MONTIGNAC (180)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

crysa cantitatile nu sunt restrictionate atat timp cat mananci ce trebe .acum vin cu observatii la meniul tau

1. laptele de soia nu e interzis...dar trebuie sa te gandesti si la partea cealalta a "permisivitatii" lui..aici chiar se discuta acum mai un capitol in urma ca soia/produsele din soia aduc un procent ridicat de estrogen extra in corp ...adik se crede (si s-o si dovedit) ca femeile care consuma produse din soia frecvent au un risc crescut de a dezvolta cancer la san
2. prajitura ta de cioco chiar daca e weight watcher...are zahar..si de asta trebuie sa fugi cat poti..tu au putine kg de dat jos..daca chiar vrei sa le dai jos pana la craciun....sugestia mea e sa renunti la "dulciuri" chiar si permise...
3. de care cereala mananci?

pff...ce buna is la reguli..pentru altii..fetelor nush cum sunteti voi dar eu personal o sa incerc sa mananc acasa cat de monti pot...insa nu o sa refuz nimic daca imi doresc mult sa gust...m-am gandit eu ca nu e ok pentru psihic...chiar citeam deuna zi ceva articol cu privire la diete si la modul de a functiona a creierului...nu e good at all sa creezi restrictii dure...pentru ca la urma urmei pofta e un produs al creierului si daca pofta asta tot e refuzata si din astea se imbolnaveste creierul...anyways....nush daca ma aberez ori ba ca duap 10 ore in fata calcului...

am hotarat..nu-mi place quinoa..restu de punga de o am..o duc acasa in ro si o pun pe mama sa faca sarmale cu ea...simpla mi se pare amara..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Brindusik, quinoa nu este definitiv amar, absolut deloc. La mine s-a facut odata amar cand am pus la gatit putin vin. Poate adaugi ceva care creaza o cine stie ce reactie. Incearca inca o data sa fierbi quinoa doar cu apa cu sare (o parte quinoa 2 parti apa). Dupa ce s-au racit fa o salata cu gogosar, ceapa, rosii taiate toate cubulete mici si un sos cu putina smantana (creme fraiche). E un deliciu!
A, voiam sa te intreb: cum faci tu pizza???

Raportez masa de ieri:
MD: 2 oua fierte si 2-3 lg salata quinoa
P: salata quinoa
C: spaghetti monti.

Ieri am comandat iarasi spaghetti monti, parca s-au mai ieftinit putin, acum am dat pe 4 pachete "doar" 14 euro. Naspa e cu expediatul in Elvetia, platesc o gramada...

Ninha, cu greutatea- stationez de multa vreme, asa ca, sub nicio forma n-o sa ajung la greutatea dorita pe 24 decembrie. Ar trebui sa slabesc de acum incolo 3 kg si n-ar fi realist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

scriu pe fuga ca is prinsa azi rau

lorelei asa am si facut quinoa..fiert inainte cu 2 parti apa...si dupa amestecat c ciuperci si ceapa..ar fi trebuit sa iasa dulce...nu o iesit deloc...nu-mi place la gust asta e clar..insa stiu ca am folosit-o cand am facut ardei umpluti si or fost tare buni..deci personal cred ca merge daca e pusa langa ardei carne tocata..de asta o pun pe mama sa faca sarmale
daca te referi la minipizza...am pus atunci cand am scris dupa ce reteta si ce inlocuiri am facut...in general pizza normala o fac din blat din 3 oua si masor cu lingura taratea si faina de naut...in asa fel incat fac compozitia ca o compozitie de clatite mai groasa putin (adik pun 3 oua...3 linguri de tarate 3 de naut..daca e prea subtire...mai pun o lingura tarate una de naut..daca e prea subtire pun putina apa)..si la compozitia asta adaug si o lingura ulei...sare si gata e blatul...torn compozitia in tava (nu pun hartie de copt si nici nu se lipeste)...eu de obicei fac pizza asta cand merg cu avionul si am de trambalit prin aeropoarte...se taie bine si e numa buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryssa spune:

Brindushik, merci de analiza meniului. si te invit si pe viitor sa faci ca asa invat
o sa renunt la laptele de soia, nu stiam ca provoaca (...) cancer.
O sa merg pe skim milk, e ok asta?
Cereale maninc Cheerios multi grain, sugarul e mic 5-6 parca.
O sa renunt la prajiturica weight watchers...
Ce zici de cioco? Si la ea tre sa renunt, asa-i? chiar daca e 70% sau chiar 85% dark?

Acu eu mai am o stupid question.. cind vorbiti de tarate, eu nu stiu ce sa inteleg. Tarate ca alea de le pune mama la bors???
Vreau sa merg la organic store sa cumpar si eu si nu stiu exact ce sa cer. Sar'na de explicatii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

crys fix de tarate din aia vb..si mie imi place mai mult cea de ovaz decat cea de grau...
cioco e permisa cu peste 75% masa de cacao...iar daca un produs are sugar..chiar si 5-6% cum spui tu..evita-l...cioco e permisa..asta neagra adik chiar daca are sugar..nu mai tin minte rationamentu..si personal te-as sfatui cand cumperi o cioco fie ea si neagra..sa te uiti la ingrediente..daca primu ingredient e sugar si nu masa de cacao...atunci e un produs ff nashpa...
nush daca o sa poti manca cu 85%( mie nu-mi place...si de obicei mananc 65% )

deci...sa va spun povestea plombei mele temporare..ma pregatesc azi psihic de dentist...si ma duc frumusel..imi face prima anestezie..nu amorteste nik..imi face si pe a 2-a..nu amorteste nik..asa ca pur si simplu mi-o mai adaugat la maseaua temporara inca putin continut...si m-am reprogram pentru o data aviatoare cand o sa-mi faca anesteziile prima oara..si dupa ia un pacient..astept..si dupa sa-mi puna plomba...a dreaq piele pe mine de tin piept si la 2 anestezii




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryssa spune:

Poate te trezesti maine dimineata cu falca amortita.. cu efect intarziat .

O sa scanez maine ambalajul de la cioco sa-mi dai binecuvantarea ..
Am un fix cu cozonacii... daca inlocuiesc zaharul cu fructoza si laptele il fac monti si folosesc faina integrala? oare iese ceva de capul lor?? si cam cat de safe sunt eu cu kilogramele?
si in umplutura punem nuci, cacao si fructoza..
cred ca raisens si rahatul is interzisi in monti, asa-i?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Buna
Fetelor, am reusit si eu sa misc, dar greu-greu. Vineri am avut anest generala si luni una locala, dar cam in acelasi loc. Deci mai greu cu Monti, dar sincer nici nu prea am putut sa ma gandesc la asta, la cat de rau mi-a fost. Dr mi-au zis ca o sa-mi revin in vreo 2 sapt abia.
Cozonaci Monti eu nu m-as baga. O sa fac unii normali si o sa mananc mai putin si gata. Nu se merita sa fii nefericita pe Craciun. Prefer sa mananc mai putina carne, carnati deloc si alte tipuri si sa mananc o felie pe zi de cozonac.
Cryssa renunta la orice care are zahar pe eticheta, chiar si daca e ff putin. Singurul aliment cu zahar care ai voie este ciocolata de mai mult de 70%, dark, dar in cantitati micute, gen max 3 patratele odata.
Soia poti manca ocazional, dar nu abuza.

Pup fetele
Apropo eu eram cam la 2kg distanta de cele 5 pana la Craciun, dar cred ca am pus un pic acum pe mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

crys nush cat de safe esti tu cu kg..ca nu ai dat cate kg ai sau ai dat si am trecut eu peste

o intrebare...tu tii monti sa slabesti sau vrei sa schimbi stilul de viata al familiei? pentru ca daca doar vrei sa slabesti...eu spun ca poti s-o faci dupa sarbatori ca nu are rost sa chinuiesti familia cu retete monti ....daca vrei sa schimbi stilul de viata al familiei...eu din partea mea..tot la fel as spune s-o faci dupa sarbatori cand nu o sa ai de facut atatea schimbari deodata si toata familia se obisnuieste cu pasi mici dar siguri..just my oppinion insa

toate inlocuirile de le-ai spus pentru cozonac sunt perfect permise... la cozonacul facut de mama mea imi place cel mai mult umplutura cu nuca si cacao..si mai face si cu gem pentru tata(gem amestecat cu putina cacao..si gemul poate fi gem monti facut cu fructoza)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

gena sper sa te refaci repede....tie iti trebe o minge din aia de gimnastica cred sa o pui pe post de scaun

mintigrils..va spun ceva..eu de obicei folosesc cosmetice de la clinique..cam di tati de acolo..inclusiv demachiant...buey bun...dar cel de ochi ma face sa ma usture de mor..mno...si am inceput sa imi demachez fatza...cu lotiune de corp jhonson baby...moamaa...piele mai fina ca dupa ce ma demachez nu am ever...asa ca va recomand "demachiantul" asta copilaresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

fetelor nu me place deloc de voi..unde ati disparut cu toate??..sau de la vremea rece faceti ca ursu si ati intrat in hibernare?

asa de dimi scriu meniul de ieri ca sigur uit peste zi ce am mancat ieri
Md: wasa cu cascaval si sunca de praga, si cred ca au fost si vreo cateva felii de salam intalian
G: prune
P: o ditamai salata cu ton si cu masline verzi, anghinare si lamaie
G: prune( vreo 7-8 ) si o para
C: jumate de bagheta de paine integrala cu seminte si usturoi

azi o sa am asa:
Md: lapte cu fulgi
G: prune (daca gasesc)
P: ton cu nise orez basmati fiert simplu (conserva mea de ton avea 400g si ieri am mancat mare parte)
G: prune
C: supa chinezeasca

sper sa merg la film azi..si daca nu...sala

Mergi la inceput