MONTIGNAC (180)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Buna
Va pregatiti de Mos Neculaie? Primiti un betisor sau ceva mai bun?

Meniul de ieri:
Md: un iaurt, o cafea
P: o salata de rosii, ardei, ceapa si branza
C: un polonic de orez cu lapte, indulcit cu fructoza
Problema este ca nu am avut ieri inghetata si cum am o depresie de zile mari, m-am abatut asupra unei pungi de haribo. Imi este si rusine ca am terminat-o, singura consolare este ca era inceputa.
G: (la ora 12 noaptea) am mancat o inghetata mare la McDonalds. (am fost la o intrunire de noapte cu niste prieteni)

Ce imi dau eu seama, este ca: daca nu gasesc mai repede o rezolvare la problema care imi creeaza depresia, nu o sa reusesc sa tin mai departe cura. Dupa cum vedeti, nu am probleme cu mancatul in general, ci cu dulciurile, ca si consolare. Nici nu pot sa nu am in casa, pentru ca sotul meu mananca in continuu. (ma si mir, cum pe el nu se pune)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

gena sa inteleg ca inghetata de la 12 noaptea e trecuta pe ziua de azi? ca ai spus ca nu ai avut inghetata ieri

ce-mi place sa scot :)))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

meniul meu azi:
Md: lapte cu fulgi si un fresh de portocale cu zmeura
G: ceai cu lapte si un biscu de cocos
P: fasole verde la cuptor cu vreo 3 piftelute
G: struguri, nectarine
C: pomelo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Salutare, fetelor

Multumesc c-ati tinut pumnii stransi, a fost cu noroc :-). Proiectul a inceput cu bine si speram sa se termine cu si mai bine (go live pe 2 septembrie abia).
Oricum, m-am balbait de vreo 2-3 ori dar m-am redresat singura, o data era sa cad de pe scaun cand am dat cuvantul altcuiva ca mi-a alunecat cotul de pe scaun in rest a fost bine. Toti au lucrat constiinciosi in a doua parte a meetingului si-am strans primele informatii necesare analizei preliminare.

Nu mai are sens sa scriu cat am gresit, ca e de rau. Ieri am fost la masa de craciun si-am pacatuit la greu, azi a TREBUIT sa mananc o punguta mica de M&M si apoi am mancat o gramada de fructe. Pentru asta n-am mai mancat pranzul, sper sa nu ma sperii cand ma urc pe cantar...

Brindu- multumesc pentru urare. Pup dulce. Dr. Oz este arhi-cunoscut in America, face un fel de emisiune - show de medicina si este foarte iubit, cam ca la fel oprah. Mie-mi place tare mult de el chiar daca multi il critica- cica face din medicina un show, dar mie imi este egal cum, important e ca face o gramada de educatie medicinala omului de rand, mai ales ca se stie ca majoritatea americanilor e foarte ignoranta...

Andanii, multam de tinut pumnii. Fiica-mea a implinit in septembrie 21 de ani, e mare tare. In 10 zile se muta in propria ei locuinta . O inteleg pe de-o parte, e mai aproape de serviciu, dar ma gandesc cu groaza cum o sa fie atunci cand camera ei este goala???

Am avut azi o durere de cap nebuna. De asta si dorinta asta nebuna de dulciuri, cred c-o sa vina Brindu cu biciul sa-mi faca o scurta si dureroasa vizita. O merit din plin. Si apoi emotional sunt varza- pe de-o parte proiectul asta enorm, pe de alta parte fata care mi se muta, asa ca, aveti putintica intelegere, dragelor...
Acum e mai bine cu durerea de cap, dar inca nu 100%. Sper sa reusesc sa stau pana la sfarsit la serviciu.
O zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

lorelei ma bucur pentru tine cu proiectul..adevarul e cred ca toti ne balbaim cand vb in fata la alti oameni..ca nu ne-am nascut toti politicieni(si ei se balbaie si cateodata spun mai multe idiotenii din nestiinta decat din emotie)

cat despre Dr. Oz si in romania se difuzeaza emisiunea..si m-am mai uitat si eu la ea cand am fost acasa...ai mei sunt fani ...mai mult tata care mereu ia tot felul de retete de pe acolo si o pune pe mama sa le faca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Andanii, da, am decorat in casa, am facut si bradul.

Lorelei, felicitari ptr kick off.
Eu pe 19 dec. am go-live-ul la proiectul meu de anul asta.

Nu va imaginati cum trag de mine in perioada asta, ca sa imi fac treburile si acasa si la job.

O zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

cge cred ca de acum ne gandim toate la vacanta...si mie imi e la fel...trebe sa termin tot pana pe 12 cand plec acasa...abea ma tarasc din pat zilnic...si la job fac orice numai ce trebe nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryssa spune:

Buna fetele,

ce sa zic? Ieri nu stiu ce m-a apucat, mi-a fost o foame de lup.. si o pofta de dulce ce n-am avut de mult.
Meniul de ieri:
MD: lapte cu cereale
G: mere
P: tocanita de legume cu vita
G: mere
C: 1 felie de paine neagra cu pate

Ieri a fost un meeting si au ramas prajiturele, nu m-am putit abtine si am mancat 3 bucatele dar tare imi era pofta..
Apoi acasa am mancat 2 lingurite de cioco neagra + 3 felii de napolitane fara zahar. V-am spus, mi-a fost o pofta de dulce cum n-am avut demult.
Azi intentionez sa o tin ffffffff jos cu zaharul si sa nu pacatuiesc pt ca maine am Xmas lunch cu serviciu si stiu sigur ca o sa pacatuiesc . Asta e.

Mi-am luat ieri oat bran si faina de migdale. Intrebare intrebatoare, Brindushik, tu dai oat bran-ul la masina sa-l faci pudra sau o folosesti asa la prajituri?
Daca treaba merge fain cu oat bran atunci nu mai iau faina de migdale ca e super scumpa.. 2 kile ~50$
Nu m-am mai urcat pe cantar pt ca simt ca nu am progresat cu nimic, poate doar am stagnat. Cred ca deocamdata ar trebui sa ma mentin si dupa sarbatori, ma intorc acasa si ma apuc serios si cu spor si drag de monti .

@Lorelei, felicitari ca ti-o iesit prezentarea, pina la urma jumatatea o venit?

@Brindushik, ma bucur ca finally ti-ai rezolvat maseaua

@Gena, si eu am uneori pofta nebuna de dulciiuri, macar vezi de cumpara ceva ce nu are zahar adaugat, sau fa-ti tu in casa o prajiturica monti ceva.. zic si io. Depresia se rezolva prin mall, cind dau cu cardu', le tin vreo 2 zile, apoi le duc inapoi .

Si eu am decorat prin casa, am pus peteala pe ficusii de-i am prin living si pe balustrada de la scari, brad nu mai facem ca plecam in Ro chiar de Xmas si Anul nou si n-are rost sa stea bradul singur (vorba Biancai).
Bussy si la munca si acasa, am inceput impachetarile la cadourile care le ducem acasa si deja am umplut o valiza. Nu stiu cum scot camasa ca-mi mai trebe o valiza si pt restul de cadouri plus hainele mele si ale copilului care deja m-a anuntat ca-si ia vreo 5-6 jucarii cu ea .

Ah ca mi-am amintit, vad ca mancati pomelo, am gugalit sa vad cum arata dar seamana cu grepfruit.. nu stiu daca am vazut pe la mine prin magazine. Dar poate ca nu am bagat eu de seama, ca am citi numai lucruri bune despre pomelo asta..

Hai va pupici si o zi / noapte buna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

crys nu dau taratea prin nici o masina..in primul rand ca nu o am(pe masina) si in al 2-lea rand ca e de ajuns de ok de fina (boabe ca de zahar)..+ la prajituri...eu ti-as sugera sa faci cu faina de migdale...nici nush cum sa explic...e in functie de reteta...de exemplu...saratelel merg bine cu tarate...piscoturile si biscuitii..cu faina de migdale...blatul de tort cu o combinatie dintre ele..dupa cum spuneam...e in functie de reteta..persional cred ca taratea merge cu chestiile mai sarate si migdalele cu retetele mai dulci

pomelo arata ca grepfruitul in poze...in realitate e mai mar...cam dublu la marime si la gust nu-s amare ci o combinatie intre dulce-acrisor (eu personal mananc numai pulpa de pomelo nu si coaja alba)
si la mine in uk e primul an in care am gasit sa cumpar...nush de ce nu aduc astia pe aici...pomelo e produs numai in China din cate stiu eu..si-l identifici usor in market prin faptul ca de obicei e pus plasuta portocaliu(cum e cea in care e pusa ceapa)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Buna!
Am o migrena de aseara inainte sa ma culc, am tot luat pastile, dar nici acum nu mi-a trecut. Nici nu stiu ce sa ma fac si ce sa mai iau!
Meniul de azi:
MD: o cafea, un biscuite
P: o salata cu rosie, ardei, ceapa, branza si un ou fiert
C: un bol de orez cu lapte.

Probabil o sa gust mai tarziu o bombona de ciocolata, ca daca vine Mos Nico...

Mergi la inceput