salata verde + iaurt 0%;
c:nu stiu

O zi buna,
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Buna
Nici eu nu am 30
Recunosc ca nu m-am mai cantarit, dar de 2 zile mananc Monti, mai trisez cu cate o bucata de cioco sau o felie mica de paine(azi la pranz), dar nu mananc mult cantitativ. Am inceput sa imi revin, nu mai ma doare prea tare operatia si sapt viit o sa fie si mai bine.
Meniul de ieri:
Md: o cafea
P: un pic de sunca de pui si branza feta, o wasa
G: un luat o felie de pizza , eram in oras si am ales gresit
C: o salata de rosii, ceapa, ardei, un ou si un pic de feta.

Azi:
Md: 2 felii de paine de albus cu dulceata conforma, o cafea lunga, un iaurt
P: o felie de paine cu pateu, branza feta, o rosie
C: am musaca normala, sper sa ocolesc cartofii

Evident ca sunt super stresata si obosita si nervoasa...etc. Probabil o sa reusesc sa fiu la -5kg pana de Craciun. Iar daca operatia asta nu o sa-mi serveasca la ce trebuia, o sa dau mai mult la anu, ca nu mai bag hormoni pana prin martie. Deci mai am timp de slabit!

fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

So, I am back dupa multe peripetii Deci am ajuns vineri seara in Barcelona iar sambata la pranz am primit telefon ca a murit socrul. Am luat alte bilete de avion si ne-am intors in Romania duminica seara. Bine macar ca am reusit sa botezam duminica finuta. Si am mancat la un all you can eat cu fructe de mare de m-am saturat o vreme. Am mancat homar, langustine, creveti, scoici de cateva feluri, caracatita, sushi, etc.

Si m-am enervat ce ieftine sunt fructele la ei: avocado e 1 euro kg, mango la fel. Ananas am luat doi la 1.5 euro. Si am mai mancat vreo trei fructe exotice la care am uitat cum le zice. Nautul era tot 1 euro kg. Si au niste masline cu ansoa de innebunesti

Ninha, mie nu imi place hrisca de loc. Am incercat de doua ori si am abandonat ideea.

Cryssa, vin cu o corectie. Faina ca sa fie monti trebuie amestecata in cantitati egale de faina integrala si tarate, nu in volume egale. Pt ca taratele sunt mai usoare decat faina. Cred ca e buna reteta de peste dar nu imi place folia de aluminiu la cuptor.
Cat despre sare, parca este un fel cu mai putin sodiu. Important e sa tii sub control poliartrita, restul sunt detalii

Ariel, sa va mearga bine cu noua firma si multumesc de ponturi. Inca exersez dar imi plac

Gena, multa sanatate si sa fie totul bine Pai cred ca vei fi singura care vei atinge targetul Nici eu nu am mari sanse sa ajung la 52.

Lorelei, uite cateva retete de praji care ies garantat si le pot manca si restul familiei: http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/28354/Reteta-Montignac-Clafoutis-cu-mere-visine/ , http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/24482/Reteta-Montignac-Pandispan-Rodica/ , http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/23493/Retete-Montignac-Prunela-rasturnata/ , http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/26641/Reteta-Montignac-Terina-de-afine/ , http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/12831/Retete-Montignac-Tort-pufos-si-cremos/ . Tortul pufos il fac de obicei de sarbatori si mai pun fructe de padure.

Brandusiko, poate ca nu ai spalat quinoa si de aceea ti s-a parut amara. Trebuie spalata bine intr- sita si apoi fiarta. Si daca ii mai adaugi si un pic de sos de soia e grozava Maximul istoric atins de mine la stoma a fost de 3 anestezii

Johnsons baby ala nu are parabeni sau alte prostii? Anul asta am descoperit solutia micelara pt demachiat si e fantastica. De la Bioderma am eu. E ca apa, nu ramane unsuroasa pielea dupa ce te demachiezi si sterge tot

Dana, era parca o teorie ca avem nevoie de nu stiu cat timp ca sa ne obisnuim cu o noua greutate atinsa. Cumva creierul percepe distorsionat imaginea pe care o vedem in oglinda. De aceea anorexicele se vad tot grase, pt ca nu percep corect imaginea lor adevarata. Eu cred ca noi avem nevoie de sport mai mult decat slabit. Ca si greutate am fi ok, dar fara sport si tonifiere tot nu ne place ce vedem in oglinda

Cristina, asta e cel mai important, ca esti sanatoasa. Restul trec cum au venit

Diana, ce mai mananci?

Va pup



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryssa spune:

Va pup si va multumesc pt complimente.
Voiam sa va spun meniul de ieri, dar am uitat ce am avut la bfast .
P: Pastai cu pui
G: Mere si cioco 72%
C: vinete umplute cu carne

Sa va spun, vinetele astea umplute is super delicioase. A fost 1 dta cind le-am facut si fffff usor, doar ca a durat ~ 1 ora si 15 min (1 ora in cuptor si 15 min sa tai toate cele..). Va las linkul mai jos ca sa vedeti si pozele.

http://www.culinar.ro/retete/mancaruri/mancaruri-cu-carne/vinete-umplute-cu-carne/63/4/7599/

Cge merci de info, o sa merg si eu pe la polonez sa vad ce are.
Voiam sa te intreb daca in Montreal gasesti produse monti, ca as vrea sa comand niste spagheti si faina. Merci

Wasa se poate manca si seara? E ok cu unt? Sau cu ce se poate manca?
Spunea cineva ca a comandat spaghetti monti. Am gugalit si am gasit un site din Ro care care dar nu cred ca trimit in Ca asa ca tre sa-i cer maica-mii sa comande sa ajunga inaintea mea acasa. So, m-am pierdut in sirul lung .. de unde comandati voi produse monti ? merci

In legatura cu salamurile si mezelurile? Care-s ok si care nu?

Cam atat acuma, va pupici din Canadika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Cryssa, suna bine reteta de vinete . Wassa daca are peste 24% fibre se poate manca cu orice. Daca are mai putin, doar in combinatii glucidice.

Salamurile si mezelurile nu sunt bune deloc. Daca gasesti care contin doar carne, grasime si condimente e ok. Dar sunt putine. Si trebuie sa citesti etichetele sa nu contina glutamati, mai mult de 3 E-uri zicea Menicicopski, zahar, etc. Pe sotul meu l-am convins definitiv cu mezelurile cand a vrut sa isi cumpere pastrama de porc parca si pe eticheta carne era 50 si ceva la suta. Ce-o fi fost restul pana la 100%, Doamne fereste...

Mel, imi facusi pofta cu tiramisul tau. Se face de Craciun.

Maine vin nasii cu fetita la noi asa ca mi-am pregatit in mare meniul: spaghete integrale cu sos de rosii si parmezan cine vrea, gratare de curcan cu legume mexicane, vargabeles dar eu nu mananc ca nu imi place, vinete, guacamole, clatite americane, dovleac copt, vin rosu si branzeturi.

Mergi la inceput